Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál O.C.: Není důležité odkud jsi, ale kde zrovna bydlíš

Redakce

Redakce

25. 2. 2012

Ryan se přes noc stal novým obyvatelem luxusní kalifornské přímořské oblasti Orange Country a o maléry nemá mladý delikvent nouzi. Povede se mu přežít, nebo z nenávisti k falešným sousedům uteče?

FOTO: O.C.

Každému je jasné, že tito čtyři patří k sobě., Zdroj: distributor seriálu

Jen si to představte. Je vám šestnáct, žijete ve špatné čtvrti, otec ve vězení, matka živí svého povedeného přítele, kterého nenávidíte. Ukradnete s bráchou auto a skončíte v lochu taky. Nevěšte ale hlavu, jste přece v Americe! A zázraky se, stejně jako snad ve všech amerických seriálech, dějí. Z vězení vás totiž vytáhne obhájce Sandy Cohen (Peter Gallagher) a pro jistotu vám dá svou vizitku.

Ve 22. díle první série se dokonce objevila i Paris Hilton s určitou dávkou sebeironie. Na večírku sváděla Setha v růžových šatičkách a prosila ho, aby nikomu neprozradil, že studuje vysokou školu. Neváhala bavit se s ním o literatuře a hrát si na skrytou intelektuálku.

Doma vás zbije nenáviděný otčím a vy nasednete na kolo a prcháte. Kontaktujete Sandyho a on vás společně se svou ženou Kirsten (Kelly Rowan) ubytuje ve svém domku pro hosty. Hlavní postava seriálu, šestnáctiletý delikvent Ryan Atwood (Benjamin McKenzie), to opravdu nemá lehké, navíc se setkává  s velkou nedůvěrou. Ale pro Setha (Adam Brody), syna Cohenových, se stane jediným přítelem.

Není rodina jako rodina

Kromě Cohenových poznáme i jejich sousedy, Cooperovy. Hlava rodiny, Jimmy (Tate Donovan), tají před okolím zpronevěru, ale naopak veřejným tajemstvím je jeho slabost pro Kirsten, se kterou dříve chodil. Ta mu také půjčuje velké obnosy peněz, se kterými splácí své dluhy. A právě kvůli dluhům ho jeho panovačná žena Julie (Melinda Clarke) neváhá opustit. Má si vybrat mezi svým mužem a luxusem, takže jde o jasnou volbu.

[youtube_660]wEiswvYR2HQ[/youtube_660]

Cooperovi mají dvě dcery, starší Marissa (Mischa Barton) chodí s tupým hráčem vodního póla Lukem (Chris Carmack). Ačkoliv navenek se snaží působit jako těžko ovladatelná rebelka, neskrývá náklonnost ke svému otci. Zato svou falešnou matku nenávidí. Navíc to mezi Marissou a Ryanem pořád jiskří, a aby toho nebylo málo, tak Seth platonicky miluje její nejlepší kamarádku Summer (Rachel Bilson).

Každý díl se točí okolo nějakého průšvihu. Ať už začne Julie chodit s Lukem, nebo s otcem své nejlepší kamarádky Kirsten. Druhá série končí protialkoholním léčením, ta třetí je ale nejdramatičtější. Konec seriálu je velmi otevřený a nejasný, závisí pouze na divákovi, jak ho pochopí.

Zkušení tvůrci jsou zárukou kvality

Rachel Bilson a Adam Brody nebyli partnery pouze seriálovými. Jejich vztah začal při natáčení a rozešli se v roce 2006. Další úsměvnou zajímavostí je, že Adam Brody nesnáší plachtění po moři. Což by nebylo nic tak zajímavého, kdyby to jeho postava přímo nemilovala a netoužila po letním několikaměsíčním plachtění na Tahiti. Po natočení první plachtící scény Adam požádal, aby už podobné scény nikdy nemusel dělat, a tak závěrečné scény první série na lodi odehrál dvojník.

[youtube_660]ljnfdw3m3XU[/youtube_660]

Scenárista a producent Josh Schwartz se ve svých 26 letech stal nejmladším producentem seriálu na světě. Nyní spolupracuje na seriálu Super drbna nebo Chuck. Další z tvůrců seriálu je režisér Steven Robman, který režíroval i Gilmorova děvčata, Bostonskou střední, Dawsonův svět nebo Melrose Place. Kromě Richarda Marvina je tvůrcem hudby k seriálu Christopher Tyng, který skládal i pro celovečerní filmy Futurama.

O.C. můžete milovat, nebo nenávidět. Těžko uvěřitelné zápletky jsou často přitažené za vlasy, jak už to tak v amerických seriálech bývá. Jde vlastně o nové Beverly Hills 90210. Podle internetových diskuzí si troufám tvrdit, že ho nenávidí pouze ti, kteří žárlí na Ryanův věčně ztrápený a přitom roztomilý výraz. V Americe se seriál těšil velké oblibě a velkou fanynkou je i Gwen Stefani, která pro seriál složila několik písní.

O. C. (The O. C.)

Drama / Romantický
USA, 2003, 92×43 min

Režie: Steven Robman, Ian Toynton, Daniel Attias
Hrají: Benjamin McKenzie, Mischa Barton, Rachel Bilson, Adam Brody, Peter Gallagher, Melinda Clarke, Chris Carmack, Tate Donovan

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál O.C.: Není důležité odkud jsi, ale kde zrovna bydlíš