Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Síla country na DVD: S tím nejhorším názvem k překvapení roku

Eliška Nová

Eliška Nová

1. 6. 2011

Síla country se v českých kinech neobjevila. Do české distribuce přichází až teď na DVD. A přesto tady teď prohlásím, že se jedná o DVD překvapení roku. Vysvětlím proč.

Kelly a James ve světlém okamžiku, Zdroj: distributor filmu

Film

Country není pro českého diváka moc přitažlivé. Zřejmě i proto se snímek, kde country hraje zdánlivě hlavní roli, na česká plátna neprobojoval. I přesto, že v něm hraje Gwyneth Paltrow, která naopak přitažlivá je. Je až s podivem, že v kinech se hraje kdejaká romantická komedie, která v lepším případě postrádá myšlenku, v tom horším pak i dobré herce, ale na slušné hudební drama se nedostane.

Přitom Síla country má oboje. Myšlenku i herce. O co jde… Slavná zpěvačka Kelly (Paltrow) se prozpívala až do protialkoholní léčebny, kde se sblížila se začínajícím nadějným country skladatelem Beauem (Garret Hedlund). Její manžel James (Tim McGraw) ji ale z léčebny odvede dřív kvůli turné. Na něj jede i Beau a bývalá královna krásy Chiles (Leighton Meester), která se rozhodla vydat se na pěveckou dráhu.

Síla country je ale něčím víc než jen filmem o jednom turné. Pomalu se dostává pod povrch všem hlavním hrdinům, kteří rozhodně nejsou jednoduší. Postavy se vyvíjejí, mají více vrstev a černobílost se tu nenosí. Bez výjimky. Paltrow není jen hvězdou, která nezvládla pár večírků – je chodící nejistotou, ve tváři se jí zračí snaha to zvládnout, stejně jako nemohoucnost toho samého.

McGraw se z penězchtivého manažera, kterým je v prvních dvaceti minutách, stane milujícím manželem, který netouží po ničem jiném než po tom, aby mohl odpustit. To když s bolavým úsměvem na tváři sleduje svoji ženu, jak si hraje s dětmi. V českých kinech má ale smůlu – vynechali i Zrození šampiona, ve kterém hrál, taky skvěle, jen trochu zastíněn Sandrou Bullock. Herecky skvěle je na tom i Hedlund (TRON: Legacy). Něžně urostlý chlap, který si ale umí štípavě rýpnout. Ostudu neudělala ani Meester v roli pipinky, jež má duši.

Beauovi a Chiles to společně šlape

Rozehrávají drama, které sice nese přívlastek hudební, je ale spíše sondou do alkoholového opojení, jež může nastat kdekoli, nejen v showbyznysu. Nevyhne se sice několika klišé, které ale vzhledem k celé podívané nebijí do očí a dají se odpustit. Navíc závěr mohl dopadnout hůř, jak je patrné z alternativního závěru, který je k dispozici v bonusech. Jedině v důležitosti jednotlivých postav je snímek nejednoznačný, nejvíc pak v závěru. To je ale minimálním přečinem, z důvodu výše řečeného, totiž jejich složitosti.

Na filmu se tak paradoxně nejvíc provinili čeští distributoři. Jakoby ho snad ani neviděli nebo chtěli odlákat potencionálního kupce nosiče. Jenom tak se dá vysvětlit, že se snímek jmenuje tak, jak se jmenuje. Originální název Country Strong vychází z filmové písně, kde Paltrow zpívá „I am country strong“. Český překlad je doslovný, a tudíž úplně mimo.

K nalákání českého diváka už se pofiderních názvů dopustili několikrát tím, že si vymýšleli. Z Ugly Truth se tak stalo Chceš mě, chci tě. V případě Síly country by se hodilo trochu si vymýšlet. I díky jejímu názvu, který vystraší, se pak z jednoho country filmu stává DVD překvapení roku.

Kelly na turné

DVD

Moje doporučení zní pustit si film v originálním znění. Byla by totiž škoda neslyšet sametový hlas Paltrow a charismatického Hedlunda. Dabing leccos zkazí. České titulky bohužel neběží při písničkách, ačkoli mají texty leckdy něco společného s dějem. Platí to i pro titulky anglické.

Co se bonusů týče, je disk docela vděčný. Nabízí i vystřižené scény, alternativní konec (ovšem jen s anglickými titulky), a pro případ, že byste chtěli vidět úryvky z koncertu celé, je tu i tato možnost. Filmem pak můžete probíhat i přes výběr scén. Kromě názvu ale odradí i přebal, na kterém je zachycená nadšená zpívající Paltrow.

Síla country (Country Strong)

Drama/Hudební
USA, 2010, 112 min

Režie: Shana Feste
Hrají: Gwyneth Paltrow, Tim McGraw, Garrett Hedlund, Leighton Meester

Zvuk: český 5.1, anglický 5.1, polský 5.1 VO, maďarský 5.1, ruský 5.1 VO
Titulky: české, slovenské, anglické, polské, arabské, bulharské, chorvatské, estonské, řecké, hebrejské, hindské, maďarské, islandské, litevské, portugalské, srbské, slovinské, turecké, ukrajinské
Bonusy: soundtrack Country Strong, vynechané scény, prodloužené a alternativní scény, původní závěr, Gwyneth Paltrow: Country strong, Sara Evans: A Little Bit Stronger

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Síla country na DVD: S tím nejhorším názvem k překvapení roku