Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Karel Roden ve filmu Jsem brána: Horor od Stephena Kinga s českým astronautem

Redakce

Redakce

30. 4. 2011

FOTO: Karel RodenČeští filmaři, konkrétně režisér Robin Kašpařík, se rozhodli pro vůbec první adaptaci knihy amerického spisovatele Stephena Kinga. Konkrétně jde o příběh Jsem brána, ve kterém hlavní roli ztvární Karel Roden jakožto astronaut zklamaný z neobjevení mimozemské existence.

FOTO: Karel Roden

Karel Roden v komedii Prázdniny pana Beana, Zdroj: distributor filmu

Stephen King, dnes už bestsellerový spisovatel, který je tolik známý pro své hororové knihy a povídky. Mezi jeho nejproslulejší patří například Mrtvá zóna nebo sedmidílná série Temná věž. Velká řada jeho děl byla i zfilmována. Ovšem v současnosti se nejvíce mluví o jeho povídce Jsem brána, kterou se čeští filmaři rozhodli zpracovat. Jedná se o první českou adaptaci díla tohoto spisovatele. Režie se ujal poměrně mladý režisér Robin Kašpařík.

Příběh této povídky je o kosmonautovi Arturu Kolkovi, který se vrací z neúspěšné mise k planetě Venuši. Po návratu se stahuje do ústraní. Jeho velké zklamání z toho, že neobjevil důkaz o mimozemské existenci, bohužel (či bohudík?) nemá dlouhého trvání. Jeho život na chatě u jezera začne nabírat na obrátkách, když mu na rukou začne cosi růst…

Práva na zfilmování za kačku

Zájem o roli tohoto zklamaného astronauta projevil herec Karel Roden, kterého jsme mohli naposledy vidět v historickém Habermannově mlýně. A myslím, že pro roli Artura je Roden více než vhodný.

Další velká role pro Rodena

Zajímavostí v této čerstvé filmové záležitosti je fakt, že Stephen King poskytl práva na zfilmování této povídky pouze za symbolický jeden dolar. Ovšem podmínkou pro to bylo, že film nebude komerční. Takže pokud bude natáčení probíhat v pořádku, máme se konečně na co těšit, jelikož v současné době je filmová scéna spíše přehlídkou komerce a málokomu se povede tuto přehlídku přerušit.

Nová naděje českého filmu?

Robin Kašpařík, jenž se ujal režie této povídky, je absolventem režie a scenáristiky ve Zlíně. Mezi jeho filmové zkušenosti se řadí například spolupráce na natáčení francouzského thrilleru La Proie režiséra Erica Valetta či Dívka a kouzelník českého režiséra Juraje Herze. Z jeho vlastní tvorby byl velmi úspěšným horor Seance, který získal i cenu za nejlepší krátký film na festivalech v USA a v JAR. Vzhledem k těmto jeho počinům a tomu, že film bude nekomerční, snad můžeme očekávat podobné pojetí i povídky Jsem brána a to, že výsledek rozhodně nebude jen tak nějaká hororová klasika.

Jsem brána

Horor/Sci-Fi/Krátkometrážní
Česká republika, 2012

Režie: Robin Kašpařík
Hrají:
Karel Roden

Premiéra v ČR: rok 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karel Roden ve filmu Jsem brána: Horor od Stephena Kinga s českým astronautem