Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Will a Grace: Kamarádi z vejšky bez sebe neudělají ani krok

Redakce

Redakce

20. 10. 2012

FOTO: will a graceTihle dva spolu bydlí, svěřují se jeden druhému a nemůžou bez sebe být. Může existovat přátelství mezi ženou a mužem?

FOTO: will a grace

Každý z ústřední čtveřice je úplně jiný. Jedno ale mají společné – jsou šílení. Zdroj: distributor seriálu

Grace Adlerová (Debra Messing), úspěšná interiérová designérka bydlí společně se svým dlouholetým nejlepším kamarádem Willem Trumanem (Eric McCormack). Nejde ale o klasické přátelství – Will je totiž gay. Hádají se, provokují se a někdy spolu dlouhé hodiny nemluví. Když ale jde do tuhého, jsou tu jeden pro druhého. Nakupují spolu, řeší své komplikované vztahy s muži, ví o sobě všechno a řeší svá nejniternější trápení a hlavně si rozumí beze slov. Která z nás by takového kamaráda nebrala?

O roli Grace se ucházelo hned několik hereček. Nejznámější z nich je Nicollette Sheridan, blondýnka známá především z kultovního seriálu Zoufalé manželky. Nakonec v jednom díle dostala aspoň menší, ale podstatnou roli, zahrála si totiž partnerku Gracina vyvoleného.

Kromě ústřední dvojice, která často působí dost nudně a až moc předvídatelně, se v každém dílu objeví další homosexuál jménem Jack McFarland (Sean Hayes) a líná sekretářka Karen Walkerová (Megan Mullally) pracující pro Grace. Jack je kapitolou sám o sobě. V celém seriálovém světě snad nemůžete narazit na afektovanější a ztřeštěnější seriálovou postavu.

FOTO: Jack ze seriálu Will a Grace

Jacka jedni milují a druzí nesnášejí. A není divu, není zrovna nejbystřejší.

Rozdílů mezi čtyřprocentními přáteli je ale spousta. Will svou orientaci odhalil až po seznámení právě s Jackem, působí sympaticky, sebejistě a považuje se za silného muže. Jack je přesný opak – nikdo by nepochyboval o jeho orientaci, působí přehnaně zženštile a křečovitě.

Karikatura homosexuálů je nucená a naprosto bez humoru, ačkoliv si na prolomení homosexuálního tabu seriál Will a Grace zakládá. Je vůbec prvním seriálem, ve kterém se objevuje homosexuál jako jedna (nebo více) z hlavních postav. Na konci devadesátých let způsobil mezi americkými diváky pozdvižení, ale nakonec byl přijat velmi kladně. Přesto ale herec Sean Hayes veřejně přiznal svou orientaci až v roce 2010.

Kouzlo seriálu ničí hlavně dabing

Za zmínku stojí i postava Karen, která působí neméně šíleně. Vdaná žena, která se tak rozhodně nechová, je věčně pod parou, do práce chodí jen proto, že se nudí… A vlastně ani pořádně neví, co by ve svém zaměstnání měla dělat.

FOTO: Will a grace

Občas jsou jeden druhému na obtíž, zároveň působí jako jedna rodina.

V českém znění vás upoutá nesnesitelně pištivý hlas, který se ale dost liší od příjemného originálu. Perličkou je, že jejího údajného manžela ani dvě nevlastní děti v seriálu nikdy neuvidíte.

Jestli se někdy nějaký český dabing nepovedl, tak právě v případě tohoto seriálu. V originálním anglickém znění se jedná o úplně jiný sitcom. Tvůrci českého dabingu měli opravdu těžkou práci, celý seriál je v originále postaven na dvojsmyslných slovních hříčkách, o kterých si můžeme v češtině nechat jen zdát.

Fanouškům českého znění tak nezbude nic jiného než koukat na dvacet minut dlouhou epizodu plnou nepochopitelných a ne zrovna zábavných slovních přestřelek a rádoby vtipných hlášek.

[youtube_660]HM9M8sWgbIU[/youtube_660]

Pokud jste již měli tu čest sledovat Willa a Grace v originále, nejspíš vás nepřekvapí, že se sitcom těší velké oblibě především u amerických diváků. Ne náhodou se tohoto úspěšného seriálu natočilo osm sérií, tudíž bezmála dvě stě dvacetiminutových epizod. Za osm vysílacích let tvůrci posbírali 83 nominací na cenu Emmy a z toho 16 vítězství.

O zaoceánské oblíbenosti svědčí i fakt, že se v seriálu objevilo hned několik celebrit jako například Neil Patrick Harris (legendární Barney ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku), Janet Jackson nebo Madonna. Ta zazářila na konci páté série jako Karenina nová spolubydlící, která navíc pracuje v hudebním průmyslu a má pod sebou dokonce dva zaměstnance!

Nutno dodat, že ze začátku je seriál (hlavně v češtině) pekelná nuda. Při jeho sledování se sotva pousmějete. Umělý smích nahraný v rádoby vtipných scénách, které kvůli mizernému překladu opravdu nevyzní. Když se ale prozíváte k ‚takové‘ páté sérii, najednou si seriál pustíte i jindy než při žehlení. Svět Willa a Grace už není omezený na společný byt nebo její kancelář, najednou se začnou objevovat jiné postavy, které naštěstí trošku zamotají předvídatelný děj plný seriálových klišé.

FOTO: will a grace

Karen cítí větší oporu v přátelích a alkoholu než ve své rodině.

Will a Grace je seriál pro nenáročné. Nečekejte dech beroucí herecké výkony ani zábavné dialogy, vše je úzkostně předvídatelné. Ze začátku se výjimečně pousmějete, časem vás ale pár situací opravdu pobaví. V originálním znění si ale seriál zamilujete!

Will a Grace (Will and Grace)

Komedie
USA, 1998, 194 x 23 min

Režie: James Burrows
Hrají: Debra Messing, Eric McCormack, Sean Hayes, Megan Mullally, Shelley Morrison, Leigh Allyn Baker, Michael Angarano, Penn Badgley, Gregory Hines, Woody Harrelson

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Will a Grace: Kamarádi z vejšky bez sebe neudělají ani krok