×
TOPZINE.cz

TOP 8 nejlepších knih pro děti a mládež. Co jste četli, když jste byli mladší?

Šest věrných kamarádů z Bullerbynu, Zdroj:
Šest věrných kamarádů z Bullerbynu, Zdroj: archív Topzine.cz

Nedávno proběhla soutěž v rámci charitativního projektu Čtení pomáhá, ve které veřejnost hlasovala o nejlepší knihu pro děti a mládež. Podívejme se tedy, jaké dětské tituly jsou mezi čtenáři nejoblíbenější.

Šest věrných kamarádů z Bullerbynu
Šest věrných kamarádů z Bullerbynu, Zdroj: Topzine.cz

O pozoruhodném projektu Čtení pomáhá jsme vás na Topzine.cz již informovali. Stručně si připomeňme, co je jeho smyslem. Charitativní projekt, který odstartoval v dubnu letošního roku, si klade za cíl prohloubit mezi dětmi a mládeží zájem o čtení a zároveň je seznámit s  možností pomáhat druhým prostřednictvím dobročinných akcí.

Čtěte také: TOP 7 nejoblíbenějších pohádkových bytostí, která je vaše nejoblíbenější?

Projekt je určen pro žáky 3. až 9. tříd základních škol a studenty 1. až 3. ročníků středních škol. Žáci za každou přečtenou knihu z dané nabídky obdrží virtuální obnos v hodnotě padesáti korun, peníze poté věnují na konkrétní charitativní počin. Do dnešní doby se od začátku projektu podařilo dětem podpořit 35 dobročinných projektů a mezi potřebné rozdělily přes 3,2 milionu korun.

Odborná porota v čele s předsedou Zdeňkem Svěrákem nominovala 40 knižních titulů pro děti a mládež v kategoriích 3. až 5. třída a 6. až 9. třída základních škol a 1. až 3. ročník středních škol. A právě z nominovaných titulů pro první dvě věkové kategorie čtenářů vybírala veřejnost nejlepší dětskou knihu v anketě o nejlepší knihu pro děti a mládež. Podívejme se, jak soutěž dopadla a které tituly potěší dětskou duši nejvíce.

Děti z Bullerbynu absolutním vítězem

V kategorii 3. až 5. třída se na první příčce umístily Děti z Bullerbynu od švédské autorky Astrid Lindgrenové. Kniha poprvé vyšla už v roce 1946 a vyrostlo na ní několik generací. Děti z Bullerbynu obdržely v soutěži nejvíce hlasů bez ohledu na kategorie, stávají se tedy celkovým vítězem ankety o nejlepší dětskou knihu. Prostřednictvím poutavých příběhů šesti dětí z malé švédské vesničky ukazuje spisovatelka Astrid Lindgrenová dětským čtenářům, jak důležité je v lidském životě porozumění, přátelství, láska rodičů a úcta ke stáří.

Čtěte také: Top 10 nejpůjčovanějších knih

Na druhém místě skončil s přibližně polovičním počtem hlasů populární Harry Potter a kámen mudrců od Joanne K. Rowlingové. Kniha plná kouzel známá po celém světě vypráví příběh Harryho Pottera – studenta školy čar a kouzel v Bradavicích, který prožívá při svém studiu spoustu neopakovatelných dobrodružství.

Třetí příčka patří knize Mikulášovy patálie francouzského autora Reného Goscinnyho. Mikulášovy patálie jsou veselým vyprávěním o obyčejném chlapci Mikuláši a jeho kamarádech, kteří chodí do školy, rádi si hrají a občas zlobí stejně jako všechny ostatní děti. Kniha čtenáře navíc potěší humornými ilustracemi.

FOTO: Malý princ
Malý princ s liškou

Kategorie 6. až 9. třída má dva vítěze. Přes naprostou odlišnost žánrů se na prvním místě umístil Malý princ francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho a kniha My děti ze stanice ZOO. Kniha Malý princ je fantaskním vyprávěním o princi, který se na svět a věci kolem sebe nedívá očima, ale naslouchá svému srdci. Je to hluboce lidský příběh o cestě za moudrostí určený pro děti i dospělé.

Malý princ i drsná drogová zpověď

Kniha My děti ze stanice ZOO je tvořena z reportáží, jež jsou sepsány na základě výpovědi čtrnáctileté drogově závislé Němky Christiane F. Kniha poprvé vyšla v 80. letech a stala se v té době bestsellerem. Jedná se o silně působivé a velmi odstrašující svědectví ze života narkomanů.

Další vítězná příčka v kategorii žáků druhého stupně základních škol patří Jaroslavu Foglarovi a jeho románu Záhada hlavolamu. Kdo by neznal příběh Rychlých šípů pohybujících se v tajemné čtvrti Stínadla, pátrajících po okolnostech záhadné smrti Jana Tleskače a po zvláštním hlavolamu s názvem ježek v kleci.

Oblíbená je i Pippi dlouhá punčocha a Hraničářův učeň

Čtenáři mohli v soutěži přidělit hlasy také knihám, jež porotou nebyly do čtyřicítky titulů nominovány, ale které podle čtenářů patří také mezi ty nejlepší. Proto tyto knihy uvádíme i v rámci naší TOP osmičky nejlepších dětských knih.

Nejvíce hlasů mimo nominované tituly v kategorii 3. až 5. třída obdržela Pippi dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové. Hlavní hrdinkou knihy je osobitá dívenka Pippi s nevšedním jménem, zjevem, ale i chováním. Pippi dlouhá punčocha je knihou, v níž najdeme především ztřeštěné nápady svérázné Pippi, spoustu fantazie a jedinečný humor.

OBR: Hraničářův učeň
Ilustrace na obálce knihy Hraničářův učeň: Rozvaliny Gorlanu, Autor: Paolo Barbieri

Mimo nominované knihy v kategorii 6. až 9. třída čtenáři nejvíce hlasovali pro sérii knih Hraničářův učeň od Johna Flanagana. Jedná se o dobrodružný příběh chlapce Willa, ten se učí zajímavému hraničářskému řemeslu. Dobrý hraničář znamená pro království často více než silný bojovník.

Našli jste mezi výše uvedenými knihami svůj oblíbený titul z dětství nebo byste hlasovali jinak? Já osobně zbožňovala obě zmiňované knihy od Astrid Lindgrenové. Dodnes si vzpomínám, jak jsem jako malá četla příběhy rozpustilé zrzavé holky Pippi dlouho do noci s baterkou pod peřinou. Vítězné knihy mohou být také správnou volbou na prázdninové čtení pro vaše mladší kamarády či sourozence. Tak vzhůru do knihovny!

 

 

 

 

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..