Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sarah Jessica Parker: Postavu Carrie ze Sexu ve městě jí už neodpářou

Eliška Nová

Eliška Nová

8. 6. 2012

Sarah Jessica Parker zdá se být herečkou jedné role. Carrie Bradshaw už jí zkrátka nikdo neodpáře. A přece, než přišel Sex ve městě, Parker toho v branži stihla víc než dost.

FOTO: Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker se stala díky Sexu ve městě módní ikonou. Zdroj: distributor seriálu

Malá Sarah se narodila 25. března 1965 jako poslední ze čtyř sourozenců v Nelsonville v Ohiu učitelce v mateřské školce Barbaře a novináři Stephenovi Parkerovi. Oba rodiče mají evropské předky. Barbara německo-anglické, Stephenova rodina má židovské kořeny sahající do východní Evropy. Počet jejích sourozenců se brzy rozrostl, když se matka znovu vdala za řidiče kamionu Paula Forstea. Sarah tak vyrůstala se sedmi dalšími dětmi.

Rodina se přestěhovala do Cincinnati, kde matka svým dětem i přes nevalnou finanční situaci platila hodiny baletu, zpívání a herectví. Sarah odstartovala svoji kariéru už jako osmiletá, když byla obsazena do televizní pohádky Děvčátko se sirkami.

Randila s jednou celebritou za druhou

Když o tři roky později vzal nevlastní otec děti na konkurz k broadwayské hře The Innocents, Sarah a její bratr Timothy dostali roli. Celá rodina se tak odstěhovala do New Yorku, kde už dívka začala navštěvovat Professional Children’s School na Manhattanu. O tři roky později už získala na Broadwayi titulní roli ve hře Little Orphan Annie.

SJP, jak ji fanoušci Sexu ve městě neznají.

Její kariéra se začala odvíjet více než slibně. Přišla role v televizním filmu My Body, My Child, ale také hlavní role v sitcomu Square Pegs. Přes několik dalších televizních filmů se konečně probojovala na velká plátna, když si zahrála vedle Steva Martina v komedii Příběh z Los Angeles. V té době také ukončila sedmiletý vztah s Robertem Downeym Jr.

V roce 1992 přišly Líbánky ve Vegas a krátký románek s Nicolasem Cagem. Po něm dokonce krátce chodila s Johnem F. Kennedym Jr., ale brzy na to potkává Matthew Brodericka, muže, jehož si za pár let vezme.

V roce 1993 přišel film Hokus Pokus, kde si zahrála čarodějnici odsouzenou během procesů v Salemu. V roce 2010 kvůli seriálu Who do you think you are zjišťovala svůj původ a přišla na to, že její prababička deset generací nazpět byla obviněna v Salemu z čarodějnictví, ale stihla včas utéct. V roce 1994 přišlo životopisné drama Ed Wood s Johnnym Deppem a následovaly další a další filmy. Ztraceni na Manhattanu, Mars útočí nebo Klub odložených žen.

[youtube_660]MktRIdPmGic[/youtube_660]

Za Brodericka se vdává roku 1997 o rok později přichází její životní role. Sarah Jessica Parker se stává lifestylovou sloupkařkou Carrie Bradshaw ve veleúspěšném seriálu HBO Sex ve městě.

Parker za roli dostává čtyři Zlaté glóby, po pěti neproměněných nominacích také cenu Emmy, a když seriál v roce 2004 skončil, herečka se nechala slyšet, že už žádný točit nebude. Za ty léta se z ní stává módní ikona nejen New Yorku, ale celého světa, ženy se chtějí oblékat jako ona, Manollo Blahnik po ní pojmenovává boty se zkratkou SJP a stává se tváří značky GAP.  Během natáčení všech šesti sérií stihla Parker  v roce 2002 porodit syna Jamese a jako jediná ze čtyř hlavních hrdinek se v seriálu neobjevila úplně nahá.

Přestože byla v roce 2007 označena časopisem Maxim jako nejnepřitažlivější žena na světě, její pozicí ikony to neotřáslo. Naopak filmové pokračování Sexu ve městě v roce 2008 její pozici jenom utvrdilo.

SJP byla nominována za roli ve filmu Morganovi na Zlatou malinu.

Rok na to porodila už ve 44 letech ještě dvojčata Marion Lorettu Elwell a Tabithu Hodge. Pro velký úspěch natočili tvůrci  v roce 2010 ještě filmové pokračování a tím Sex ve městě definitivně skončil. S přihlédnutím k tomu, jak poslední film vypadal, by se dalo říct: zaplať pán bůh. Spolu s jejími kolegyněmi obdržela Parker za svůj poslední výkon Zlatou malinu.

Její další filmy jako Lemra líná, Morganovi nebo Nechápu, jak to dokáže kritika strhala a velký úspěch neměly ani v kinech. Ještě letos by se v USA měl v kinech objevit její nový životopisný snímek Lovelace, kde si zahraje s Jamesem Francem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sarah Jessica Parker: Postavu Carrie ze Sexu ve městě jí už neodpářou