Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Normalizační hity. Podívejte se, jakou hudbu lidé milovali i nesnášeli

Radek Kolínský

Radek Kolínský

17. 11. 2011

Dnes je 17. listopadu a při této příležitosti vám představujeme interprety a hudební skupiny, kteří v období normalizace působili a svými hlasy buď lidem zlepšovali náladu nebo naopak lezli krkem.

Lucie Bílá, Zdroj: youtube.com

Prvního bych měl určitě jmenovat hitmakera a zpěváka v jedné osobě – Michala Davida. Ten se doslova přes noc stal hvězdou díky soutěži Intertalent, kde zvítězil se svou hitovkou Nenapovídej. Poté začal spolupracovat s Kroky Františka Janečka, natočil několik velmi úspěšných alb,  spolupracoval  na muzikálech a to mu v podstatě vydrželo dodnes.

Podívejte se také, jak punkáči vyhnali Michala Davida z pódia v roce 1987

Dnes je tomu právě měsíc, co po devíti letech vydal album, jež nese název Čas vítězství. Vybral jsem z něj píseň, kterou určitě velmi dobře znáte – Děti ráje z roku 1985.

Jako druhé jsem vybral ty, které si vybavíte díky nazpívání legendární písničky Holky z naší školky. Ano, mám na mysli duo Kotvald – Hložek. Ovšem tito, tehdy mladíci, neměli jako triumf v rukávu pouze tuto skladbu. Možná si pamatujete na scénu z filmu Slunce, seno, jahody, kde se Šimon Plánička snaží učit a Blažena si ním povídá. Právě v této scéně hraje na pozadí písnička již zmíněné dvojice, jmenuje se V pohodě.


Petr Kotvald, Stanislav Hložek – V pohodě

Kdyby jste před několika lety řekli jméno Hana Zaňáková, asi by na vás ostatní koukali, že neví, o kom mluvíte. Dnes už ale skoro každý ví, že je řeč o několikanásobné české slavici Lucii Bílé. Tato vyučená dámská krejčová, která v dětství navštěvovala zušku, svým mezosopránem obšťastňuje tisíce uší nejen tuzemských posluchačů. Její počátky v metalových formacích vystřídaly třeba muzikály. Snad první sólová skladba, se kterou se dostala do povědomí, je hit Neposlušné tenisky.

Mezi zástupce rockové hudby jednoznačně patří kapela Katapult. Na začátku své kariéry se jmenovali Mahagon a působili na západě Čech. Po úředním zákazu se i s novým názvem přemístili do Prahy. Za tu dobu stvořili mnoho písní, které se hrají ještě dnes a zná je i naše generace. Jejich kariéra započala roku 1975 a dodnes odehráli více než sedm tisíc koncertů. Určitě budete od nich znát tento song, při kterém si můžete zakřičet legendární hlášku: „Dědku, hobluj!“

The YouTube ID of rhpk–uZzIk is invalid.
Katapult – Až

Jako posledního zde uvedu pražského rodáka Jiřího Korna. Toho bych mohl nazvat jakýmsi chameleónem. Jeho umělecký záběr je totiž opravdu široký. Krom toho, že zpívá, tančí, ale také hraje ve filmech, moderuje a hraje skvěle kulečník. Kromě sólové kariéry ho také můžeme vidět a slyšet v seskupení 4TET. Mezi jeho největší hity patří určitě song Karel nese asi čaj, který nazpíval spolu s Vilémem Čokem.

V tomto výběru se samozřejmě neobjevili všichni interpreti, kteří tehdy začínali, či již nějaký čas hráli a zpívali. Co se týče posluchačů – někdo hudbu této doby odsuzuje, ti ostatní si však do rytmu písniček dob minulých zabroukají a mají je rádi. A proto jde jen o každého z nás, jak se k hudbě z minulosti postaví.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Normalizační hity. Podívejte se, jakou hudbu lidé milovali i nesnášeli