Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Komedie Gold za všechny peníze. Vyrazíme na cestu za americkým snem

FOTO: Gold za všechny penízeInscenace Gold za všechny peníze podle knihy amerického spisovatele Josepha Hellera se divákům poprvé představí koncem listopadu. V pražském Divadle ABC ji zkouší pod vedením režiséra Ondřeje Zajíce.

FOTO: Gold za všechny peníze

Luboš Veselý v hlavní roli inscenace podle knihy Josepha Hellera Foto: Ilona Sochorová, MdP

Humoristický román s autobiografickými prvky začíná nabídkou z Bílého domu. Dostává ji spisovatel a univerzitní profesor ve středních letech a pořádně se mu z ní zatočí hlava.

Čtěte také:  Na Marquezovu ságu si trouflo Divadlo ABC

Jak by ne, vždyť má na dosah ruky místo ministra zahraničí nebo jiný vysoký post. Stačí jen, aby vyměnil manželku za novější model, a může odcestovat do Washingtonu za závratnou kariérou. Může za sebou nechat dosavadní nesnesitelný život, neuspokojivou rodinu, podivínského otce, spoustu sourozenců a přátele, které nemá rád.

Nic se ale nezdaří podle plánu. Cesta za vysněnou kariérou se mění v nemilosrdné putování za pravdou o politicích, kteří řídí svět.

V Goldu se objevuje tematika židovství

Gold za všechny peníze přináší motivy novodobých dějin Židů. Na své si tak přijdou milovníci židovské tematiky.

„Příběh, který zdánlivě vypadá jako komedie o velké politice, se nakonec ukáže být příběhem o hledání vlastní identity. Je to kruté demaskování amerického snu a iluze, která slibuje rovné šance pro všechny, kdo mají správnou barvu, původ, předky a především peníze,“ říká dramaturgyně inscenace Věra Mašková.

FOTO: Vladímír Čecha a Luboš Veselý

Vladímír Čech a Luboš Veselý na první čtené zkoušce Foto: David Čeřovský, MdP

V hlavní roli Bruce Golda se představí Luboš Veselý, který působil například ve Švandově divadle v titulech Vojcek, Strýček Váňa či Maškaráda.

„Je to zvláštní člověk. Mohl by být spokojený, ale není. Asi ho, jednoduše řečeno, pálí dobré bydlo. Je to člověk, který dosáhl všeho, po čem toužil. Všechno je jakoby v pořádku, ale přesto je v něm nějaká nespokojenost. Je to ješitný padesátiletý chlap, takže když mu přijde udička, že by mohl být něco víc, začne zmatkovat a popírat hodnoty, které má kolem sebe,“ charakterizuje Veselý hlavního hrdinu.

Gold za všechny peníze

Divadlo ABC

Autor: Joseph Heller

Režie: Ondřej Zajíc

Hrají: Luboš Veselý, Dana Batulková, Hanuš Bor, Jan Vlasák, Pavel Juřica, Anna Kulovaná, Vladimír Čech a další.

Premiéra: středa 25. listopadu 2011 v 19:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komedie Gold za všechny peníze. Vyrazíme na cestu za americkým snem