Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Smash: Obyčejná servírka sní o tom, že si zahraje Marilyn Monroe

Redakce

Redakce

27. 10. 2012

FOTO: smashZa velkou louží je možné všechno. Dnes roznášíte pivo, zítra můžete stát na prknech, která znamenají svět. A ne na jen tak ledajakých, proč nezkusit štěstí hned na Broadwayi?

foto: Smash, Karen, Katharine McPhee

Zůstane jemná Karen pořád stejná, nebo ji semele showbusiness? Zdroj: distributor seriálu

Krásná, mladá a vystrašená. Tato tři slova naprosto vystihují hlavní postavu seriálu Karen Cartwright (Katharine McPhee). Obyčejná usměvavá servírka z Iowy má jeden velký sen – už několik let usiluje o získání práce v divadle, přesněji řečeno v muzikálu, kde by mohla uplatnit svůj výjimečný hlas. A to by snad ani nebyl americký seriál, aby se to Karen po několika neúspěšných konkurzech nepodařilo.

Katharine McPhee je známá především jako zpěvačka. Svou kariéru odstartovala účastí a umístěním se na druhém místě v soutěži American Idol v roce 2006. Když úspěšně prošla prvním konkurzem, přihlásila se na tříměsíční ozdravný program kvůli svým poruchám příjmu potravy. Už ve třinácti letech začala extrémně cvičit a hladovět, v sedmnácti trpěla bulimií. Nakonec se už během soutěže uzdravila. Výrazně ale zhubla, jedla totiž často a zdravě.

Cesta za vysněnou hlavní rolí v připravovaném muzikálu o Marilyn Monroe je ale víc než trnitá. Největším trnem je Ivy Lynn (Megan Hilty). Její přednosti jsou především zkušenosti s účinkováním v mnoha broadwayských muzikálech na postu sboristky. Která se autorům muzikálu zalíbí víc? Která bude tou slavná Marilyn a která bude dělat křoví?

[youtube_660]7KnEJ9EXxHI[/youtube_660]

O tom rozhoduje především autorka libreta a textů písní Julia Houston (Debra Messing). I roztěkaná milující matka a manželka ale dělá chyby. A nejde o žádné maličkosti. Juliiným nejlepším přítelem, zpovědnicí a rádcem je skladatel a spoluautor muzikálu Tom Levitt (Christian Borle), který nijak neskrývá svou homosexuální orientaci. Proč taky, sami brzo pochopíte, že heterosexuálů je v divadelní branži jako šafránu.

Jeden by se ale našel, a ne ledajaký. Chladnokrevný a cílevědomý režisér Derek Wills (Jack Davenport). Jeho charisma vám nedá spát a svou typickou nevypočítatelností pěkně zamotává děj. Jack předvádí opět skvělý herecký výkon, stejně jako v Pirátech z Karibiku, kde si zahrál po boku Keiry Knightley jejího původního snoubence.

Ačkoliv jsme v každém díle svědky boje mezi Ivy a Karen, i tak má seriál pořád spád a obsahuje víc děje, než tomu je jiných seriálů – muzikál se prostě díl od dílu blíží finální podobě. I proto jsou všichni diváci natěšeni na druhou sérii a zároveň zvědaví, kam je autoři seriálu dostanou dále.

FOTO: smash, keren, derek

Pan režisér často hraje na city… A většinou tím dosáhne svého.

Ani známá scenáristka Theresa Reveck (která má mimochodem na svědomí i několik muzikálů z Broadwaye) se občas neubrání a některé scény přitáhne za vlasy. Nedovedu si představit, v kterém vesmíru by tvůrci muzikálu dopisovali finální scénu pár chvil před samotnou premiérou.

Smash není žádné Glee!

Jediná osoba, která tak trochu narušuje plynulý děj a v realisticky zpracovaném prostředí působí jako nepovedená parodie, je Ellis Tancharoen (Jaime Cepero). V úplných začátcích Tomův pomocník a taková miloučká holka pro všechno najednou krade, podvádí a lže. Kde je on, tam je něco špatně. Působí to spíš otravně a přinejlepším komicky, než aby vyvolal svou přítomností pocit, že i na Broadwayi existují škodiči.

Celý seriál vůbec působí spíš jako film – propracovaná výprava, líbivé melodie, mladí krásní lidé a poutavý děj. Nemalý podíl na úspěchu si zaslouženě připisuje producent Steven Spielberg.

FOTO: smash, cast

Naoko všichni drží pospolu, uvnitř party se ale odvíjí různé intriky.

Někdo možná bude srovnávat Smash s dalším podobným písničkovým seriálem Glee. Na rozdíl od Glee nejsou hlavními postavami rozdovádění kýčovití teenageři, ale profesionální tanečníci a zpěváci nebo při nejmenším protřelí herci. U sledování Smash se asi nebudete popadat za břicho, nechcete ale na vlastní oči vidět, jak dokázal přilákat diváky po celém světě?

Smash

Drama/Muzikál
USA, 2012, 43 min

Režie: Michael Mayer
Hrají: Anjelica Huston, Jack Davenport, Debra Messing, Katharine McPhee, Raza Jaffrey, Megan Hilty, Dylan Baker, Will Chase

Hodnocení: 5 *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Smash: Obyčejná servírka sní o tom, že si zahraje Marilyn Monroe