Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Chuck: Z geeka superšpiónem snadno a rychle

Redakce

Redakce

29. 5. 2011

FOTO: Zachary Levi v hlavní roli seriálu ChuckChuck je trochu ostýchavý počítačový technik pracující ve velkoobchodě s elektronikou Buy More. Tedy až do dne, kdy otevře email od svého starého přítele ze Stanfordu, do hlavy se mu nahrají nejtajnější vládní informace, a z Chucka se tak stává nejdůležitější osoba na světě.

FOTO: Zachary Levi v hlavní roli seriálu Chuck

Chuck Bartowski (Zachary Levi), Zdroj: distributor seriálu

Chuck Bartowski (Zachary Levi) byl kdysi jedním z nejlepších studentů na Stanfordu. Jednoho dne byl ale vyloučen kvůli podvodu, který na něj ve skutečnosti nastražil jeho nejlepší přítel Bryce Larkin (Matthew Bomer). A jako by toho nebylo dost, přebere Chuckovi i jeho přítelkyni Jill (Jordana Brewster). To už je ale moc i na Chucka, přestěhuje se proto ke své sestře do Burbanku v Kalifornii a společně se svým kamarádem z dětství začne pracovat ve velkoobchodě s elektronikou Buy More. Bryce na něj ale nezapomněl a brzy o sobě dává znovu vědět.

Pozor na spamy

Zatímco se Chuck stále ještě užírá pro svou nešťastnou lásku, Bryce pracuje jako agent v terénu u CIA. Po několika letech ale zradí a zničí nejdůmyslnější počítač na světě, takzvaný Intersect, který dokáže do člověka uložit ohromné množství dat pomocí informací zakódovaných do tisíců obrázků. Bryce si ovšem ještě před zničením obsah celého zařízení zkopíruje, a když je na útěku smrtelně postřelen, odešle ho Chuckovi. To se ale nelíbí představitelům NSA a CIA, kteří v počítači sdíleli všechny své informace.

Obě agentury rychle zjistí, komu Larkin odeslal všechny informace z Intersectu a vyšlou své nejlepší agenty, aby celou záležitost s Chuckem vyřídili. Bohužel pro Chucka, zatímco za CIA přichází krásná agentka Sarah Walkerová (Yvonne Strahovski), za NSA nastupuje nekompromisní major John Casey (Adam Baldwin). Záhy oba zjistí, že má Chuck obsah celého Intersectu v hlavě, a je tudíž jediná existující záloha dat amerických tajných složek.

FOTO: Hvězdy seriálu Chuck: Zachary Levi, Yvonne Strahovski, Adam Baldwin

Z geeka agentem? Takhle si to americká vláda opravdu nepředstavovala...

Oba agenti jsou tak převeleni do Burbanku k Chuckově ochraně. Zatímco Casey se nechá zaměstnat jako prodavač v Buy More, Sarah vystupuje jako Chuckova přítelkyně, pracující ve fastfoodu naproti Buy More. Společně musí řešit krize, chránit Intersect , ale především utajit, kým ve skutečnosti jsou, což se brzy ukáže jako větší problém než zneškodňování bomb pomocí zavirovaných pornostránek.

Tajemství, rodina a šmíráci

Kromě Chuckovy sestry Ellie Bartowski (Sarah Lancaster) a jejího přítele Devona Úžasňáka Woodcomba (Ryan MacPartlin) jsou největším bezpečnostním rizikem jeho spolupracovníci z Buy More. Jedná se především o Chuckova nejlepšího a stále nedospělého přítele Morgana Grimese (Joshua Gomez) a perverzní asistenty prodeje Jeffa (Scott Krinsky) a Lestera (Vik Sahay).

Zatímco Morgan zpočátku přikládá Chuckovu neúčast na večerech s Call of Duty vztahu se Sarah, Jeff a Lester jsou profesionální šmíráci, kteří se kromě snahy prorazit se svou kapelou Jeffster věnují natáčení a sledování všech okolo. Ovšem zatímco jeden na okolí působí jako indický zpěvák s homosexuálními sklony, druhý se chová a vypadá jako vyjetá hvězda čichající lepidlo. Nade všemi figuruje Velký Mike, vedoucí velkoobchodu s kmotrovským komplexem, neustále baštící sendviče ze Subwaye.

FOTO: Hvězdy seriálu Chuck: Sarah Lancaster a Ryan MacPartlin

Ellie a Devon jsou dvojka k pohledání

Chuck se postupem času stává zdrojem informací, který je nutné brát přímo do akcí. Ovšem ty velmi rychle přerůstají ze smrtelně nebezpečných do těch skutečně sebevražedných. Nestojí pouze proti nájemným zabijákům a teroristům, ale i organizacím jako Fulcrum, Ring a Wolkoff Industries. Nebezpečí roste s každým, kdo ví o existenci Intersectu nebo jeho chodící zálohy, a každý ho chce pro sebe. Ale Casey a Sarah udělají cokoliv, aby Chucka ochránili před jakýmkoliv nebezpečím.

Tento komediální seriál se začal natáčet v roce 2007. Hlavními postavami stojícími za jeho vznikem jsou Josh Schwartz, který se podepsal i pod seriálem O.C., a jeho spolupracovník Chris Fedak. Seriál je natáčen v dokonalé rovnováze mezi akcí a humorem. Pobaví i ty nejtvrdší nátury a je vhodný pro diváky všech věkových kategorií. Fanoušci filmů se mohou těšit i na hvězdy, které se postupem času přidávají do hlavního dění.

Mezi nejvýznamnější účinkující hvězdy patří Linda Hamilton, známá především svou rolí Sarah Connorové v sáze Terminátor, která si v seriálu zopakuje nejslavnější repliku Arnolda Schwarzeneggera. Dál se zde objevil Timothy Dalton, slavný především jako jeden z představitelů Jamese Bonda, a v seriálu se mihnul i Chevy Chase z komediální ságy Bláznivá dovolená. Chuckovu holku, ve skutečnosti dvojitou agentku, si tu zahrála Jordana Brewster, známá z akční ságy Rychle a zběsile. Dalšími významnými herci a herečkami jsou Brandon Routh, Scott Bakula, Rachel Bilson, Kristin Kreuk a spousty dalších.

Pojď se mnou, jestli chceš žít…

Co se bezpochyby každému divákovi zalíbí je vývoj jednotlivých postav, což je činí mnohem zajímavějšími než postavy v sitcomech. Chuck se z idiota, za kterého ho mají představitelé agentur, časem změní ve skutečného agenta. Morgan v rámci svých možností dospívá a Casey časem změkne a z nepřístupného chladnokrevného zabijáka se stane přístupný chladnokrevný zabiják.

Také vztah mezi Chuckem a Sarah se postupem času prohloubí a oba si uvědomí, že chtějí víc než dosud. Nebezpečí ale číhá na každém kroku, a na románky není čas. Oběma brzy dochází, že to, co je svedlo dohromady, je zároveň drží od sebe, a dokud bude mít Chuck v hlavě Intersect, nemůže mezi nimi k ničemu dojít. Jedinou nadějí pro jejich vztah je proto skrývající se vědec s krycím označením Orion, který kdysi to zpropadené zařízení vynalezl.

FOTO: Hvězdy seriálu Chuck: Joshua Gomez, Vik Sahay, Scott Krinsky

Lester zkrátka umí svým kolegům pořádně naložit

Samotný seriál zároveň nabízí spoustu odkazů na jiné seriály a filmy. Jeden z obrázků Intersectu znázorňující dopravní letadlo odkazuje na sestřelení letu Oceanic 815. Stejný let sehrál roli i v seriálu Ztraceni. Dále jsou zde odkazy na spoustu vynikajících filmů zpodobněných především v různých scénkách a hláškách doprovázených přímo hudbou z daného filmu. Patří mezi ně především Kmotr, Vykoupení z věznice Shawshank nebo Casablanca.

Tento seriál se dá bezpochyby zařadit mezi nejvydařenější výtvory žánru komediálně akčního. Je doslova nabit originálním humorem, který graduje do neuvěřitelných situací. Ať už se jedná o hudbu, jejíž vyznění dává akčním scénám skutečně komediální nádech, nebo vážné chování personálu Buy More při řešení krizových situacích, vždy budete cítit ten úsměv, který se vám vykouzlí na tváři, jakmile si Chucka pustíte.

Chuck

Akční / Komedie / Drama
USA, 2007, 43 min

Režie: David Solomon, Robert Duncan McNeill, Jason Ensler
Hrají: Zachary Levi, Yvonne Strahovski, Joshua Gomez, Adam Baldwin, Sarah Lancaster, Ryan MacPartlin, Scott Krámsky, Vik Sahay

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Chuck: Z geeka superšpiónem snadno a rychle