Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Na Václava Havla vzpomínal tajemník Hanzel. Scénické rozhovory posmutněly

Anna Kottová

Anna Kottová

15. 4. 2012

Pražské Švandovo divadlo pravidelně pořádá rozhovory s nejrůznějšími lidmi. Židli proti moderátorovi Davidu Hrbkovi tentokrát obsadil Havlův bývalý tajemník Vladimír Hanzel. Lidé v hledišti mu viseli na rtech a tiše poslouchali každé slovo.

Při vstupu do kavárny Švandova divadla na vás dýchne teplo a vůně kávy smíchaná s cigaretovým kouřem. Charakteristické divadelní prostředí zaujalo moji pozornost stejně jako vzrušený hovor probíhající u všech stolů.

Čtěte také: Do Scénických rozhovorů pozval David Hrbek režisérku Alici Nellis

Za pár minut začínají dvě představení. Naše kroky tentokrát míří do malého sálu Studia Švandova divadla, kde se odehraje další díl Scénických rozhovorů. Po točitých schodech sejdete pod zem. Cihlové zdi studia připomínají vinný sklep s obrovským stropem. Místo kvalitního vína se tu ale míchá prvotřídní kulturní a zábavná směs.

FOTO: Vladimír Hanzel, tajemník Václava Havla

Bývalý Havlův tajemník působil přemýšlivým dojmem Zdroj: Zdeněk Tichý, ŠD

V popředí jevišťátka stojí dvě, zatím prázdné, barové židle a v pozadí se promítají společné fotografie z mládí a stáří Vladimíra Hanzela a Václava Havla. Na stole, stejně jako posledně s Tomášem Sedláčkem, stojí na místě moderátora jemně perlivá voda a u hosta půllitr Plzně. Sál je až na pár výjimek plný a ve vzduchu se vznáší očekávání.

Jdeme na to

„To je jako u Krause,“ glosuje za potlesku diváků přicházející Vladimír Hanzel, dlouholetý Havlův tajemník a osobní přítel, a posadí se naproti moderátorovi Davidu Hrbkovi. Oba jsou si typově podobní. Vezměme to od spodu – černé boty, džíny, bradu jim zdobí plnovous a oči schovávají za brýlemi.

Vladimír Hanzel byl původně hudební publicista. Jako milovník Beatles a Stoneů, beatník poslouchající rockovou hudbu, patřil k zástupcům undergroundu. Pak se seznámil s budoucím prezidentem Václavem Havlem, přijal funkci tajemníka a na dlouhou dobu vyměnil pohodlné tričko za nepohodlnou košili s motýlkem. Díky postu tajemníka si splnil sen. Osobně se sešel s Brucem Springsteenem, Peterem Gabrielem nebo Bobem Dylanem.

David Hrbek přišel opět dobře připraven a vede rozhovor tak, aby do něj dokázal včlenit videoukázky. Mluví se o úskalích postu tajemníka a převážně o Václavu Havlovi. Věděli jste, že náš první polistopadový prezident napsal část ústavy? Jeho rukopis najdete například v preambuli. Perličkou rozhovorů byly také dopisy od Paula McCartneyho a Ringo Starra.

FOTO: David Hrbek a Vladimír Hanzel, tajemník Václava Havla

Moderátor David Hrbek a host Vladimír Hanzel na barových židličkách

Hrbek zabrousil také do citlivých míst vztahu mezi Hanzelem a Havlem. Především ohledně výměny tajemníka v roce 2003, ve kterém hrála roli Havlova manželka Dagmar. Příliš se ale v bolestivé minulosti nerýpe a jede se dál.

Nepřehlédněte: Tomáš Sedláček se zapotil na barové židli ve Scénických rozhovorech

Hanzel působí klidným, přemýšlivým dojmem staré školy stejně jako členové skupiny Plastic People of the Universe nebo písničkář Hutka. Je to stejná generace a zřejmě i stejná krevní skupina. Proto má moderátor Hrbek sem tam problém vytáhnout z něj zajímavou historku nebo víceslovnou odpověď. Znáte to přísloví o chlupaté dece.

Dotazy ze sálu

Ke konci dal opět moderátor prostor pro dotazy diváků a TOPZINE.cz toho využil. „Co jste dělal, když jste se dozvěděl o smrti Václava Havla?“ položila jsem první otázku. „Zpráva mě zastihla doma. Byla zrovna neděle. Když se zpráva ověřila, tak jsem si ji dal na facebook. Dokonce mě citoval zahraniční tisk,“ zavzpomínal Vladimír Hanzel. Dále mě zajímalo, jak se dívá na přejmenování pražského letiště. Jeho názor si můžete přečíst níže, protože nám Hanzel věnoval plné vyjádření, které se objevilo již dříve.

Přiznám se, že mám problém s návrhem na přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla. Nápad sám je evidentně veden čistými úmysly a snahou záhy připomenout význam VH pro naše novodobé dějiny. Chápu i argumenty letiště jako vstupní brány do země, analogii s Letištěm JFK a Letištěm Charlese De Gaulla. Co mi na tom tedy vadí?

Především letiště je kromě vstupní brány do země také komerční záležitostí, a to dosti komerční. Už toto je prvek v rozporu s povahou VH. Nadto, jestli něco VH bytostně nesnášel, byly to lety letadlem. Stačily malé turbulence, k nimž běžně dochází, a dostával něco na způsob mořské nemoci. Byl v tom věčný rozpor: Václav rád cestoval a poznával nové země, ale měl vždy potíž s cestováním letadlem. Nakonec ji pokaždé překonal svou obdivuhodnou silnou vůlí. Ale odpor k letadlům v něm trval, ba dokonce léty sílil. Vím, o čem hovořím. Byl jsem po boku Václava Havla víc než 13 let, sestavoval jsem jeho denní i výhledový program a pamatuji si velice živě, jak nelibě nesl, když zjistil, že zase má někam letět.

Tyto dva důvody mi připadají závažné. Dospívám k tomu, že mnohem vhodnější a „havlovštější“ by bylo vtělit jeho jméno nějaké instituci kulturní nebo vzdělávací. Dovedu si představit, že např. Divadlo na zábradlí by se jmenovalo Divadlo Václava Havla, nebo třeba AMU by se přejmenovala na Akademii múzických umění Václava Havla. Nebo jiné divadlo, škola, knihovna, univerzita, koncertní sál. Pochopitelně by nemohlo jít o pouhé přemalování vývěsního štítu. Pro instituci nesoucí Havlovo jméno by to byl závazek, možná i břemeno. Závazek, že bude působit v duchu a v souladu s myšlenkami a osobností Václava Havla, ať už na poli dodržování lidských práv, solidarity s utlačovanými kdekoli na světě, svobody, humanity, rozvoj občanské společnosti, v jeho snaze spojovat zdánlivě neslučitelné skupiny a proudy v oblasti víry, umění, filosofie.

Je toho jistě mnohem víc, oč celoživotně Václav Havel usiloval, co představoval a na čemž se dá stavět. Bylo by to neskonale důstojnější a smysluplnější nežli přejmenování letiště.

Vladimír Hanzel
dlouholetý blízký spolupracovník Václava Havla
27. 12. 2011

FOTO: Vladimír Hanzel, tajemník Václava Havla

Vladimír Hanzel zavzpomínal na bývalého prezidenta Václava Havla

Rozhovor, přestože jsem původně očekávala, že bude pouze o Havlovi, dokázal David Hrbek dobře vyvážit tak, aby nám Vladimíra Hanzela představil jako individuální osobnost. Vypluly na povrch jak zajímavé věci ze života bývalého tajemníka Vladimíra Hanzela, tak bývalého prezidenta Václava Havla.

Scénické rozhovory

Host: Vladimír Hanzel, tajemník Václava Havla
Moderátor: David Hrbek

Další hosté:
20. dubna – houslista a skladatel Jiří Pavlica
22. května – chirurg Pavel Pafko

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Václava Havla vzpomínal tajemník Hanzel. Scénické rozhovory posmutněly