Menu
TOPZINE.cz
Sport

Rok 2010, rok olympijský, rok Martiny Sáblíkové

Martin Slabý

Martin Slabý

26. 12. 2010

Další rok, tentokrát s pořadovým číslem 2010, se nám pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Jaký byl z pohledu českého sportu? Pojďme si připomenout úspěšné zápasy, závody, turnaje a další sportovní akce domácích reprezentantů v souhrnu první poloviny roku.

Martina Sáblíková

Martina Sáblíková si právě jede pro jednu ze svých tří olympijských medailí Zdroj: olympic.cz

Sudé roky bývají většinou na sporty bohatší. Ani tento nebyl výjimkou. Ve Vancouveru se konaly XXI. zimní olympijské hry, Německo uspořádalo světový šampionát hokejistů, v JAR se zase uskutečnilo mistrovství světa fotbalistů. To jsou jen některé akce, které viděl sportovní svět v právě končícím roce 2010. Na většině z nich zanechali stopu i čeští sportovci.

Leden: Bauer vítězí v Tour de Ski

Hned vstup do nového roku byl pro naše barvy úspěšný. V norském Hamaru vybojovala rychlobruslařka Martina Sáblíková titul mistryně Evropy ve víceboji. Ve stejný den, kdy česká reprezentantka zpečetila svůj titul, dosáhl úspěchu i běžec na lyžích Lukáš Bauer, který se podruhé v kariéře radoval z triumfu v Tour de Ski, když v závěrečné etapě předstihl Nora Pettera Northuga. Dobře pro naše barvy dopadlo i házenkářské mistrovství Evropy, kde si Češi osmým místem připsali nejlepší výsledek od roku 2002. Leden uzavřel cyklokrosař Zdeněk Štybar, který nenašel přemožitele na domácím mistrovství světa.

Konečné pořadí Tour de Ski

1. Lukáš Bauer 4:13:10,6

2. Northug -1:16,4

3. Cologna -1:32,2

28. Koukal, 31. Magál, 37. Šperl

Únor: Sáblíková kraluje Vancouveru

Druhý měsíc v roce se nesl ve znamení vancouverské olympiády. Ta pro Českou republiku dopadla úspěšně. Nejvýraznější stopu v Kanadě bezpochyby zanechala opět Martina Sáblíková. Dvaadvacetiletá reprezentantka ke dvěma zlatým medailím na delších tratích přidala nečekaně i bronz na patnáctistovce. Dva bronzy si z Vancouveru odvezl Lukáš Bauer, jeden z individuální patnáctky, druhý ze štafety. Třetí skončila i Šárka Záhrobská ve slalomu. Olympijský turnaj skončil neúspěchem pro hokejisty, kteří vypadli už ve čtvrtfinále. Neúspěšnou olympiádu prožil i celkově devatenáctý krasobruslař Tomáš Verner, naopak jeho reprezentační kolega Michal Březina si vyjel velmi dobré desáté místo. Soutěž překvapivě vyhrál Američan Lysacek před favorizovaným Pljuščenkem z Ruska.

Jak šel čas s českými olympijskými medailemi

14. února

1. Martina Sáblíková (rychlobruslení, 3 000 m)

15. února

3. Lukáš Bauer (běh na lyžích, 15 km volně)

22. února

3. Martina Sáblíková (rychlobruslení, 1 500 m)

24. února

3. Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál, Martin Koukal (běh na lyžích, štafeta 4×10 km)

1. Martina Sáblíková (rychlobruslení, 5 000 m)

26. února

3. Šárka Záhrobská (alpské lyžování, slalom)

Březen: A zase ta Sáblíková…

I březnové sportovní dění ovládla Martina Sáblíková. Nejprve se stala počtvrté v kariéře celkovou vítězkou světového poháru na dlouhých tratích, aby o necelé dva týdny později ovládla i mistrovství světa, kde získala titul ve víceboji. Světový pohár skončil i běžkařům, mezi kterými obsadil skvělé druhé místo Lukáš Bauer. Do Vancouveru se v březnu sjeli paralympionici. Ti čeští si zásluhou Anny Kulíškové odvezli jednu bronzovou medaili. Nepříliš úspěšným bylo halové mistrovství světa v atletice v katarském Dauhá, ze kterého si Češi neodvezli ani jeden cenný kov. Neodvezli, ale opožděně jim bude přivezen. Pár dní před Vánocemi dostala totiž štafeta čtvrtkařek vánoční dárek v podobě dodatečného bronzu po diskvalifikaci Jamajčanek.

Nejlepší umístění českých lyžařů ve světových pohárech

Běh na lyžích: 2. Lukáš Bauer

59. Kamila Rajdlová

Skoky na lyžích: 22. Jakub Janda

Severská kombinace: 7. Pavel Churavý

Alpské lyžování: 18. Šárka Záhrobská

55. Ondřej Bank

Biatlon: 29. Michal Šlesingr

58. Zdeňka Vejnarová

Duben: Italský výprask tenisovými raketami

Nejvýznamnější dubnovou událostí byla semifinálová účast českých tenistek ve Fed Cupu. Po Německu naše reprezentantky tentokrát narazily na Itálii, která však už byla nad jejich síly. Na domácích sportovištích kraloval hokej a play-off extraligy, které nakonec ovládly Pardubice s Dominikem Haškem v bráně.

Fed Cup, semifinále

Itálie – Česká republika – 5:0

Pennettaová – Hradecká – 6:4, 7:5

Schiavoneová – Šafářová – 6:0, 6:2

Pennettaová – Kvitová – 7:6, 6:2

Erraniová – Hradecká – 6:4, 6:2

Erraniová, Schiavoneová – Peschkeová, Hradecká – 6:2, 6:4

Květen: Zapomeňte na olympiádu, hokejisté jsou mistry světa

Máj tentokrát byl nejen časem lásky, ale i časem hokeje a fotbalu. Ke konci dospěly evropské fotbalové poháry, Ligu mistrů ovládl Inter Milán, pohár pro vítěze Evropské ligy získalo Atlético Madrid v sestavě s českým obráncem Tomášem Ujfalušim. Domácím trávníkům vládla pražská Sparta, která převzala ligové žezlo od rivalů ze Slavie. Největší slávu ale zažil český sport koncem měsíce, kdy čeští hokejisté napravili dojem z nepříliš povedené olympiády tím nejlepším možným způsobem, když získali titul mistrů světa. Češi si sice prožili ostudu, když v základní skupině prohráli s Norskem a v osmifinále pak podlehli  ještě Švýcarům, silné soupeře však dokázali porážet. Sklonit se před nimi muselo dvakrát Švédsko, Kanada, Finsko a nakonec ve finálovém zápase i Rusko. I přes triumf skončil po světovém šampionátu na lavičce národního týmu Vladimír Růžička, kterého opět vystřídal Alois Hadamczik.

Zápasy českého týmu na hokejovém mistrovství světa

Základní skupina: ČR – Francie – 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)

ČR – Norsko – 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

ČR – Švédsko – 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Osmifinálová skupina: ČR – Švýcarsko – 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)

ČR – Lotyšsko – 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

ČR – Kanada – 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Čtvrtfinále: ČR – Finsko – 2:1 po nájezdech

Semifinále: ČR – Švédsko – 3:2 po nájezdech

Finále: ČR – Rusko – 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Červen – Berdych a Kvitová okouzlují tenisový svět

Z ledu se centrum sportovního dění přesunulo na antuku. Na kurtech Rolanda Garrose se k životnímu turnaji nadechoval Tomáš Berdych. Nakonec došel až do semifinále, kde v urputné bitvě podlehl Švédovi Söderlingovi. V Jihoafrické republice začalo za doprovodu všudypřítomných vuvuzel mistrovství světa ve fotbale. Na rozdíl od vuvuzel na něm však chyběli čeští reprezentanti, kteří nezvládli kvalifikaci. Nečekaně brzy se ze šampionátu poroučeli zevnitř rozklížení Francouzi a Italové, které senzačně vyprovodili Slováci. Jejich cesta skončila až v osmifinále, kde těsně nestačili na Nizozemsko.  Co se nepovedlo Tomáši Berdychovi na začátku měsíce, podařilo se mu na jeho konci. Ve Wimbledonu dokázal postoupit až do finále, kde ale už nestačil na Rafaela Nadala. Zazářila i Petra Kvitová, který vyprovodila z kurtu několik nasazených tenistek včetně trojky Wozniacké a ztroskotala až v semifinále na raketě největší favoritky Venus Williamsové.

Cesta Tomáše Berdycha Wimbledonem

1. kolo: Berdych – Golubev – 7:6, 6:2, 6:2

2. kolo: Berdych – Becker – 7:5, 6:3, 6:4

3. kolo: Berdych – Istomin – 6:7, 7:6, 6:7, 6:3, 6:4

Osmifinále: Berdych – Brands – 4:6, 7:6, 7:5, 6:3

Čtvrtfinále: Berdych – Federer – 6:4, 3:6, 6:1, 6:4

Semifinále: Berdych – Djokovič – 6:3, 7:6, 6:3

Finále: Berdych – Nadal – 3:6, 5:7, 4:6

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rok 2010, rok olympijský, rok Martiny Sáblíkové