Sport

MS v basketbalu: Českou jízdu zastavily až Američanky, máme stříbro

Martin Slabý

4. 10. 2010

Český basketbal se dočkal historického úspěchu. Na domácím šampionátu vybojovaly naše hráčky stříbrné medaile, když jejich úspěšnou jízdu zastavily až Američanky. Ani za finálový výkon proti největším favoritkám turnaje se však náš výběr nemusí v žádném případě stydět.

Český basketbalový tým

Český basketbalový tým Zdroj: fiba.com

Do konce zápasu chyběly dvě minuty, a ačkoliv české reprezentantky prohrávaly o dvacet bodů, karlovarská hala vestoje tleskala. Zaslouženě. Basketbalistky České republiky právě vybojovaly pro českou košíkovou historický úspěch, když si o pár minut později pověsily na krk stříbrné medaile z mistrovství světa.

Čtvrtfinálová senzace, pak drama s Běloruskami

Medaile, jejichž obrysy se staly o poznání reálnějšími po čtvrtfinálovém zápase. Ten si Češky vybojovaly druhým místem v osmifinálové skupině, kde nejprve přesvědčivě přehrály Jihokorejky, posléze nestačily na Španělky a v posledním utkání zdolaly reprezentantky Brazílie. Osud jim však do boje o postup mezi nejlepší čtyřku postavil soupeře z nejtěžších, poslední světové šampionky z Austrálie. Páteční večer však přinesl prvotřídní senzaci. Po prohrané první čtvrtině se výkon českých hráček postupně zlepšoval, což se velmi brzy začalo projevovat i na skóre, které se nakonec zastavilo na stavu 79:68 a basketbalistky s českou vlaječkou vymalovanou na ramenou byly v bojích o medaile.

V něm kromě Američanek, které uštědřily debakl Korejkám, a Španělek, které otočily nepříznivý vývoj zápasu s Francouzkami, byly i Bělorusky. Ty se postaraly o další čtvrtfinálovou senzaci, když do medailových soubojů nepustily ruské sokyně. A málem si vyšláply i na nás. Českému fanouškovi nejen v hale, ale i u televizních obrazovek během zápasu přibylo pěkných pár šedin. Domácí hráčky začaly utkání lépe, když po prvním dějství o bod vedly, poločasové skóre však už hovořilo pro soupeřky. Třetí desetiminutovka se Češkám povedla, když na jejím konci měly pětibodový náskok. Ten ale Bělorusky dokázaly zneškodnit a po čtyřiceti minutách svítily na světelné tabuli dvě jágrovské osmašedesátky. V nastavené pětiminutovce už byly lepší české hráčky, které Běloruskám nedovolily, aby je ani po semifinále probudily z basketbalového snu. ČR – Bělorusko – 81:77.

Proti superfavoritkám se vztyčenou hlavou

ČR - USA

ČR - USA

Druhé semifinále podle očekávání zvládly lépe Američanky, které nadělily Španělkám 106 bodů. Kromě nich žádné jiné ženstvo nevstřelilo na šampionátu v jednom zápase více jak sto bodů. Zámořským basketbalistkám se to povedlo hned čtyřikrát.

České košíkářky dostaly první ránu hned po dvaceti vteřinách hry, kdy se zranila jediná zámořská akvizice Jana Veselá a do zápasu už nemohla zasáhnout. Ani bez ní se však věhlasného soupeře nezalekly a celý první poločas dokázaly s vysoce favorizovanými hvězdami převážně z WNBA držet krok. Hned v úvodu třetí čtvrtiny dokonce snížily na rozdíl pouhých tří bodů. Pak se ale bohužel soupeřky rozehrály a především díky rychlým protiútokům, lepšímu doskakování a českým ztrátám odskočily na rozhodující náskok pětadvaceti bodů. Poslední část byla opět vyrovnaná, dokonce s dílčím vítězstvím pro nás, celkově to však stačilo pouze na redukci skóre na konečných 89:69.

Z titulu mistryň světa se tak radují Američanky, české hráčky ale dosáhly vynikajícího úspěchu, když po pětatřiceti letech vybojovaly cenný světový kov. Naposledy se to podařilo tehdy ještě pochopitelně československému týmu roku 1975 v Peru, odkud přivezl bronz.

Nejužitečnější hráčkou Hana Horáková

Historický úspěch českých basketbalistek se odrazil i ve vyhlašování nejlepších hráček turnaje. Nejužitečnější basketbalistkou šampionátu se stala česká kapitánka Hana Horáková. Do nejlepší pětky turnaje se dostala i Eva Vítečková, která ohromila především svojí úspěšností při trestných hodech. V průběhu turnaje házela osmadvacetkrát. A osmadvacetkrát proměnila.