Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Tragikomedie Perplex. Městská divadla pražská chystají další premiéru

Michaela Deáková

Michaela Deáková

17. 11. 2011

FOTO: Nová inscenace Perplex v divadle RokokoDva měsíce po premiérách Důkazu a Sto roků samoty nazkoušeli herci v divadle Rokoko tragikomedii o absurditách všedního života. Hru německého dramatika Maria von Mayenburga s názvem Perplex představí v sobotu 19. listopadu.

FOTO: Nová inscenace Perplex v divadle Rokoko

Z nové inscenace budete i vy perplex Foto: Jarmila Štuková Kovaříková, MdP

Co všechno se může stát, když odjedete na dovolenou a byt ponecháte na hlídání vašim přátelům? Překvapivé a zábavné situace vznikají ze zcela nevinných pohnutek (nebo záměrně?).

Čtěte také: Gold za všechny peníze. Vyrazíme na cestu za americkým snem

Otázky smyslu života nebo jaký je vlastně svět kolem nás skrývá absurdní drama plné složitých slovních hříček – inscenace Perplex režírovaná Petrem Svojtkou.

Duo Petra Svojtky jako režiséra s dramaturgem Jiřím Janků je již v Městských poměrně zajetým pojmem. Perplex není první hrou, na které spolupracují.

Připomeňme jejich autorskou hru Viktor K. aneb Česká národ neskoná , kde se to humorem, parodií a slovními hříčkami jenom hemží nebo sváteční hru České Vánoce.

V dnešní době patří Mario von Mayenburg k nejhranějším současným německým autorům. Poprvé se prosadil úspěšnou hrou Tvář v ohni (1998). V roce 1997 byl oceněn cenou začínajícího dramatika roku. V Česku můžeme znát Tvář v ohni z brněnského HaDivadla, Eldorádo z Národního divadla v Praze nebo Ošklivce z Divadla na Vinohradech.

Na premiéru hry, chystanou na sobotu 19. listopadu, se měl přijet podívat i sám autor von Mayenburg, bývalý spolužák režiséra Svojtky. „Z pracovních důvodů nedorazí,“ potvrdila Kristina Maixnerová, tisková mluvčí divadla.

FOTO: Nová inscenace Perplex v divadle Rokoko

Perplex herci, perplex scéna, perplex diváci Zdroj: Městská divadla pražská

Inscenace bude mít pouze komorní počet herců. Těšit se tak můžete na absurdní konverzační balet v provedení Veroniky Kubařové (Důkaz, Pan Kaplan má třídu rád), Lenky Zbrankové (České Vánoce, Lakomá Barka), Viktora Dvořáka (Sto roků samoty, Astrolog) a Jiřího Hány (Superčlověk, Saturnin).

Jde o tým lidí, kteří se velice dobře znají z předchozí spolupráce navzájem i s duem Svojtka-Janků. Vše by mělo jít jako po másle. Máme se na co těšit a i vy z toho budete perplex.

A co by ke svým postavám řekli sami herci?

Veronika Kubařová (Eva) : „Hraju postavu Evy, ale vlastně zároveň postavu mnoha „Ev“ zastupujících všechny možné ženy ve všech možných situacích. Co mělo zkoušení Perplexu společného se zkoušením Důkazu byla věta, že moje postava neustále ztrácí integritu, což jsem slýchala celé zkoušení Důkazu.

Na první zkoušce Perplexu Petr (Svojtka pozn. red.) řekl o Evě, že musí ztratit integritu. Neděje se to jenom mně, ale všem postavám. Mají to společné a kvůli ztrátě integrity se dostávají do perplexových situací.

Líbí se mi na tom právě to, co každý známe a někdy jsme v životě zažili. Myslíme si, jak to všechno probíhá automaticky a najednou se stane něco hodně závažného nebo i komického, kdy vůbec nevíme, jak s tou situací naložit. Mysleli jsme si, že ten stůl je černý a je tady přede mnou. Najednou je červený a někde úplně jinde. V životě se může stát úplně všechno.“

FOTO: Viktor Dvořák v nové inscenaci Perplex v divadle Rokoko

Viktor Dvořák v roli Roberta

Viktor Dvořák (Robert): „Co to je za postavu? Já jsem si tuhle otázku položil sám a myslím, že zůstane nezodpovězená. Ono se na to úplně ani odpovědět nedá. Perplex jsme tam všichni, protože se stále všechno mění.  To je zákon inscenace.

Nejdůležitější je systém hry. Jak se mění pravidla naprosto bez ohlášení. Vždycky je někdo perplex a ostatní jsou úplně normální. Blázen jste vždycky vy. Jde o to, jak reagujete, jak jste vyhození z konceptu a jak se dostanete z nějaké situace. Tam je tolik různých situací, že bych mohl za každou situaci na tuhle otázku odpovědět jinak.“

Perplex

Divadlo Rokoko

Autor: Marius von Mayenburg
Režie: Petr Svojtka
Hrají: Veronika Kubařová, Lenka Zbranková, Viktor Dvořák, Jiří Hána
Premiéra: sobota 19. a úterý 22. listopadu 2011, 19:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tragikomedie Perplex. Městská divadla pražská chystají další premiéru