Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Gilmorova děvčata: Praštěná dcera má ještě praštěnější matku

Redakce

Redakce

4. 2. 2012

Seriál o životě matky a její dospívající dcery odehrávající se v prostředí amerického maloměsta, který mapuje jejich strasti, ale i úspěchy v životě milostném, studentském i rodinném, to jsou Gilmorova děvčata. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Matka a dcera, odděleny jen 16 roky, Zdroj: distributor seriálu

Gilmorova děvčata nebo familiérně Gilmorky se převážně odehrávají v malém městečku Stars Hollow ve státě Connecticut, kde žije svobodná matka Lorelai Victorie Gilmorová (Lauren Graham) se svojí (na začátku seriálu šestnáctiletou) dcerou Lorelai Leigh Gilmorovou alias Rory (Alexis Bledel).

Lorelai ve svých pouhých šestnácti letech otěhotněla a navzdory přání rodičů se odmítla vdát za otce dítěte. Poté se odstěhovala do již zmíněného městečka. Se svými rodiči se od té doby stýkala jen příležitostně. Záštitu tenkrát našla u majitelky místního hotelu Nezávislost.

Gilmorova děvčata, v originále Gilmore Girls, je úspěšný americký komediálně-dramatický seriál, u jehož vzniku stála scenáristka a producentka Amy Sherman-Palladino. Ona a její manžel vytvořili šest řad, poslední sedmou řadu zrežíroval David Rosenthal. V hlavních rolích hrají Lauren Graham a Alexis Bledel. Seriál byl vysílán v letech 2000 až 2007 na stanicích WB (1. až 6. řada) a CW (7. řada).

Stále mladá, nezávislá a úspěšná

Po šestnácti letech od této události, kdy příběh začíná, je Lorelai již ředitelkou zmíněného hotelu. Pracuje s šéfkuchařkou Sookie, svojí nejlepší kamarádkou, a nafoukaným, protivným, ale přesto roztomilým Francouzem Michelem. S Rory jsou víc kamarádky než matka s dcerou, a proto je jejich vztah velmi blízký a jedinečný. Lorelai je úspěšná, vtipná, krásná žena a ve městě je spolu s Rory velmi oblíbená.

Obyvatelé městečka Stars Hollow pohromadě

Stars Hollow je město plné zajímavých obyvatel s někdy velmi zvláštními způsoby. Výraznou postavou je starosta Tailor Dooseh, který velmi lpí na vzhledu a chodu města a na konání nejrůznějších slavností. Najdeme zde i podivína Kirka, který se neúspěšně snaží najít přítelkyni. Dále žije ve městě umělecky založená slečna Patty, pár BabetteMorey a korejská rockerka Lane Kimová, nejlepší kamarádka Rory, se svou přísnou a pobožnou matkou.

Páteční utrpení výměnou za studium

První zápletka začíná, když je Rory přijata na střední školu Chilton, kde se platí vysoké školné. Proto je Lorelai nucena požádat rodiče o půjčku. Její matka Emily jí však peníze poskytne pouze pod jednou podmínkou: přeje si, aby Lorelai i s dcerou Rory přišly každý pátek na společnou večeři. V tento moment je narušena nezávislost Lorelai a její touha vymanit se z moci rodičů a společenské vrstvy zbohatlíků, do které patřila.

Typickými znaky seriálu jsou především velmi rychlé a vtipné dialogy, které jsou okořeněny narážkami na popkulturu. Scénář ke Gilmorovým děvčatům je oproti ostatním téměř dvakrát tak dlouhý. Hlavní představitelky totiž mluví neskutečně rychle. Většina dialogů naráží na filmy, televizní pořady, hudbu či literaturu.

Ústředními motivy pak jsou rodina, přátelství a láska, generační a třídní rozdíly. Rozdíl mezi společenskými vrstvami v Americe je tvůrci naznačen hlavně prostřednictvím složitého vztahu mezi Lorelai a jejími rodiči.

[youtube_660]FNLvCWvy2f0[/youtube_660]

Důležitým aspektem seriálu je také hudba, a to nejen díky rockerce Lane. Ta kvůli rodině tají svou vášeň pro hudbu, ale nakonec si splní sen a založí kapelu, ve které působí jako bubenice. Lorelai a Rory hudbu milují, a tak je častým tématem jejich bleskových rozhovorů.

V seriálu se také objeví i několik známých hudebníků (např. The BanglesSonic Youth nebo Sebastian Bach, bývalý frontman heavy metalové skupiny Skid Row, který v seriálu vystupuje jako Gil, jeden ze členů Laneiny skupiny Hep Alien). V Gilmorkách se objevil i americký zpěvák Paul Anka, po němž Lorelai pojmenuje svého psa a který se v šesté řadě objeví i v jejím snu.

Ocenění

Gilmorova děvčata se objevila na seznamu 100 nejlepších televizních seriálů, který zveřejnil časopis Time. Umístila se na 32. místě v žebříčku Nové televizní klasiky podle magazínu Entertainment Weekly. Také jednotliví představitelé získali řadu ocenění, mezi nimi např. Family TV Award, Teen Choice Award pro Lauren Graham za nejlepší televizní mámu a cenu Amerického filmového institutu.

V seriálu se řeší nejen láska mezi matkou a dcerou

Zmíněný časopis Entertainment Weekly seriál zařadil na seznam best of končícího desetiletí s poznámkou: „Děkujeme vám, Lorelai a Rory, dokázaly jste nám, že blízký vztah mezi matkou a dospívající dcerou není sci-fi, stačí jen pořádná dávka trpělivosti, lásky a kofeinu.“

Bezpochyby se jedná o jeden z nejpohodovějších a nejvtipnějších seriálů vůbec. Vzniklo sedm řad, které jsou v mnohém jedinečné, a divák si v seriálu snadno najde to své, co ho zaujme. Mohou to být vtipné dialogy, přehnané a mnohdy nereálné situace či běžné lapálie každodenního života.

Gilmorova děvčata (Gilmore Girls)

Rodinný / Komedie / Drama
USA, 2000, 154×42 min

Režie: Jamie Babbit, Kenny Ortega, Eric Laneuville, Amy Sherman, Lesli Linka Glatter, Robert Berlinger, Steven Robman
Hrají: Lauren Graham, Alexis Bledel, Scott Patterson, Edward Herrmann, Keiko Agena, Liza Weil, Yanic Truesdale, Kelly Bishop, Melissa McCarthy

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Gilmorova děvčata: Praštěná dcera má ještě praštěnější matku