Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Román pro muže: Zfilmovaná kniha?

Redakce

Redakce

26. 2. 2010

Další kniha nejúspěšnějšího českého spisovatele dnešní doby, Michala Viewegha, se dočká filmového zpracování. Po Nestydě a Účastnících zájezdu oblékne filmový háv i Román pro muže. První klapka padne v březnu.

Režisérská židle Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Režisérská židle Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Po divácky úspěšném Románu pro ženy byl Michal Viewegh požádán o napsání volného pokračování. Autor brzy Román pro muže přislíbil, ale nakonec se rozhodl stvořit zcela jiný příběh. Tak se zrodil příběh tří sourozenců, Cyrila, Bruna a Anety, kteří odjíždějí na výlet do Tater, aby naplnili přání nejstaršího Cyrila, jenž má v patách smrt.

Vážné téma v porovnání s tím, co jsme zatím měli možnost z pohodlných sedadel kinosálů zhlédnout. Na otázku, proč se pustil do neznámých vod tragédie, autor říká: „Život přináší i neveselá témata, spisovatel nemusí bavit, ale nesmí nudit.“ Bude se tedy film nést v duchu hlubokého zamyšlení a těžkých úvah o životě? Režisér Tomáš Bařina se domnívá, že to nehrozí. Připravovaný snímek zaškatulkoval do žánru tragikomedie: „Téma je sice smutné, ale bude zpracováno s nadhledem.“

Obal knihy Román pro muže, zdroj: www.google.cz

Obal knihy Román pro muže

Děj se odehrává převážně na horách, většinu natáčecích dnů tedy štáb stráví ve slovenských Tatrách. Kamery by měly zaznamenat i nadšené lyžování hlavních postav. V těchto scénách budou za herce zaskakovat kaskadéři. Režisér vydal přísný zákaz lyžování herců. Jedno zranění by totiž mohlo ohrozit celý film.

Scénář není výrazně odlišný od své knižní předlohy, neboť vzešel z pera samotného autora. Došlo jen k několika aktualizacím. V knize se odráží kritika společenských poměrů i politické scény. Dost možná tedy ve filmu uslyšíme o kauze na Západočeské univerzitě, kmotrech nebo Toskánsku.

Do stěžejní role nejstaršího bratra Cyrila byl obsazen Miroslav Donutil, po jeho boku uvidíme Miroslava Vladyku v roli Bruna a Vandu Hybnerovou představující Anetu. Ve filmu se objeví i Táňa Pauhofová, Jan Budař nebo Filip Čapka.

Jestli Román pro muže nebude spíš filmem pro ženy zjistíme na podzim tohoto roku. Premiéra je naplánována na 22. 9. 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Román pro muže: Zfilmovaná kniha?