Sport

Stříbrné basketbalistky nebo fotbalový krach s Litvou, i to byl sportovní rok 2010

Martin Slabý

29. 12. 2010

Olympijské brány se zavřely, poslední siréna mistrovství světa v ledním hokeji zazněla, sníh na běžeckých tratích roztál. Přesto se i ve druhé polovině roku 2010 udála řada zajímavých sportovních klání, ve kterých samozřejmě nemohly chybět ani české barvy.

České basketbalistky získaly na mistrovství světa stříbrné medaile

České basketbalistky získaly na mistrovství světa stříbrné medaile Zdroj: sxc.hu

Grandslamovým turnajem ve Wimbledonu, který tak vyšel Tomáši Berdychovi a Petře Kvitové, se představení s názvem Rok 2010 přehouplo do svého druhého dějství. I v tom o sobě čeští sportovci dávali patřičně vědět.

Červenec: Biker Kulhavý mistrem světa

V Jihoafrické republice pokračovalo za přítomnosti vuvuzel a nepřítomnosti českých fotbalistů mistrovství světa. V něm nakonec triumfovali Španělé, kteří v prodloužení finálového zápasu udolali Nizozemce. Z českého pohledu největší červencový úspěch zaznamenal biker Jaroslav Kulhavý, který vybojoval titul mistra Evropy. Na evropském šampionátu získala medaili i oštěpařka Barbora Špotáková, když v Barceloně skončila třetí.

Výsledky soutěže oštěpařek na ME

1. Stahlová 66,81 m

2. Obergföllová 65,58 m

3. Špotáková 65,36 m

9. Klimešová 56,50 m

Srpen: České kluby v pohárech kolabují, Špotáková triumfuje

Na obrátkách nabíraly evropské pohárové soutěže ve fotbale. Bohužel však už téměř bez účasti českých týmů. S ostudou se z předkola Evropské ligy poroučeli fotbalisté Ostravy a Jablonce. Se ctí zvládla dvojutkání s favorizovaným Besiktasem Istanbul plzeňská Viktoria, na postup to ale také nestačilo. Liga mistrů zůstala i pro tuto sezónu pro české kluby zapovězena, když Sparta v posledním předkole dvakrát podlehla Žilině. Vědět o sobě opět dala Barbora Špotáková, která triumfovala v atletickém seriálu zvaném Diamantová liga.

Září: Čeští fotbalisté opět na kolenou

Začátek měsíce opět vyšel Jaroslavu Kulhavému, který se v Kanadě stal vicemistrem světa. V polovině září bojovali čeští tenisté v Davis Cupu o svou druhou finálovou účast v řadě. I přes nadějně rozehraný duel však nakonec podlehli pozdějším celkovým vítězům ze Srbska 2:3. Fotbaloví reprezentanti začali cestu za zmrtvýchvstáním českého fotbalu kvalifikační porážkou 0:1 s Litvou.

Říjen: Basketbalová pohádka se stříbrnou tečkou

Jednoho z nejvýraznějších úspěchů nejen druhé poloviny, ale celého roku vůbec dosáhly basketbalistky, když na mistrovství světa pořádaném na domácích palubovkách došly až do finále. V něm sice nestačily na největší favoritky z USA, i tak jim ale ve stoje aplaudovala zaplněná karlovarská hala. Na cestě za stříbrem vyřadily Češky i obhájkyně titulu z Austrálie. Úspěšní byli i volejbalisté, kteří si na mistrovství světa v Itálii poradili s olympijskými šampióny z USA a bronzovými medailisty z posledního světového šampionátu Bulhary a celkovým desátým místem dosáhli nejlepšího výsledku v historii samostatné ČR. Josef Váňa posedmé v kariéře vyhrál Velkou pardubickou. Fotbalisté si částečně napravili reputaci kvalifikačními výhrami nad Skotskem a Lichtenštejnskem.

Listopad: Premiérový triumf Karla Abrahama

Úspěšnou sezónu završil skifař Ondřej Synek tím nejlepším možným způsobem. Na novozélandské trati získal titul mistra světa, když porazil i domácího Mahe Drysdalea. Motocyklista Karel Abraham uzavřel kapitolu s názvem Moto2 prvním vítězstvím v kariéře, když za sebou nechal všechny soupeře v dramatickém závěru závodu ve Valencii. Od následující sezóny bude Abraham působit v nejsilnější třídě MotoGP. České volejbalistky dokázaly na mistrovství světa porazit evropské šampiónky z Itálie, na lepší než solidní patnácté místo to však nakonec nestačilo.

Prosinec: Korunovace královny českého sportu

Kruh se uzavírá. Rok začal triumfem rychlobruslařky Martiny Sáblíkové a nekončí jinak. Česká olympijská medailistka se po právu stává vítězkou ankety o českého sportovce roku 2010. Fotbalová Sparta si po nezdaru v kvalifikaci o Ligu mistrů spravila chuť v Evropské lize, kde nakonec postoupila ze skupiny a může se těšit na únorové souboje se slavným Liverpoolem. Florbalisté potvrdili, že patří do světové špičky, když nejen obhájili své postavení v nejlepší čtyřce, ale v souboji o třetí místo deklasovali Švýcary a získali bronzové medaile.