Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Stephen King odhaluje v Temné půli nečekané a neuchopitelné zlo

Redakce

Redakce

10. 8. 2011

Mistr hororového žánru Stephen King své čtenáře opět bezezbytku vtáhne do hrůzu nahánějícího příběhu s názvem Temná půle. Každý milovník napětí, při němž se tají dech a naskakuje husí kůže i brutálních scén plných stříkající krve, si přijde na své. Jen musí dávat pozor na to, komu vlastně otevře dveře. Hlavně v okamžiku, kdy se blíží hejno nezvykle krotkých vrabců. 

Stephen King

Stephen King v celé své kráse Zdroj: CoJeCo.cz

Jako mnoho dalších hrůzostrašných příběhů začíná i tento masakr provázený praskáním očních bulev, odchlipujících se cárů rozřezané kůže a bublající rudé krve docela poklidně a idylicky. Čím však je tento počátek víc podobný nadýchanému snu konzistence cukrové vaty, tím strašnější probuzení všechny čeká.

V každém člověku se sváří temná stránka jeho duše s tou světlou. Více či méně. V některých vítězí jedna, v jiných ta druhá. Problém nastane ve chvíli, kdy se zlá začne projevovat i navenek. A nejhorší je, když o tom ten dotyčný nemá ani zdání.

Hodný, zlý a ten úplně nejhorší

Tad Beaumont je úspěšný autor kontroverzních detektivních příběhů, jež začal psát pod pseudonymem George Stark. Má vše, co by si mladý muž mohl přát. Milující krásnou ženu, roztomilá malá dvojčátka a slibně se rozvíjející kariéru. Pod svým jménem vydal kritiky oceňovanou prvotinu. Bohužel mu způsobila více problémů svým očekávaným pokračováním, než by začínající autor mohl snést. Proto skrýt svou identitu za smyšleného George se zpočátku zdálo jako skvělý nápad. Náhlá svoboda, nečekaná lehkost psaní, stále se zvyšující příjmy. Jenomže vše musí mít jednou konec. A tohle se dalo vyřešit jen jedním způsobem.

Přečtěte si také článek o Kingově plánovaném románu 11/22/63

Po poradě s manželkou, se Tad Baumont rozhodl opět psát pod svým vlastním jménem. George Starka pochoval obrazně i fyzicky mediálně zinscenovaným pohřbem a nikdy se k němu nechtěl vrátit. Přestože Tadova tvorba zdaleka nedosahovala takové proslulosti jako temné a drastické příběhy jeho ater ega, bylo nutné jeho působení ukončit. Tad totiž při svém vciťování se do Starka nechoval tak úplně jako on sám a to bylo více než nepříjemné. Kouření, se kterým dříve přestal, alkoholové excesy, strach jeho ženy z nepředvídatelných reakcí.

Georgovým odchodem vše náhle skončilo. Znovu nalezené manželské štěstí ale netrvalo dlouho. Tad se stal jediným podezřelým z brutální vraždy. Obvinění se sice zbavil, ale první sadistická ukázka chorobné mysli nezůstala nadlouho poslední.

Kdo s koho

Jak je Kingovým dobrým zvykem, po klidném rozjezdu se do líčení hororového řádění neznámého maniaka dá s obvyklou razancí. Pomalu začne odkrývat tušené souvislosti Tadovy osobnosti s hrůznými činy. Jen velmi polehounku čtenářům poodhaluje, kdo by mohl za oněmi krvavými událostmi stát. Zanedlouho však autor původní tušení zase rozvrátí a navede je na jinou stopu. Tímto stylem vyprávění jsou udržováni ve stálé nevědomosti a dovoluje jim spekulovat o skutečném zlu, jež postupně v ději odkrývá.

Když už si však konečně jsou jisti, který psychopat stojí za vší tou vykonanou hrůzou a zběsilostí, pokračuje King v dalším odkrývání pozadí spisovatelova soukromí a předchozího života. To aby vzápětí navodil otázku, jak se se vzniklou zoufalou situací má hlavní hrdina vypořádat. A jestli je to vůbec v jeho silách. Mladý autor ji totiž vyřešit musí, protože smyčka se stále rychleji stahuje a v hledáčku maniakálního vraha je po mnoha známých a přátel i sama Tadova rodina.

Kdo se bojí nečte Kinga

Tento příběh Stephena Kinga, i když zpočátku vypadá jen jako brutálně detailně popisovaná řezničina jako vystřižená z Myšlenek zločince nebo Dextera, se na stránkách postupně stává plnohodnotným zástupcem hororového žánru. K jedné oběti z řad civilistů za druhou se přidávají také nic netušící ochránci zákona. Každá smrt se snaží trumfnout tu předchozí bez jakéhokoli slitování. Protože se všichni domnívají, že stojí jen proti dalšímu reálnému zločinci, nemají tváří v tvář skutečnému zlu tu nejmenší šanci.

FOTO: Stephen King Temná půle

Tad Baumont a jeho manželka, i venkovský šerif sekundující v ději mladému spisovateli téměř od začátku, zjišťují, že k zastavení bestiálního vraha s břitvou možná nebude stačit jen vystřelená kulka. Viník, který se původně jevil jen jako lidský psychopat z masa a krve se postupně ukazuje v novém světle. Jeho schopnosti téměř telepatické, obrovská síla i nezranitelnost, tohle všechno z něj činí smrtelné nebezpečí jež nelze odvrátit. Zatímco kladní hrdinové pátrají po jeho skutečné identitě a způsobu jeho likvidace, vražedné monstrum odklízí z cesty jednu lidskou překážku za druhou. Baumont musí, v zájmu přežití svého a své rodiny, pachatele zastavit. Ať už by jím byl kdokoli a stálo by ho to třeba i život.

Autorovo barvité vylíčení brutálních scén není zcela vhodné pro ty útlocitné, kteří blednou při odběru krve. Pro všechny ostatní však bude skvělým zážitkem. Temnou půli lze s klidným svědomím doporučit, protože se jedná o vyvážené plynulé vyprávění zkušeného autora. Nikde se nepozastaví nad nelogičností děje ani vynucenou pauzou kulhajícího tempa. Nebudou kroutit hlavou nad chováním hlavních hrdinů. Naopak budou jim fandit, aby nad vraždícím monstrem zvítězili a stálo je to co nejméně.

Mrkněte také na článek o české filmové adaptaci Kingovy povídky Jsem brána

Stejně jako v mnoha jiných Kingových knihách, také v této lze nalézt vše, na co jsou jeho příznivci zvyklí a na co se těší. Leckoho by možná napadlo, že tím příběh ztrácí na dramatičnosti či možnosti překvapit. Jenže to tak není. Je zde sice další spisovatel, který má problém se psaním. Další relativně obyčejný problém měnící se v katastrofu zcela přesahující hranice normálnosti a zasahující až do nejhlubších propastí pekla.

Jenže právě proto mnozí jeho příběhy tak rádi čtou. Tuší na co se mohou těšit a jsou tím opět příjemně poděšeni. Vědí, že realita jeho příběhů jen na povrchu a zanedlouho budou vtaženi do víru plného plíživé hrůzy a vlhkých vnitřností. Znovu budou nad ránem plánovat, který z jeho hororových kousků si dají příští večer. Samozřejmě. Je to přece King.

Kdo by měl zájem, může si také najít zfilmování této knihy z roku 1993 pod názvem Temná polovina s T. Huttonem v hlavní roli. Nepatří sice mezi klenoty světové kinematografie, ale pravděpodobně nebude nijak znechucen. Jako ve velké většině věrnějších zpracování knižních předloh však bude děj naprosto předvídatelný.

Název originálu: Dark half
Český název: Temná půle
Autorka: Stephen King
Překlad: Linda Bartošková
Obálka: Petr Bauer
Počet stran: 464
Vazba: brožovaná
Rozměry: 120 x 190 mm
Vydal: Pavel Dobrovský – BETA 2011
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stephen King odhaluje v Temné půli nečekané a neuchopitelné zlo