Sport

MS v basketbalu: Češky prošly z druhého místa do osmifinále

Martin Slabý

26. 9. 2010

Hala Vodova v BrněČeské basketbalistky splnily, mají za sebou první fázi domácího mistrovství světa, když si zajistily postup ze základní skupiny. V té si připsaly dvě vítězství, po boji podlehly pouze favorizovaným Ruskám.

Hala Vodova v Brně

Hala Vodova v Brně Zdroj: czechrepublic2010.fiba.com

Jelikož cílem českých basketbalistek na domácím mistrovství světa je minimálně umístění v první osmičce, byl pro ně postup ze základní skupiny povinností. Tu nakonec splnily, i když si cestu občas samy komplikovaly. Od čtvrtka do soboty postupně změřily síly s reprezentantkami Argentiny, Ruska a Japonska.

Úspěšný start proti agresivním Argentinkám

Na úvod naše hráčky přivítaly na domácí palubovce Argentinky. Důležitost úspěšného vstupu do turnaje svazovala v některých fázích utkání českým basketbalistkám nohy a chvílemi na nich byla znát nervozita. Ta se nejvíce projevila v závěru prvního poločasu, když po nadějném začátku utkání dovolily Jihoameričankám dotáhnout se na rozdíl pouhých šesti bodů. Ve třetí čtvrtině se však misky vah definitivně převážily na naši stranu, a i když Argentinky v závěrečném dějství dokázaly skóre ještě zredukovat, odešly z duelu s Českou republikou poraženy 67:53.

Statečný boj s favorizovanými Ruskami

ČR - Rusko

Oddechový čas v závěru zápasu proti Ruskám

V druhém utkání čekala na náš výběr jedna z největších velmocí ženského basketbalu – Rusko. Domácím hráčkám se povedl začátek utkání, když se rychle dostaly do několikabodového vedení. To však do konce třetiny ztratily a Rusky se dostaly do vedení, které postupně navyšovaly až na poločasový rozdíl jedenácti bodů. Češky však nehodily flintu do žita. Do třetí čtvrtiny vlétly jako uragán a čtyřmi body se dostaly zpět do utkání. Pak sice lehce polevily v rozletu, konec třetí části však zase ovládly a snížily na šestibodový rozdíl. Ten dokázaly v poslední desetiminutovce snížit až na pouhé dva body, zkušené Rusky však zase bodově odskočily. V závěrečném náporu české reprezentantky snížily na rozdíl tří bodů, na víc jim však už nezbyly síly ani čas. Česká republika – Rusko – 52:55

Zbytečné drama s Japonkami

ČR - Japonsko

Poslední zápas proti Japonkám měl rozhodnout, které z ženstev půjde do osmifinálové skupiny ze druhého a které ze třetího místa. Japonky totiž ve svém druhém zápase překvapivě porazily Argentinky. Výhru jim zajistil koš, který nejspíš bude nějakou dobu příčinou nočních můr Jihoameričanek. Ještě dlouho po zápase se totiž řešilo, jestli náhodou závěrečný klakson nezazněl dříve, než míč opustil ruce japonské hráčky při závěrečném střeleckém pokusu.

V samotném duelu s Japonkami se zprvu střídaly pasáže, kdy měly navrch Češky, s úseky, kdy za delší konec provazu tahaly asijské soupeřky. Když si naše vypracovaly náskok 10:4, dokázaly Japonky snížit na 12:11, domácí odskočily na 18:11, soupeřky dotáhly na 20:19. Toto nepsané pravidlo bylo porušeno až ve druhé čtvrtině, kdy se naše reprezentantky vzdálily až na jedenáct bodů, odpočinout si oba týmy nakonec šly za stavu 38:30. Od úvodu třetí části nevěděly Japonky, kde jim hlava stojí. Během šesti minut si Češky vytvořily sedmnáctibodový náskok a zdálo se, že v poklidu dokráčejí k vítězství. Naše košíkářky ale zřejmě polevily v koncentraci, čehož Japonky dokonale využily, když dvanáctibodovou šňůrou snížily na rozdíl sedmi bodů. Ten se tři minuty před koncem ztenčil dokonce na pouhé tři a zaplněná brněnská hala se začala bát o vítězství. Definitivní razítko na druhou českou výhru ve skupině daly až dva proměněné trestné hody dvacet vteřin před koncem zápasu. Česká republika nakonec zdolala Japonsko 66:60 a od pondělí do středy se v osmifinálové skupině postupně utká s Jižní Koreou, Španělskem a Brazílií.