Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Křest DVD kapely 100°C: Loučení se starými hity i remixy nových

Redakce

Redakce

15. 4. 2011

FOTO: 100°C, Zdroj: myspace.com/100c!Fotogalerie!Křest, který proběhl 13. dubna v pražském Hard Rock Café, se stal završením půlroční práce na DVD Live At Open Air Festival 2010. 100°C poděkovali celému realizačnímu týmu, partnerkám i fanouškům. Kmotrem prvního živáku skupiny se stal Ecson Waldes.

FOTO: 100°C pokřtili DVD Live at Open Air Festival 2010

100°C pokřtili DVD Live at Open Air Festival 2010, Foto: Martin Chochola, Tozpine.cz

Pár hodin před začátkem středečního koncertu přinesla kapela svým fanouškům na facebooku dvě zprávy – křest je zdarma a začíná už ve 20:15. Přes avizovaný start se Hard Rock Café zaplňovalo postupně. V konečné fázi bylo návštěvníků dost na to, aby vytvořili příjemnou atmosféru a nešlapali si na paty.

Klasický hundrťácký minimalismus

Středeční vystoupení se hned od počátku neslo v duchu, který Jakub Johánek nastínil krátce před koncertem: „Lákají nás inovativní přístupy přenesené do částečně písňové formy spojené s klasickým hundrťáckým minimalismem. Chceme to na ksicht, bezprostřední…“

A díky za to. Ještě že jsou tady kapely, které na koncertech nepřehrávají studiové nahrávky jako přes kopírák (což se dá často tvrdit i o průvodní řeči). U 100°C není podstatné jen to, že dělají originální muziku, důležitý je fakt, že se stále vyvíjejí.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-100c-13_04_2011/]

Nejde pouze o posuny od desky k desce. Na stupních je zkrátka vidět (slyšet), že písničky jen nehrají, ale hrají si s nimi. Přirovnávat jejich živé vystoupení k jamování by bylo příliš. Ale jak často se vám stane, že posloucháte songy, které znáte z desky, a při tom se přistihnete, jak s lehce infantilním úsměvem čekáte, co přijde?

Aranže, do kterých 100°C své starší i novější hity oblékli, se ve většině případů prostě povedly. Jednotlivé nástroje dostávají mnohem větší prostor a skladby nabírají na dynamice. Přestože zvuk v Hard Rock Café nepatří k nejlepším, dal vyniknout bicím, base i gramcům. Trochu hůře na tom byl zpěv. Lauryho africké tance s tamburínou vynikly i bez techniky a skvěle doplnily rytmický návrat ke kořenům.

Z odehraného playlistu zmiňme alespoň Am I Really, věnovanou partnerkám kapely za trpělivost, Cream, kterou Laury uvedl jako tu, co známe z TV obrazovky, nebo Who I Am s poznámkou Jakuba Johánka: „Tahle je pro identity, který přišly a který jsme dlouho neviděli.“

Loučení se starými hity i Špaldou

Křest DVD kapela pojala jako uzavření desetileté kapitoly a symbolicky ho předznamenala svým prvním hitem. „Tohle možná znáte, poslední šance slyšet,“ uvedl frontman písničku Azataki, „festivaly budou o novým programu.“ Po krátkých sólech a představení kapely následoval samotný křest, kterého se ujal muzikant a producent poslední řadovky 100°C Ecson Waldes společně se zástupkyní pořadatele Open Air Festivalu.

Po spršce sektu následovala závěrečná Love Me Like A Queen. Přídavek From Base To Travel, který označil Joshua Johánek za totál sentiment, byla jednou z mála písní, kde dostaly prostor dechy, respektive pouze trombón. Trumpetista Špalda se se stupni nedávno rozloučil. Nečekejte však žádnou bulvární senzaci, důvody byly rodinné a kluci se rozešli v dobrém.

Skupina v současné době připravuje čtvrtou řadovou desku, kterou brzy předznamená videoklip k prvnímu singlu. Přibývat budou i koncerty a festivalová vystoupení. Pokud budou 100°C pokračovat v nastoleném tempu, máme se na co těšit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Křest DVD kapely 100°C: Loučení se starými hity i remixy nových