Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rok 2011 v české hudbě: Nightwork s nezničitelným Gottem ovládli scénu

Redakce

Redakce

8. 1. 2012

S novým rokem se již s železnou tradicí pateticky vzpomíná na rok právě uplynulý. Ani TOPZINE.cz se neubránil nostalgickým vzpomínkám na dění na tuzemské hudební scéně, ať už v dobrém nebo zlém.

Slavíci roku 2011 opět (ne)zklamali Zdroj: youtube.com

Přinášíme čistě subjektivní a záměrně zavádějící přehled událostí loňského roku, které dle autora článku stojí za zmínku a připomenutí. Nutno podotknout, že bez jakékoli aspirace na nestrannost.

„Překvapení“ roku: Slavík 2011

Navzdory každoročnímu lehce nepřejícnému očekávání poloviny populace (zejména té nehlasující), aby se historie již neopakovala, svaté trio v podobě Karla Gotta, Lucie Bílé a skupiny Kabát obhájilo tradiční posty. Přezdívaní jsou takto již od roku 2007, od kdy jsou jejich pozice na špici popularity neotřesitelné.

„Letos jsem to opravdu, ale opravdu nečekal.“
Karel Gott

A tak, opomeneme-li kvalitativní výhrady k této anketě, už si postupně zvykáme na ohrané tváře hudebního showbyznysu a uvítáváme jakýkoli závan čerstvosti v podobě nového neokoukaného masíčka.

[youtube_660]vFUKbKeeU3Q[/youtube_660]

Tím letošním bylo například druhé místo písničkáře Tomáše Kluse. Co však způsobilo opravdu dech beroucí překvapení, bylo umístění zpěváka pocházejícího z cirkusové rodiny Michala Davida. Vyvstaly tak skutečně oprávněné obavy nad hudebním gustem hlasujícího publika. Tak za rok buďme zase všichni napnutí!

Odvaha roku: Národní bohatství v podání Heleny Vondráčkové

Štěstí přeje připraveným, potažmo odvážným, říká se. Helena Vondráčková byla spíše jen odvážná. Svou stížností ohledně toho, že rádia hrají málo jejích písní, upozorňovala na atribut národního kulturního bohatství jejího repertoáru. Vyrazila tak dech celé široké veřejnosti, která v její dosavadní tvorbě znaky klenotů národa dosud ani nezkoušela hledat.

Podívejte se také na největší normalizační hity

Uchovávání a rozvíjení lidových tradic a řemesel má v dnešní době jistě nedozírný význam. Jak ale Helena přišla na to, že se mezi ně taktéž řadí, to už její poradce a manažer v jedné osobě neuvedl. V každém případě troufale žádat rozhlas o opečovávání jejích písní a ohánět se přitom zákony, je přinejmenším poněkud bizarní. Národní klenoty tak mají zřejmě pro popovou zpěvačku zcela jinou podobu. Nyní již zbývá jen nominace na novou ministryni kultury.

Rozloučení roku: Špinarová a Rottrová

Komu ovšem glanc a důstojnost opravdu nechybí, jsou dámy-zpěvačky Věra Špinarová a Marie Rottrová. Obě se shodně v loňském roce rozhodly ukončit své kariéry a říci si, že v nejlepším je dobré přestat.


Věra Špinarová – Jednoho dne se vrátíš

Podobné doporučení by jistě padlo na úrodnou půdu i u takových případů, jako je právě výše zmiňovaná Helena Vondráčková či další výkvět posledních dekád hudební scény Iveta Bartošová. Nezbývá než doufat, že se jednoho dne samy tyto klenoty po pečlivém uvážení jaksi odklidí do ústraní. Čím dřív, tím líp.

Vzestup roku: Nightwork

O úspěšnosti českého boy bandu Nightwork toho bylo napsáno ažaž. Není snad člověka, který by nezaregistroval video s oteplákovanou skupinou pěti protekčních hochů slavných rodičů, kteří ztělesňují brigádu socialistické práce.

Talent, vtip a zasažení cílové skupiny v mezeře hudebního trhu jim ovšem nelze upřít a tak nezbývá, než se smířit s tím, že o nich budeme slýchat čím dál častěji. Jako jediní totiž tito rozkošňáci dokázali svou úspěšností (záměrně nezmiňujeme kvalitou!) plynule navázat na dřívější fanynkovský fenomén Lunetic.

[youtube_660]OB-sd7oBTcA[/youtube_660]

Po zářijovém pobytu kapely v pražské ZOO deklaroval její ředitel vznik nového poddruhu člověka, a to Homo sapiens nightworki. Návštěvníkům ovšem bylo na rozdíl od ostatních zvířátek jejich krmení zakázáno. Tak holt musí oni krmit nás.

Osobnost roku: Tomáš Klus

Zdaleka ne tolik do očí bijícím úkazem na hudebním nebi se během loňského roku stala hvězda jménem Tomáš Klus. Nenápadného písničkáře s kytarou a jeho společníkem byste si na první pohled lépe představili u táborového ohně než jako účinkujícího na prknech vyprodaných sálů.

Zpěvák Tomáš Klus má za sebou rovněž úspěšný rok Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Opak je pravdou. A možná je to právě ono ztělesnění nadhledu, vtipu a teatrálnosti, které v této kombinaci nahrává nadějnému zpěvákovi do karet. Nebrání se ve svých písních žehrat na politické dění, složit báseň o prezidentovi, který v roztržitosti stopil pero, a na svůj nízký věk obdivuhodně vyzdvihovat krásu českého jazyka.

Přečtěte si také rozhovor s Tomášem Klusem nejen o nové desce

Obstál i jako moderátor slavnostního večera u příležitosti udělování hudebních cen Anděl, jako princ v novodobé české pohádce i jako host na horkém červeném gauči u Jana Krause. Novodobý kreativec protestsongů, které uchu národa ladí, vzal Krylovský odkaz za správný konec, na rozdíl od Daniela Landy. Mládí vpřed!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rok 2011 v české hudbě: Nightwork s nezničitelným Gottem ovládli scénu