Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Zlatá sedmdesátá: Partička ujetých puberťáků si hraje na retro

Redakce

Redakce

12. 8. 2012

FOTO:that 70 showJak asi vypadal život teenagerů v sedmdesátých letech? První sex, drogy a alkohol, otravní nechápaví rodiče. Změnilo se vůbec něco?

FOTO: that 70 show

Hlavní postava seriálu Eric, zdroj:distributor seriálu

Hudební trůn obsazený The Beatles pomalu obsazují Queeni, Led Zeppelini nebo ABBA. Lidé chodí do kina na Přelet nad kukaččím hnízdem nebo na Kmotra, takové filmové skvosty vznikají. Éra hippies skončila, aféra Watergate otřásá Amerikou. Retro seriál ze sedmdesátých let vás chytne a nepustí.

Už na první pohled jistě poznáte tvář Mily Kunis. Tuhle krásku ukrajinského původu jste mohli zaznamenat především v komedii z roku 2011 Kamarád taky rád, kde zazářila po bohu Justina Timberlakea. Při castingu na roli Jackie v seriálu Zlatá sedmdesátá tehdy čtrnáctiletá Mila lhala tvůrcům o svém věku – podmínkou bylo dovršení osmnácti. Tvůrci ale rozhodně nelitovali, Mila dokonce obětovala účast na svém maturitním plese, aby mohla natáčet.

Šestnáctiletý Eric Forman (Topher Grace) to v životě nemá vůbec lehké. Bydlí v maloměstském domku s rodiči, kteří ho ignorují. Naštěstí má kolem sebe různorodou partu přátel. Útočištěm a zašívárnou jim je Ericův sklep, kde řeší ty nejdůležitější životní otázky. Seriál Zlatá sedmdesátá vypráví jejich příběh od května roku 1976 do konce roku 1979.

[youtube_660]xcl1-Ce5yaQ[/youtube_660]

Báječný svět svých potomků oživují jejich rodiče, především ti Ericovi. Otec Red (Kurtwood Smith), věčně nespokojený bručoun, svým věčným klidem trochu krotí svou rozjařenou manželku. Občas mu jde na nervy, většinou se ale těší na každý společný okamžik, laškují spolu na každém kroku. Zajímavostí je, že Reda měl původně hrát Chuck Norris, který byl ovšem pracovně velmi vytížen natáčením seriálu Walker Texas Ranger.

Redova  žena se jmenuje Kitty (Debra Jo Rupp), typický je pro ni řezavý hlásek. V Ericovi vidí stále svého malého synáčka a odmítá si připustit, že v šestnácti letech je vážně otrava narozeninová párty pořádaná vlastní matkou.

Kitty je zřejmě nejzábavnější postava celého sitcomu. Věří například, že jakákoliv špatná zpráva nezpůsobí takové trápení, když si na konci sdělení uchichtne. Její chichot nechybí v jediném dílu, využívá ho hojně v trapných situacích stejně jako, když ji někdo kritizuje.

FOTO:That 70s show, Red, Kitty

Z nerozlučné partičky teenagerů vzešlo hned několik filmových hvězd

Kolem hlavního hrdiny se pohybuje parta přátel. Jak už to tak v partách bývá, brzy se uvnitř začnou tvořit páry. Jackie (Mila Kunis) se z neznámých důvodů zamlouvá natvrdlý Kelso (Ashton Kutcher). Pro Ashtona znamenala Zlatá sedmdesátá začátek kariéry, zároveň i předurčení svých budoucích rolí – copak jste ho někdy viděli v nějaké jiné?

Nutno dodat, že Ashtonovi přilblá role v tomto seriálu vyloženě sedí, užívá si ji a hraje ji naprosto přesvědčivě, i skeptiky jistě přesvědčí o svém komediálním talentu.

Další z povedené partičky je záhadný zahraniční student Fez (Wilmer Valderrama). Angličtinou dvakrát nevládne, nikdy se nedozvíme, z jaké země pochází. A klíčová je i Donna (Laura Prepon), nenápadná a zároveň krásná zrzka od naproti, která si získala Ericovu náklonnost už od dětství. A platí to i naopak. Sousedovic holka nechodí pro vtip daleko a na rozdíl od Jackie má nohy pevně na zemi.

FOTO:That 70s show, Red, Kitty

Ericovy rodiče jsou důležitou částí každého dílu seriálu

Poslední postava, která stojí za zmínku, je Ericem nenáviděná starší sestra Laurie (Lisa Robin Kelly), obdivovaná a rozmazlovaná vysokoškolačka. Laurie to s rodiči prostě umí, zejména s tátou, na kterého platí její psí oči. Když občas zabloudí do sklepa, vzbudí zájem u kluků z party, především u Kelsa. Ráda je provokuje a je středem jejich zájmu. Prostě mrcha.

Během osmi sérií se v seriálu vystřídá několik postav, hlavní partička ale zůstává nedotčená. Sitcom Zlatá sedmdesátá je oblíbený především díky přirozenosti a upřímnosti, scenáristi nezahání postavy do přehnaných situací. Nyní se seriál opět vrací do módy díky svému retro námětu. Bohužel u nás není příliš známý.

Pravdou je, že stejně jako spousta dalších seriálu i Zlatá sedmdesátá ze začátku působí značně rozpačitě. Když ale překousnete několik prvních dílů, budete si užívat hodiny příjemné nenucené zábavy.

Zlatá sedmdesátá (That ’70s Show)

Komedie
USA, 1998, 201 x 24 min

Režie: Terry Hughes
Hrají: Topher Grace, Danny Masterson, Mila Kunis, Ashton Kutcher, Laura Prepon, Wilmer Valderrama, Debra Jo Rupp, Kurtwood Smith

Hodnocení : 4****

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Seriál Zlatá sedmdesátá: Partička ujetých puberťáků si hraje na retro