Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Do Divadla ABC míří hudební představení Saturnin

Redakce

Redakce

29. 4. 2010

Známá humoristická kniha Zdeňka Jirotky Saturnin inspirovala tvůrce nevšedního hudebního představení. Divadelní adaptace Saturnina v režii Ondřeje Havelky se premiérově představí 1. května v Divadle ABC. O hudební doprovod se živě postará populární orchestr Melody Makers.

Městská divadla pražská po úspěchu inscenace Pan Kaplan má třídu rád přicházejí s další adaptací slavné literární předlohy. Tentokrát je jí Saturnin Zdeňka Jirotky, oblíbená humoristická knížka o podivínském sluhovi a životě za z dnešního pohledu idylické první republiky. Přetrvávající oblibu Jirotkova románu výborně dokládá skutečnost, že si jej čeští čtenáři v roce 2009, osmašedesát let po jeho vzniku, zvolili Knihou svého srdce.

Ve stínu filmového zpracování?

Divadelní podání Saturnina, jehož autorem je tvůrčí tandem Martin VačkářOndřej Havelka, se však od knižní předlohy a známého filmového zpracování v mnohém liší. A to záměrně. „ Divadlo je něco jiného než film.  Záměrně jsme to chtěli udělat tak, aby se to filmu moc nepodobalo. Také to nemůže být jen přepis knížky. Museli jsme příběh osekat, aby z něj šlo udělat divadlo,“ řekl ke svému dílu režisér Ondřej Havelka. Srovnání s filmem, ač se nabízí, není na místě.

Ondřej Havelka Foto: Viktor Kronbauer

Ondřej Havelka Foto: Viktor Kronbauer

Divadelní Saturnin také rozvádí mnohé nezodpovězené čtenářovy otázky a poodhaluje jak minulost postav, tak i pohnutky jejich činů. Například se dozvíme odpověď na otázku základní, a to proč si Leopold Janský vůbec najal sluhu.

Féerie v rytmu swingu

Specifický je také výsledný tvar celé inscenace, kterým není muzikál, za který by se mohla mylně označovat, ale tzv. féerie čili divadelní hra s významným uplatněním hudby.

„Nejedná se o muzikál. Jde spíše o záležitost hudební než taneční. Hudební čísla navíc neposouvají dramaticky děj, pouze jej dokreslují,“ objasnil Ondřej Havelka.

O živý hudební doprovod (který je poslední dobou v divadlech, zdá se, spíše raritou) se přímo na scéně postará populární orchestr Melody Makers, skvěle a dobovým zvukem interpretující swingové melodie 30. a 40. let minulého století. Zazní písně méně či více známé i písně pokleslejšího charakteru, které však také věrně vykreslují dobového ducha. Orchestr samotný do děje nijak nevstupuje, malou roličku má pouze pianista.

Melody Makers Foto: Richard Procházka

Melody Makers Foto: Richard Procházka

Hlavní role – sázka na jistotu

V titulní roli nevyzpytatelného Saturnina se představí Jiří Hána, mladého gentlemana a zároveň vypravěče příběhu Leopolda Janského ztvární Vasil Fridrich. V úloze mnohdy svou přítomností obtěžující, leč již klasické postavy tety Kateřiny se představí Jitka Smutná, jejího nedospělého synovce Milouše pak hraje Jan Meduna. Postava Dědečka je jedinou, ve které se objevuje stejný herec jako ve filmové adaptaci románu, a to Lubomír Lipský, který je alternován Jaroslavem Vlachem. Doktora Vlacha ztvární Vladimír Čech a celou nesourodou skupinku osob nepostradatelně doplňuje krásná slečna Barbora Terebová alias Zuzana Norisová či Lucie Pernetová.

Jiří Hána (Saturnin) Zdroj: MDP

Jiří Hána (Saturnin) Zdroj: MDP

Podle režiséra inscenace Ondřeje Havelky se vybraní herci právě do této divadelní formy výborně hodí, protože mají všichni velký komediální a múzický talent.

Překvapením je úloha posledního účinkujícího, kterým je vždy originální mistr improvizace Martin Zbrožek.

Saturnin

Divadlo ABC

Premiéra: 1. května 2010

Autor divadelní adaptace: Martin Vačkář

Hudební dramaturgie a režie: Ondřej Havelka

Hudba: Melody Makers Ondřeje Havelky

Obsazení:

Leopold Janský: Vasil Fridrich

Saturnin: Jiří Hána

Teta Kateřina: Jitka Smutná

Milouš: Jan Meduna

Barbora Terebová: Lucie Pernetová/Zuzana Norisová

Dědeček: Lubomír Lipský/Oldřich Vlach

Dr. Vlach: Vladimír Čech

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do Divadla ABC míří hudební představení Saturnin