Menu
TOPZINE.cz

FOTO: České Vánoce v divadle ABC 2010Vůně čerstvě napečeného domácího cukroví (pozn. autora: Bylo vynikající!) mě vítala už od vstupu do divadla. Usměvavé uvaděčky všem přály krásné Vánoce a mě zalil pocit štěstí, že obětovat divadlu sobotní odpoledne rozhodně stálo za to. Byla sobota 4. prosince a v divadle ABC se slavila Mikulášská a hrála hra České Vánoce.

FOTO: České Vánoce v divadle ABC 2010

Česká hospoda, ve které se vše odehrává Zdroj: Městská divadla pražská

Kdo má groše, není za hastroše

V rámci Mikulášské jsem byla obdarována u šaten vánočními groši, které fungovaly jako platidlo na vánočním tržišti postaveném v přízemních prostorách divadla. Za groše jste si mohli dopřát třeba grog a vaječný likér, a zdarma pak ukořistit kousek jedné z mnoha vánoček, které byly nabízeny příchozím.

FOTO: Mikulášská před představením České Vánoce v divadle ABC 2010

K vyfocení svolná oběť na Mikulášské před představením Foto: Michaela Deáková, Topzine.cz

Pro děti zas byla připravena mikulášská nadílka v podobě lízátek, pexesa divadla ABC s fotkami z představení, nebo jinými drobnostmi. A to vše za přítomnosti nezbytného tria Mikuláše a anděla s čertem, kteří se vrhli na každé robátko hned u vchodu a nepustili, dokud neodcházelo se smíchem na tváři a s dárkem v ruce. V několika stáncích jste pak mohli domů pořídit takové dobrůtky jako domácí med, marmelády a nakládaný hermelín, nebo zakoupit originální vánoční přáníčka. (Pozn. autora: I já tam byla, vánočku a vaječňák pila, cukrovím se přesytila a všechny groše utratila.)

Tak zase nic. Kdyby aspoň něco. Ale vono nic. A k tomu ta zima, sviňská!

Celé představení je zasazeno do časově zmateného klubíčka, které začíná ve staročeské hospodě, kde se najednou objeví anděl a zvěstuje lidem narození Ježíška. Kulisy vytvářejí malebnou atmosféru vyhřáté světnice hospody, ve které se sešli hlavní představitelé lidových řemesel. V čele se starostou a svéráznou paní starostovou jsou přítomni i mlynář se ševcem, švadlenkou, hospodským, kovářem a pastýřem, který přišel všem povědět o té záři na obloze. Hru prolíná roztomilé hašteření průvodců, anděla s čertem.

FOTO: Eva Nadáždyová jako anděl ve hře České Vánoce v divadle ABC 2010

Úžasný anděl v provedení Evy Nadáždyové (vpravo) Zdroj: Městská divadla pražská

Zpěv herců vás pohladí po duši stejně jako úsměvné dialogy, neustávající glosování čerta s andělem a originální hudební provedení. O celý hudební doprovod se postarali sami herci, kteří se kvůli této hře museli učit ovládat všelijaké hudební i nehudební nástroje a vůbec vše, co je v takové pravé české hospodě po ruce. Hlavně, že to má rytmus. Díky hudebnímu provedení byla radost se na scénu nejen dívat, ale i slastně poslouchat kouzelné tóny ne příliš známých vánočních koled, kdy se občas přidávali svým zpěvem i diváci.

Záměr na závěr

Autor Jiří Janků chce lidem hrou přiblížit vznik tradice slavení Vánoc a s ní i spojené některé vánoční zvyky, například tradice betlémů, jedení kapra, nebo zdobení stromečku. Původní hra vznikla koncem 90. let pro recesi herců a diváků bývalého divadelního sdružení CD 94. Představení čítalo okolo šesti koled a trvalo zhruba dvacet minut. Až postupem času se rozšířil děj a přibyly koledy. Poprvé se tato prodloužená verze hrála před dvěma lety právě v Městských divadlech pražských.

FOTO: Hanuš Bor jako pastýř ve hře České Vánoce v divadle ABC 2010

Pastýř (Hanuš Bor) popisuje záři hvězdy betlémské

Následně přibyly k původní verzi ještě nějaké koledy a děj dospěl do podoby, jejíž premiéru jste mohli spatřit v pátek 3. prosince na prknech divadla ABC. Koledy byly vybírány tak, aby představení přiblížilo lidem i tóny zahraničních koled a koled českých, které nejsou lidem zase tolik známé. Na tohle představení mají někteří diváci velice odlišné reakce. Po hře, kterou jsem navštívila, aplaudovalo zcela zaplněné hlediště několikátou vytleskanou děkovačkou herců.

FOTO: Foto z představení České Vánoce v divadle ABC 2010

Upiš se a toho blázna anděla vůbec neposlouchej...

Jsou však i lidé, kterým se způsob hry nezamlouvá. Právě v tolik humorném, andělově naivním a čertově lehce cynickém pošťuchování, jsou poznat narážky na čecháčkovství, kdy lidé myslí především na své dobro a prahnou po zisku. Humornou formou má hra ukázat na tyto nedostatky a jemně na ně upozornit. S tímto se nedokáží srovnat buď právě čecháčkové, nebo lidé beroucí obsah dialogů vážněji než by bylo záhodno.

Paní starostová: „Ženský, myslíte si, že byla Panna Maria dobrá matka? No, já jen, že ledva se jí to dítě narodí, už ho šoupne do jeslí!

Anděl lidem zvěstuje příchod Mesiáše, který na sebe bere všechny hříchy světa. Starosta: „Já nežiju ve světě. Já žiju tady a mě jako zajímá, co z toho budu mít já!

Poté anděl začne lidem líčit radosti spojené s narozením Ježíška: „Například budete moci každou neděli chodit do kostela!“ a lidé na to opáčí: „A co je to kostelo?“. Čert: „No, lidi, já myslím, že je to jasný… Je to magor!“ – na adresu anděla.

FOTO: Foto z představení České Vánoce v divadle ABC 2010

Hromadné štronzo po dozpívání jedné z koled

Pokud vámi o Vánocích pravidelně zmítají vlny stresu a vzteku, pospěšte do divadla ABC na České Vánoce. I když se hraje celý prosinec, hra už je téměř vyprodána, tak nemeškejte, jinak byste mohli čekat na představení celý další rok.

České Vánoce

Městská divadla pražská – divadlo ABC

Režie: Petr Svojtka

Dramaturgie: Jiří Janků

Hrají: Dana Batulková/Eva Nadáždyová, Vasil Fridrich, Hanuš Bor, Hynek Čermák/Zdeněk Velen, Veronika Janků, Jaroslav Slánský, Kateřina Lojdová, Svatava Milková, Zuzana Kajnarová, Lukáš Jurek, Martin Písařík, Jiří Hána

Další představení: 16., 20. a 26. prosince 2010

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Užijte si čisté radosti Vánoc českých