Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Rok 2012 bude ve znamení oslav UNESCO. Připojí se i Česká republika

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

17. 1. 2012

Agentura CzechTourism bude v letošním roce propagovat Českou republiku skrze památky UNESCO. Na turisty proto čekají speciální akce.

FOTO: Pražský hrad

I Praha patří mezi památky UNESCO, Zdroj: AČCKA

20 let, 12 památek, 1 země – tak zní slogan kampaně za propagaci České republiky. Právě 20 let uplynulo od zápisu prvních českých památek na seznam světového dědictví, v roce 1992 byla zapsána historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče. V současnosti patří pod UNESCO dvanáct českých památek.

Celá organizace v letošním roce slaví 40. výročí  od  podpisu  Úmluvy o  ochraně  světového  kulturního  a  přírodního  dědictví. I to je důvod, proč právě s UNESCEM spojila agentura CzechTourism letošní propagaci naší země.

UNESCO je organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Sídlí v Paříži a má 195 členských zemí. Organizace vybírá na základě určitých kritérií unikátní kulturní a přírodní památky, které mohou být zapsány na seznam světového dědictví. Na něm je v současnosti uvedeno 936 položek.

„Od propojení značek Česká republika a UNESCO si slibujeme posílení prestiže a pozitivního vnímání destinační České republiky. Oproti předchozím letům jsme pro letošek snížili počet kampaní, které ale budou více propojovat jednotlivé turistické produkty a budou intenzivnější nejen finančně, ale především velikostí zásahu,“ řekl k letošním plánům generální ředitel CzechTourism Rostislav Vondruška.

FOTO: Vila Tugendhat před rekonstrukcí

Vila Tugendhat patří mezi tucet českých památek UNESCO, Zdroj: youtube.com

Kampaň bude v rámci domácího cestovního ruchu klást důraz na patriotismus, v zahraničí bude prezentovat Českou republiku jako unikátní zemi se světově proslulými památkami.

„S ohledem na výjimečná výročí plánujeme připravit příležitostné pamětní razítko, turistickou známku a korespondenční lístky s přítiskem,“ prozradila výkonná ředitelka Českého dědictví UNESCO Michaela Severová.

Přehled památek UNESCO v ČR:
• Praha – historické centrum
• Český Krumlov – historické centrum
• Telč – historické centrum
• Žďár nad Sázavou – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Kutná Hora – historické  centrum,  chrám  sv.  Barbory, katedrála  Nanebevzetí  Panny Marie v Sedlci
Lednicko-valtický areál
• Holašovice – vesnická rezervace
• Kroměříž – zahrady a zámek
Litomyšl – zámek a zámecký areál
• Olomouc – sloup Nejsvětější Trojice
Brno – vila Tugendhat
• Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rok 2012 bude ve znamení oslav UNESCO. Připojí se i Česká republika