Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Čtení pomáhá: za přečtenou knihu padesát korun na charitu

Redakce

Redakce

16. 4. 2011

OBRÁZEK: Malý princSmyslem projektu Čtení pomáhá je probudit mezi dětmi a mládeží zájem o čtení a zároveň je seznámit s charitativní činností a možností pomáhat druhým. Žáci už rozhodli, nejlepšími knihami pro malé a mladé jsou Děti z Bullerbynu, Malý princ a My děti ze stanice Zoo.

OBRÁZEK: Malý princ

Malý princ uchvacuje každou generaci čtenářů

Projekt je zaměřen na žáky 3. – 9. tříd základních škol a studenty 1.- 3. ročníků středních škol. Knihy určené pro čtení v projektu jsou rozděleny do tří skupin podle věku čtenářů. Výchozí knihy pro hlasování nominovala odborná porota, jejímž předsedou je Zdeněk Svěrák a členy například Marek Eben a Jiří Dědeček. Knihy z nominovaných titulů pro první dvě věkové kategorie vybírali sami žáci základních škol. Od 12. března mohli formou SMS zpráv a ankety na webových stránkách partnerů projektu hlasovat.

Nesmrtelné dětské knihy

V kategorii 3. – 5. třída vyhrála kniha Astrid Lindgrenové Děti z Bullerbynu, druhou příčku obsadil stále populární Harry Potter a kámen mudrců, na třetím místě skončily Mikulášovy patálie Reného Goscinnyho. Pomyslná bramborová příčka patří Jaroslavu Foglarovi a Rychlým šípům. Kategorii 6. – 9. třída má dva vítěze. Stejný počet hlasů získaly knihy Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho a My děti ze stanice ZOO, drogová zpověď Christiane F. Za nimi je opět Jaroslav Foglar, tentokrát jeho Záhada hlavolamu.

Nyní žáci a studenti, kteří se do projektu přečtením jakékoli z doporučených knih zapojí, obdrží jako odměnu kredit 50 korun. Znalost dané knihy musí však doložit vyplněním krátkého testu. Získaný kredit mladí čtenáři věnují na některý z dobročinných počinů. Peníze pošlou například na ruční kolo a pro Danu nebo dětem z Klokánku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čtení pomáhá: za přečtenou knihu padesát korun na charitu