Menu
TOPZINE.cz
Literatura

TOP 8 nejlepších knih pro děti a mládež. Co jste četli, když jste byli mladší?

Redakce

Redakce

30. 7. 2011

Nedávno proběhla soutěž v rámci charitativního projektu Čtení pomáhá, ve které veřejnost hlasovala o nejlepší knihu pro děti a mládež. Podívejme se tedy, jaké dětské tituly jsou mezi čtenáři nejoblíbenější.

O pozoruhodném projektu Čtení pomáhá jsme vás na Topzine.cz již informovali. Stručně si připomeňme, co je jeho smyslem. Charitativní projekt, který odstartoval v dubnu letošního roku, si klade za cíl prohloubit mezi dětmi a mládeží zájem o čtení a zároveň je seznámit s  možností pomáhat druhým prostřednictvím dobročinných akcí.

Čtěte také: TOP 7 nejoblíbenějších pohádkových bytostí, která je vaše nejoblíbenější?

Projekt je určen pro žáky 3. až 9. tříd základních škol a studenty 1. až 3. ročníků středních škol. Žáci za každou přečtenou knihu z dané nabídky obdrží virtuální obnos v hodnotě padesáti korun, peníze poté věnují na konkrétní charitativní počin. Do dnešní doby se od začátku projektu podařilo dětem podpořit 35 dobročinných projektů a mezi potřebné rozdělily přes 3,2 milionu korun.

Odborná porota v čele s předsedou Zdeňkem Svěrákem nominovala 40 knižních titulů pro děti a mládež v kategoriích 3. až 5. třída a 6. až 9. třída základních škol a 1. až 3. ročník středních škol. A právě z nominovaných titulů pro první dvě věkové kategorie čtenářů vybírala veřejnost nejlepší dětskou knihu v anketě o nejlepší knihu pro děti a mládež. Podívejme se, jak soutěž dopadla a které tituly potěší dětskou duši nejvíce.

Děti z Bullerbynu absolutním vítězem

V kategorii 3. až 5. třída se na první příčce umístily Děti z Bullerbynu od švédské autorky Astrid Lindgrenové. Kniha poprvé vyšla už v roce 1946 a vyrostlo na ní několik generací. Děti z Bullerbynu obdržely v soutěži nejvíce hlasů bez ohledu na kategorie, stávají se tedy celkovým vítězem ankety o nejlepší dětskou knihu. Prostřednictvím poutavých příběhů šesti dětí z malé švédské vesničky ukazuje spisovatelka Astrid Lindgrenová dětským čtenářům, jak důležité je v lidském životě porozumění, přátelství, láska rodičů a úcta ke stáří.

Čtěte také: Top 10 nejpůjčovanějších knih

Na druhém místě skončil s přibližně polovičním počtem hlasů populární Harry Potter a kámen mudrců od Joanne K. Rowlingové. Kniha plná kouzel známá po celém světě vypráví příběh Harryho Pottera – studenta školy čar a kouzel v Bradavicích, který prožívá při svém studiu spoustu neopakovatelných dobrodružství.

Třetí příčka patří knize Mikulášovy patálie francouzského autora Reného Goscinnyho. Mikulášovy patálie jsou veselým vyprávěním o obyčejném chlapci Mikuláši a jeho kamarádech, kteří chodí do školy, rádi si hrají a občas zlobí stejně jako všechny ostatní děti. Kniha čtenáře navíc potěší humornými ilustracemi.

FOTO: Malý princ

Malý princ s liškou

Kategorie 6. až 9. třída má dva vítěze. Přes naprostou odlišnost žánrů se na prvním místě umístil Malý princ francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho a kniha My děti ze stanice ZOO. Kniha Malý princ je fantaskním vyprávěním o princi, který se na svět a věci kolem sebe nedívá očima, ale naslouchá svému srdci. Je to hluboce lidský příběh o cestě za moudrostí určený pro děti i dospělé.

Malý princ i drsná drogová zpověď

Kniha My děti ze stanice ZOO je tvořena z reportáží, jež jsou sepsány na základě výpovědi čtrnáctileté drogově závislé Němky Christiane F. Kniha poprvé vyšla v 80. letech a stala se v té době bestsellerem. Jedná se o silně působivé a velmi odstrašující svědectví ze života narkomanů.

Další vítězná příčka v kategorii žáků druhého stupně základních škol patří Jaroslavu Foglarovi a jeho románu Záhada hlavolamu. Kdo by neznal příběh Rychlých šípů pohybujících se v tajemné čtvrti Stínadla, pátrajících po okolnostech záhadné smrti Jana Tleskače a po zvláštním hlavolamu s názvem ježek v kleci.

Oblíbená je i Pippi dlouhá punčocha a Hraničářův učeň

Čtenáři mohli v soutěži přidělit hlasy také knihám, jež porotou nebyly do čtyřicítky titulů nominovány, ale které podle čtenářů patří také mezi ty nejlepší. Proto tyto knihy uvádíme i v rámci naší TOP osmičky nejlepších dětských knih.

Nejvíce hlasů mimo nominované tituly v kategorii 3. až 5. třída obdržela Pippi dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové. Hlavní hrdinkou knihy je osobitá dívenka Pippi s nevšedním jménem, zjevem, ale i chováním. Pippi dlouhá punčocha je knihou, v níž najdeme především ztřeštěné nápady svérázné Pippi, spoustu fantazie a jedinečný humor.

OBR: Hraničářův učeň

Ilustrace na obálce knihy Hraničářův učeň: Rozvaliny Gorlanu, Autor: Paolo Barbieri

Mimo nominované knihy v kategorii 6. až 9. třída čtenáři nejvíce hlasovali pro sérii knih Hraničářův učeň od Johna Flanagana. Jedná se o dobrodružný příběh chlapce Willa, ten se učí zajímavému hraničářskému řemeslu. Dobrý hraničář znamená pro království často více než silný bojovník.

Našli jste mezi výše uvedenými knihami svůj oblíbený titul z dětství nebo byste hlasovali jinak? Já osobně zbožňovala obě zmiňované knihy od Astrid Lindgrenové. Dodnes si vzpomínám, jak jsem jako malá četla příběhy rozpustilé zrzavé holky Pippi dlouho do noci s baterkou pod peřinou. Vítězné knihy mohou být také správnou volbou na prázdninové čtení pro vaše mladší kamarády či sourozence. Tak vzhůru do knihovny!

 

 

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 8 nejlepších knih pro děti a mládež. Co jste četli, když jste byli mladší?