Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Štepán Pácl v Celetné uvede Vytrvalého Prince. Prověří jeho vytrvalost

Redakce

Redakce

13. 9. 2012

Vytrvalý PrincV Divadle v Celetné se v sobotu 15. září koná česká premiéra barokního klasika Calderóna de la Barca s názvem Vytrvalý princ. Produkci sdružení Masopust režíruje Štěpán Pácl. 

Vytrvalý Princ

Fernando setrvává v rozhodnutí i za cenu smrti Zdroj: Pavel Kolský, Masopust

Inscenace Vytrvalý princ je zajímavá hned z několika důvodů. Předně se v divadelní historii spojuje až s bázlivou úctou ke Grotowského inscenaci ze sedmdesátých let. Tvůrci ze sdružení Masopust jsou prvními, kteří v Čechách po hře sáhli.

Čtěte také: Mafiánská opera nabídne černý humor

Jejich cílem nebylo vyhranit se vůči polské přelomové inscenaci. Zajímají se předně o samotný dramatický text, který otevírá otázku sebeobětování jako strategické akce a komunikačního ultimata.

Vytrvalý Princ

Kostýmy podtrhují kontext současnosti

Nadějnou inscenaci podepírá i slibná práce dosud odvedena sdružením spolu s jinými produkcemi, které režíroval Štěpán Pácl, dvojnásobný laureát Ceny Alfréda Radoka za Talent roku. Pácl s Terezou Marečkovou razí nezávislou dramaturgii, ve které sahají k méně známým nebo méně oblíbeným textům.

Vytrvalý princ je adorační drama o národním světci, portugalském princi Fernandovi, který se nechal v polovině patnáctého století umučit v arabském zajetí, aby ušetřil křesťanskou Ceutu před zkázou.

Vytrvalý Princ

Současnou paralelu k mocným dělají finanční společnosti

Tvůrci vyměnili původní situaci svaté války za mocenské struktury současnosti a v nově vytvořených kontextech slibují prověřování princova rozhodnutí. Podle jejich slov bylo potřebné, aby hlavní postavu ušpinili. Hledali například slabiny, které podporují princův fanatizmus.

Může mít taková akce, rozhodnutí zemřít, smysl i dnes. Jestli má dnes nějaký smysl, řeší vůbec situaci přeživších? Pro co by se dnes mohlo vyplatit dobrovolně zemřít? Pro lásku, víru, lidskou důstojnost nebo klid a bezpečí, získané politickým obchodem?

Vytrvalý princ

Divadlo v Celetné (Masopust)

Autor: Pedro Calderón de la Barca

Režie: Štěpán Pácl

Hrají: Miloslav König, Pavla Beretová, Patrik Děrgel, Jiří Panzner, Radovan Klučka, Richard Fiala/Matěj Anděl a Lukáš Příkazký

Premiéra: sobota 15. září

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Štepán Pácl v Celetné uvede Vytrvalého Prince. Prověří jeho vytrvalost