Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Support Lesbiens o novém albu: Taneční hudbu jsme ještě nehráli

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

1. 10. 2011

!Exkluzivní rozhovor!Support Lesbiens vydávají nové album s názvem Homobot. Zajímaly nás podrobnosti týkající se alba, a tak jsme vyzpovídali frontmana kapely Kryštofa Michala a kytaristu Hynka Tomana. Prozradili, na jaké skladby se můžeme těšit i proč nebude výstava.

FOTO: Support Lesbiens

Nová vizuální identita Support Lesbiens, Foto: Petr Kurečka

Vaše nové album se nazývá Homobot. Jak vznikl ten název?

Hynek: Název vymyslel Kryštof na základě vizuální identity, kterou nám vytvořil fotograf Petr Kurečka. Když jsme přemýšleli nad názvem alba a tak dále, dostaly se nám do rukou hotové fotky. A Kryštof pak napsal esemesku všem z kapely: Co třeba Homobot? A v tu chvíli mi bylo jasné, že fotky a název budou tvořit celek. Takže název nové desky nemá nic společného s materiálem, s písničkami, ani s texty. Je inspirovaný vizuální identitou kapely pro tohle album. Což si myslím, že není od věci. Bůh ví, kam se svět řítí. My máme tu linii: homo erectus, homo sapiens, homobot. Teď už je jasné, že po homo sapiens bude homobot. Takže všechno evokovaly ty fotky.

Jak jste přišli na téma promo fotek?

Hynek: Někdy v únoru jsme tak společně seděli a shodli jsme se, že chceme udělat trošku atypické fotky. Nechtěli jsme standardní fotky, aby někdo listoval časákem a neřekl: Hmm, další boyband, nebo: To už jsme viděli. Řekli jsme si, že fotky by měly trošku provokovat, ať už negativně, nebo pozitivně. To je v podstatě jedno. Hlavně aby se nad nimi někdo pozastavil a třeba si přečetl článek pod fotkami. Což se nám, myslím, povedlo.

S Petrem jsme projížděli jeho práce a hledali jsme směr, jakým se ubírat. Pak jsme objevili jeho hlavu implantovanou na figuríně. A my jsme říkali: Tak tohle je fakt hustý, to se nám líbí. Bavili jsme se o tom, jestli to půjde implantovat na kapelu, na novou vizuální identitu. Chtěli jsme promo fotky a s tím spojený booklet, fotky do coverů a tak dále. Což se nakonec podařilo.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/support-lesbiens-homobot_praha_cz_hudba_petr-kurecka_30-09-2011/]

Byla to náročná práce?

Hynek: Byl to docela postproducentský oříšek. Petr nad tím strávil vážně hodně hodin. Říkal, že by to nikdy nedělal, kdyby věděl, kolik práce to bude. Nad jednou fotkou strávil třeba dvacet hodin, aby vypadala podle něj ideálně.

Nová deska je úplně něčím jiným. Změnili jste i styl hudby…

Hynek: Přijde ti? Já jsem rád, že to říkáš, protože my jsme chtěli udělat nějaký krůček dál ve zvuku i v muzice. Objevila se tam široká škála stylů, jsou tam taneční věci, punkový věci, balady, pohodová plážovka My Heart, vyloženě disco pecka Shake It. Všichni říkají, že to album jsou klasický Supporti. Což mi moc nepřijde. Jsem rád, že sis toho všimla, a doufám, že si toho všimnou i ostatní.

Zvukově jsme se určitě posunuli díky Ecsonovi Waldesovi, který to s námi koprodukoval. On to míchal a bavili jsme se s ním i o výsledném soundu. Rozhodovali jsme, co vlastně od desky chceme, jestli chceme překvapit, nebo být staří Supporti. Takže jsme se domluvili na změně a nějakém posunu.  Zvukově chceme být rok 2011.

A jste rok 2011?

Hynek: Ta deska je dotažená natolik, že si dovolím říct, že zvukově je nejlepší, jakou jsme doposud udělali. Samozřejmě, desky předtím byly taky super, ale tahle má něco, co ostatní postrádaly. Třeba když se vrátíme k Tune Da Radio, ta na mě působí trochu chladnějším dojmem. Tahle nová deska je živočišnější, špinavější. Tam kde to má být čisté, je to čisté, kde to má být špinavé, je to špinavé. Kde mají být kytary, tam jsou kytary, ale pořádně. Také jsme už dávno koketovali s tanečníma groovama, ale takovéhle věci tam nebyly nikdy.

Hraje se vám dobře taneční hudba?

Hynek: My nevíme, my jsme to ještě nehráli. (smích)

Dobře, zeptám se jinak. Nahrávalo se vám dobře?

Hynek: Jasně, nahrávalo se dobře. Všechny ty pecky jsou dělané jednoduše. Já mám rád jednoduché věci, nad kterými nemusí člověk přemýšlet, aby mohl prostě kývat hlavou a trsat. Myslím, že muzika je od toho, aby člověka uvolnila, pobavila. Minimálně sedmdesát procent věcí z nové desky půjde dobře hrát live a bude to nářez. Takže nemám strach. Bude to určitě oživení.

FOTO: Support Lesbiens

Support Lesbiens, Foto:Petr Kurečka

Vrátím se ještě k fotkám. Plánujete jejich výstavu…

Hynek: Ta se zrušila. Mělo to být v jedné kavárně, ale Petrovi Kurečkovi se tam rozbil aparát. Takže by se to nemělo z čeho financovat. Výstava není zavrhnutá, ale udělá se možná k nějaké jiné příležitosti. Teď se něco vrbí, ale nebudu o tom nic říkat, protože to ještě není jisté.

Jste poměrně nepolitická kapela. Kde se vzala potřeba vyjádřit se v singlu Bombs and Lies k válce?

Hynek: Já bych řekl, že úplně nepolitická kapela jsme nikdy nebyli. Už jenom díky názvu Support Lesbiens. Ale neměli jsme prvoplánově potřebu politikařit v písničkách. To je spíš otázka na Kryštofa, protože on psal ten text. Co ho k tomu vedlo? Situace.

Kryštof: Vždycky jsme se snažili upozornit, že budeme-li se bavit o politice, tak jako jednotlivci, ne jako kapela Support Lesbiens. Je nás pět a každý má ty názory trochu jiné. V minulosti jsme se ale k mnoha věcem vyjádřili. Poměrně jednoznačně. (smích) Nemůžu mluvit za kluky, ale já se rozhodně nebojím zaujímat stanoviska k těmto věcem na rozdíl od spousty umělců.

Hynek: Ale je pravda, že jsme se tomuhle v naší hudbě vyhýbali.

Čtěte také: Support Lesbiens jsou proti válce! V novém singlu Bombs and Lies

Chystáte křest nové desky?

Hynek: Křest měl právě být v té kavárně. Pro novináře, pro nejbližší spolupracovníky, co se podíleli na desce, pro přátele, kteří nám pomáhali. Ale jak jsem avizoval, že bude jiná akce, tak bychom to s křtem možná spojili.

Kryštof: My jsme vždycky řešili podstatu samotného aktu křtu. Je tu nějaká zvyklost, že někdo vyleze na pódium, vytáhne cédéčka a poleje je.

Hynek: Nemáme to moc rádi.

Chystáte se na turné. Jako předkapela vystoupí Goodfellas. Spolupracovali jste už někdy spolu?

Kryštof: Ne, ale kluky známe.

Hynek: Je to vlastně nová parta, která před dvěma roky vydala první desku. Teď vydali druhou. Mají aktuální album, takže jet s námi pro ně nebude plácnutí do vody. Jejich hudba pro lidi nebude utrpení. Naopak.

Kryštof: My jsme se vždycky jako členové kapely, která jede na turné, zajímali o to, kdo bude předkapela. A rozhodnutí výběru jsme chtěli i odůvodnit. Goodfellas mají album, což je něco, co můžou tím turné podpořit. Tím pádem jim to může něco přinést. Přijdou na ně totiž i fanoušci, kteří by na ně asi normálně nepřišli. Vesměs kapely, které jsme s sebou už někdy vezli, budete znát. To turné jim bezesporu pomohlo. Třeba 100°C nebo Eddie Stoilow.

Hynek: Nejvíc toho využili Eddie Stoilow. Už je na každé té partě, jak si s tím poradí. Chceme představit někoho, kdo je zajímavý. Samozřejmě těch kapel je tady mraky a my o nich třeba ani nevíme. Ale o těchhle klucích víme, protože do toho dupou sami. Investují do toho svoje finance a jsou vidět víc než ostatní. Díky jejich píli, což nás baví.

FOTO: Kryštof Michal (vlevo) a Hynek Toman (vpravo)

Kryštof Michal (vlevo) a Hynek Toman (vpravo), Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Jaká je jejich hudba?

Kryštof: Je to akustičtější.

Hynek: Je to vlastně popík. Musíš si to spolehnout. Je to fajn. Je to v podstatě příjemná muzika. Zpívají taky anglicky, takže to není úplně mimo naši mísu.

Proběhla také spolupráce s Tonyou Graves…

Hynek: Určitě. Na desce je písnička Keeper, což je duet. Je to náš první feature a vlastně první regulérní duet se ženskou.

Jak se vám s ní spolupracovalo?

Hynek: V pohodě.

Kryštof: My se známe dobře, jsme kamarádi a už jsme spolu v minulosti písničku udělali. Nicméně to nebyl plnohodnotný duet. Spíš jsme Tonyu požádali, aby nám do jedné pecky nazpívala vokály. Nejsme tam jako dva ekvivalentní zpěváci, pořád jsem tam jako hlavní zpěvák já, zatímco tohle je opravdu padesát na padesát, refrény zpíváme spolu a slokami si jakoby odpovídáme.

Hynek: Je to prostě duet. Opravdický.

Plánujete ji vzít na turné?

Hynek: Přemýšlel jsem o zařazení toho duetu. Ale Tonya je pořád v Monkey Business, to je její priorita. Když bude mít čas a bude si chtít udělat výlet, tak by v tom samozřejmě nebyl problém. Může jet kamkoli, do dodávky se vejde, takže záleží na ní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Support Lesbiens o novém albu: Taneční hudbu jsme ještě nehráli