Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jan Budař: Životopis herce, kterému jde všechno, na co sáhne

Redakce

Redakce

29. 6. 2012

Říkají mi Úlisný, protože pracuji u lisu, říká postava Jana Budaře ve filmu Vratné lahve. Padnout si s ní do oka jde těžko, obdivovat jejího představitele ale můžete dost snadno.

Nerad dává rozhovory, a tak se o jeho soukromí zase tolik neví. Ale je to vlastně nutné? Za Jana Budaře mluví jeho práce. Vždyť si v 35 letech už zkusil povolání režiséra, scenáristy, skladatele, textaře, zpěváka, moderátora… a, ano, herce. A i na filmovém poli střídá jednu bizarnější roli za druhou. Zkrátka: všestranný člověk.

Za herectvím šel od dětství. Narodil se 31. července 1977 ve Frýdlantu v Čechách, osud ho však dostal do Brna, kde vystudoval JAMU. „A všichni se divili, proč to dělám. Byl jsem plachý a introvertní – a chtěl jsem být hercem.“ Brzy se objevil v divadle, za svůj život už jich prošel celou řadu včetně brněnské Husy na provázku či pražského Divadla Na zábradlí.

A postupně začal pronikat i do televize a filmu. Nebyly to však role ve snímcích Český Robinson, Ta třetí či Stůj, nebo se netrefím, kterými by zazářil. Budař na sebe upozornil až filmem Nuda v Brně – zato však velmi výrazně. Dostal Českého lva za výkon v hlavní roli a za scénář, který napsal spolu s Vladimírem Morávkem. Role lehce retardovaného Standy, který se chystá strávit první noc se ženou, udělala z Budaře hvězdu.

„Před Nudou v Brně jsem absolvoval asi čtyřicet castingů, jenže na všech jsem chtěl tak moc tu roli získat, že jsem byl vystresovaný a nepříjemný, místo toho, abych byl jistý a vyzařoval klid,“ přiznal Budař. „Takže jsme si vlastně s Vladimírem Morávkem napsali film a díky tomu jsem nebyl v pozici, že by mě někdo obsadil jako mladého, začínajícího herce, který se snaží obstát. Tím jsem byl asi míň stresovaný.“

Má rád ženy. Tak po jedné pojmenoval kapelu

Úspěch Nudy v Brně byl pro jeho kariéru zlomový. Díky němu získal sebedůvěru. A ta mu pomohla k dalším velkým příležitostem: třeba účasti ve filmu Mistři, netradičním pohledu na české hokejové fanouškovství. I za něj dostal Českého lva, tehdy za nejlepší výkon ve vedlejší roli.

Jenže herecké úspěchy Budařovi nestačily. Proto založil kapelu Eliščin Band (dříve Eliščina malá tíseň), kde zpívá a hraje na piano. „Kapela se jmenuje po Elišce Bouškové, která s námi v době, kdy jsme kapelu zakládali, hrála na saxofon. Řekl jsem si, že kapelu pojmenuji po ženě, protože mám ženy rád.“

FOTO: Jan Budař po boku zesnulého prezidenta

Ve filmu Czech Made Man si Jan Budař dokonce zahrál po boku zesnulého exprezidenta Václava Havla.

Z žen dával dlouho najevo přízeň Ivetě Fabešové, účastnici kuchařské reality show Na nože!, s tou se však rozešel. Naposledy psala bulvární média o jeho vztahu se slovenskou herečkou Katarínou Hasprovou, se kterou se potkal při natáčení filmu Czech Made Man a ve filmu měli společnou postelovou scénu… Mimochodem, Budař rovněž pro filmy, ve kterých hraje, občas hudbu skládá – například pro Protektora či Lidice.

Spolupráci s režisérem Morávkem si Budař zopakoval při natáčení filmu Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, který však takový úspěch jako Nuda v Brně nezaznamenal. Jenže o hercových kvalitách už tehdy nikdo nepochyboval, a tak přicházely další zajímavé role: třeba právě Mirek Úlisný Šourek ve Vratných lahvích, který vešel do paměti českých diváků – a také měl na Budařův život poměrně velký vliv.

Nemá vysněné role, ale režiséry

Když totiž s Janem Svěrákem přijel ukázat film do Španělska, ptal se publika, jestli někdo nezná osobně režiséra Pedro Almodóvara. „Nemám vysněné role, ale režiséry – a Almodóvar je jeden z nich.“ Publikum se mu tehdy smálo, ale shodou náhod si nakonec zahrál pod jiným španělským režisérem, Javierem Rebollem, roli polského zedníka ve snímku Žena bez piána. A o Almodóvarovi může snít dál.

Jako by však Budařovi ale nestačilo České lvy jen sbírat, loni předávání cen dokonce moderoval. A na rozdíl od řady dalších sklidil velmi pozitivní ohlas za uměřený, přesto však vtipný výkon. „Měl jsem z přímého přenosu velkou trému. S vědomím, že se dívají miliony lidí u televize a tři tisíce přímo v sále… U filmování takové nervy nemívám.“ Pořadatelé mu nabídli moderovat i letošní ročník, Budař však s díky odmítl – alespoň na rok si chtěl dát pauzu. Navíc ví: „Úspěch je pomíjivá věc.“

Aby ne: práce má i tak dost. Nyní se do kin chystá snímek s názvem Polski film, který bude mít mezinárodní premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Má jít o reality film o absurditě hereckého života, který tak zřejmě nabídne zajímavou sondu do života Budaře a jeho kolegů. Herec, který o svém soukromí jinak mluví nerad, se tak třeba konečně otevře publiku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Budař: Životopis herce, kterému jde všechno, na co sáhne