Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Malé Vinohradské divadlo mění název. Odteď se jmenuje D21

Anna Kottová

Anna Kottová

15. 9. 2012

FOTO: Ředitelka D21 Hana MathauserováMalé Vinohradské divadlo čekají letošní sezonu velké změny. Sice dál cílí na mladého diváka, ale kromě názvu a prostor, které se už změnily, uvede D21 pět premiér. TOPZINE.cz pro své čtenáře vyfotil i zákulisí proměněného divadla.

V pondělí 17. září v 18:00 zahájí divadlo sezonu hodinovým průvodem po pražských Vinohradech. Od 19:30 začne chůdařské představení s názvem Pop Art is not dead a na závěr je připraveno tajné překvapení.

Nepřehlédněte: Malé Vinohradské ukrývá Davida Drábka

Soubor funguje s malými obměnami v divadle od roku 2003. „Lidé si nás pletli s Divadlem na Vinohradech, proto jsme se po devíti letech rozhodli změnit název,“ vysvětlila Hana Mathauserová. Název D21 odkazuje na skutečnost, že divadlo sídlí v Záhřebské ulici 21 a ve 21. století hraje pro děti i dospělé.

FOTO: Divadlo D21

Malé Vinohradské divadlo se přejmenovalo Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Divadla mají často tendence spojovat inscenace v sezoně pod jedno téma. Dělá to například Divadlo Na zábradlí a pro stejnou cestu se rozhodlo i D21. Loňská sezona nesla název Pozitivní katastrofy a letošní se jmenuje Prachy, moc a sláva. Za dlouhodobý cíl si divadlo klade vytváření autorských inscenací, které budou charakteristické pro D21.

Vstupné

Večerní: 169 Kč dospělí, 89 Kč studenti a důchodci

Pohádky: 90 Kč dospělí, 60 Kč děti

Více jak polovinu představení tvoří ta pro školy. Za rok to činí 185 představení z 230, a to i díky projektu Divadlo školám. „Nechceme hrát pouze pro děti, ale otevřít prostor i ostatním divákům,“ uvedla ředitelka divadla Hana Mathauserová a dodala, „Zvětšili jsme foyer a rádi bychom jej využili k výstavám nebo besedám.“

V nové sezoně diváky čeká 5 premiér a 2 derniéry. V letošní sezoně skončí pohádka Beruščina detektivní kancelář a Gogolův Revizor.

FOTO: Ředitelka D21 Mathauserová a režiséři Jiří Ondra a Peter Chmela

Hana Mathauserová představila spolu s režiséry a dramaturgy Jiřím Ondrou a Peterem Chmelou zásadní změny

Vše odstartují 25. října Gulliverovy cesty. Režisér Jiří Ondra připravuje inscenaci dle knižní předlohy Johnatana Swifta. Ta je sice skoro tři sta let stará, ale dá se v ní najít vtip a ironie dnešní doby.

Recenzujeme: Revizor popisuje holkám holé zadky

V prosinci přijde nejzajímavější počin s názvem Nora. Jako asistent režie se představí Jiří Hajdyla, který režíroval inscenaci Na rohu světa. Příběh pochází z doby, kdy muži měli majetkovou a morální moc nad ženami a kdy ženy byly bezbrannou a rozkošnou ozdobou mužova života. Jediným únikem byla manipulace a lest.

FOTO: Velký sál divadla D21

Do velkého sálu ve tvaru pyramidy se vejde 90 diváků

Werichova pohádka Tři veteráni se představí v lednu příštího roku. Následovat ji v březnu bude rodinný příběh Luisa a Lotka, podle jehož knižní předlohy byl natočen film Past na rodiče. Na letním táboře dvě dívky zjistí, že jsou dvojčata a že rodiče je po rozvodu vychovávali odděleně.

Sezonu zakončí Tylův Strakonický dudák. Jde o první české drama, které D21 uvede. Spíš než na klasiku by se diváci měli připravit na neotřelou a originální inscenaci, kterou zrežíruje Peter Chmela.

FOTO: Klavírista David Hlaváč z D21

David Hlaváč trefně a vtipně doplňoval tiskovou konferenci hrou na klavír

Velký třesk na malé scéně, tak se jmenuje projekt, ve kterém divadelníci zpracovávají na scéně tvorbu českých umělců. Mezi ně patří nejen dramatici nebo básníci, ale i malíři a hudebníci. V listopadu diváky čeká první uvedení hry Egona Tobiáše s názvem Ten kůň nelže. Další zajímavostí bude červnové představení spisovatele Jaroslava Rudiše, které bude spolu s Peterem Chmelou sám režírovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Malé Vinohradské divadlo mění název. Odteď se jmenuje D21