Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

V Etiquette sklidíte aplaus. Nejdřív ale podáte svůj herecký výkon

Jana Kumherová

Jana Kumherová

20. 4. 2012

Foto: EtiquetteDo hlediště na představení lákají všechna divadla. Které vám ale poskytne příležitost stát se účinkujícím? Projekt Etiquette nabízí ojedinělou možnost aktivně se zapojit a ocitnout se v kůži hlavního představitele. Vyzkoušet si to můžete do neděle 22. dubna.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/projekt-etiquette/]

Přicházíte do klidné kavárny. Nezáleží na tom, s kým jste přišli, a zda se znáte. Nyní sedíte naproti příjemné osobě opačného pohlaví. Rozběhne se mezi vámi tajemný rozhovor plný vzájemné náklonnosti. Dlouho spolu ale na tomto místě nesetrváte, protože se záhy stanete hercem či herečkou úspěšné divadelní hry.

Prožijete chvíle slávy zakončené nadšeným potleskem a jako ve snách se potom proletíte na opuštěný kopec, kde se necháte lehce smáčet vláhou deště. Abyste zjistili, že nic tak snadno neskončí. Okamžiky proběhlé na jevišti a v kavárně vás pronesou až do konce k překvapivému rozuzlení a rozloučení s tajuplným světem.

Foto: Etiquette

Do tajuplných krajů se přenesete z příjemného prostředí kavárny Foto: Jana Kumherová, TOPZINE.cz

Ačkoli představujete jednoho z pouhých dvou aktérů a přicházíte třeba se zcela prázdnou hlavou, nemusíte se obávat nějakého skandálu či faux pas. Přirozeně plynete situací, jako byste pro ni byli stvořeni.

Čtěte také: Scénické rozhovory posmutněly. Hanzel vzpomínal na Havla

Pokyny vás s lehkostí povedou celým zážitkem. Přesto se mírnému zmatku nevyhnete. Jako i v životě se setkáváte s chvílemi, kdy si tak trochu nevíte rady a uvažujete, jak z celé situace vybruslit. Bez mrknutí oka to ale zvládnete. A zanedlouho přicházíte zpět do reality, na jejíž existenci jako byste náhle zcela pozapomněli.

FOTO: Etiquette

Konec proběhne se slávou pro divadlo typickou

Od premiéry roku 2007 se projekt dočkal uvedení na světových festivalech v Evropě i mimo ni. Pochází z dílny britského uskupení Rotozaza. S českým jazykem se seznámil až v dubnu 2012 ve třech pražských divadelních kavárnách. Pražské Quadriennale uvádí vystoupení jako součást mezinárodního sympozia Dramaturgie autorského divadla.

Nezpochybnitelnou zajímavost celého konceptu a provedení dokazuje mimo jiné i to, kolikrát se již projekt dočkal svého uvedení. Okamžiky, kterými si projdete, prožili lidé na celém světě v nejrůznějších jazycích.

FOTO: Etiquette

Jaké to je být hercem, si můžete vyzkoušet na vlastní kůži Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Zatímco se tedy stanete Norou opouštějící manžela, ve stejné kůži se již ocitl návštěvník kavárny třeba v New Yorku. Dělal stejné pohyby a zažíval podobné pocity. Všechny jazykové verze jsou navíc k dispozici na veškerých místech, kde se Etiquette pořádá.

Etiquette je rozhodně fascinující událostí, kterou stojí za to navštívit. Pohlédnete na divadlo ze zcela jiného úhlu. Takového, který neznají ani diváci v hledišti, ale ani herci na jevišti.

Etiquette

kavárna Divadla Na zábradlí, Café Nona na Nové scéně ND, Kafe Komedie (Divadlo Komedie) a Café Imperial

Překlad: Easytalk Martina Neradová
Režie české verze: Ondřej David
Mužský hlas: Jiří Zeman
Ženský hlas: Daniela Voráčková
Nora: Gabriela Míčová
Torvald: Jiří Štrébl

Kdy: pondělí 16. – neděle 22. 4. 2012

Cena: 80 Kč za jednotlivce / 150 Kč za dvojici
Více informací na oficiálních stránkách akce

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Etiquette sklidíte aplaus. Nejdřív ale podáte svůj herecký výkon