Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Strakonický dudák v D21. Tyl se podívá do současného světa

Redakce

Redakce

29. 5. 2013

Ve čtvrtek 30. května bude mít premiéru Strakonický dudák v pražském divadle D21. Dílo Josefa Kajetána Tyla se rozhodli na divadelních prknech uvést režisér Peter Chmela a dramaturg Jiří Roth.

Foto: Strakonický dudák_Divadlo D21

Jazyk Josefa Kajetána Tyla se tvůrci rozhodli zachovat. Zdroj: Divadlo D21

Poslední premiéra sezony v divadle D21 bude patřit Strakonickému dudákovi. Chudý Švanda se vydá do světa, kde si chce hraním na dudy vydělat peníze, aby si mohl vzít Dorotku. Švandova matka, víla Rosava, mu očaruje dudy, díky kterým má v cizině úspěch.

S vychytralým sekretářem Vocilkou se Švanda dostane až do královského paláce, ze kterého mu pomůže Dorotka a přítel Kalafuna.

Foto: Strakonický dudák_Divadlo D21

Samuel Neduha si zahraje Vocilku, věrného společníka Švandy.

Režisér Peter Chmela a dramaturg Jiří Roth uvedou Strakonického dudáka v Tylově jazyce, ale inscenaci se pokusí zasadit do současného světa. „Hra má tyto rozměry: je to příběh v zásadě obyčejných lidí, s kterýma se kdokoliv může identifikovat, a jsou tam trable, které lidi řeší v jakékoliv době,“ vysvětlil Chmela.

O scénografii se postarala Agniezska Pátá, která musela scénu připravit dle možností divadla. Klasické malované kulisy jihočeské vesnice se tedy na jevišti neobjeví.

Strakonický dudák, Divadlo D21, režie: Peter Chmela, hrají: Petr Strnad j.h., Hana Mathauserová, Samuel Neduha, Marie Hodinářová, Lukáš Šolc

Premiéra: čtvrtek 30. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Strakonický dudák v D21. Tyl se podívá do současného světa