Sport

Halové MS pro české atlety bez medaile

Martin Slabý

15. 3. 2010

Česká štafeta ženKatarská metropole Dauhá byla o víkendu svědkem halového mistrovství světa v atletice. Rekordní jednadvacetičlenná česká výprava si z něj žádnou medaili bohužel neodvezla, vybojovala však hned osm míst v elitní osmičce.

Česká štafeta žen Foto: graf.cz

Nejlepšího umístění dosáhla štafeta žen na 4×400 metrů. Kvarteto ve složení Denisa Rosolová, Jitka Bartoníčková, Zuzana Bergrová a Zuzana Hejnová skončilo ve finálovém závodě na čtvrtém místě. Za bronzovou jamajskou čtveřicí zaostaly naše reprezentantky o více jak vteřinu a půl. Zlato vybojovaly Američanky, stříbro putuje do Ruska.

Hned několik zástupců České republiky obsadilo na halovém MS pátou příčku. Petr Svoboda v překážkovém běhu na 60 m s přehledem postoupil až do finále, kde svůj čas sice ještě vylepšil, na medaili to však nestačilo. Tu nejcennější získal Kubánec Robles, stříbro a bronz patří díky Trammellovi a Oliverovi Spojeným státům. Druhý z českých zástupců Martin Mazač skončil pětadvacátý.

Úspěšně skončilo účinkování na osmisetmetrové trati pro Jakuba Holušu, kterého na pátém místě dělilo od medaile šest desetin sekundy. Mezi ženami získala stejné umístění tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která si výkonem 460 cm vyrovnala osobní rekord. Překvapivě bez medaile zůstala mnohonásobná světová rekordmanka Isinbajevová. Mistryní světa je Brazilka Murerová. Pavla Rybová zaostala za branami finále, když skončila na patnáctém místě.

Roman Šebrle Foto: graf.cz

Poslední z českých pátých míst patří sedmibojaři Romanu Šebrlemu. Pětinásobný medailista z halových MS tentokrát vzhledem k nedávnému zranění a nabité konkurenci neměl příliš medailové ambice. V boji o nejlepší příčky se však držel až do druhého dne, kdy se mu ale nepovedl běh na 60 m. V poslední disciplíně, běhu na 1000 m, pak skvělým závěrem, kdy přesprintoval i vicemistra Hardeeho, uhájil pátou příčku. Spojeným státům patří zásluhou Bryana Claye i zlatá medaile. Třetí byl Rus Drozdov.

Do nejlepší osmičky se vešel ještě šestý tyčkař Michal Balner, sedmé místo obsadila na osmistovce Lenka Masná a štafeta mužů na 4×400 m, které postup do finále unikl o pouhých sedmnáct setin.

V semifinále skončilo běžecké snažení Denisy Rosolové, Zuzana Hejnová ztroskotala na čtyřstovce už v rozběhu. Podobně jako Rosolová dopadla i Lucie Škrobáková, která si z Dauhá odvezla třinácté místo. Do finále výšky postoupila Iva Straková, tam obsadila devátou příčku.

Jaroslav Bába Foto: graf.cz

Zklamáním skončilo mistrovství pro výškaře Jaroslava Bábu, kterému se nepodařilo projít sítem kvalifikace, ve které obsadil jedenácté místo. Ještě o místo níže byl koulař Jan Marcell. Vrcholem šampionátu se stal světový rekord francouzského trojskokana Teddyho Tamgha, který dolétl na značku 17,90 m a o sedm centimetrů vylepšil třináct let staré světové maximum Kubánce Urrutiy.

Další velkou atletickou akcí v letošním roce je letní mistrovství Evropy, které přivítá španělská Barcelona.