Konec nadějí, Češi podlehli ve čtvrtfinále Finům

Redakce

Redakce

25. 2. 2010

olympicmedalsSmutný konec českého hokejového týmu na olympijských hrách. Výběr kouče Růžičky prohrál s Finy ve čtvrtfinále 0:2 a turnaj ve Vancouveru pro něj končí. Finové se v semifinále střetnou s hráči USA, druhou semifinálovou dvojici vytvoří Slovensko s Kanadou.

Zápas s Finskem by se dal nazvat jako čekání na gól, bohužel se střelecky prosadil pouze soupeř. Hráči Suomi nás přehrávali a nebylo tomu tak v přesilovkách, ale paradoxně ve hře pět na pět. Také český tým si vypracoval několik šancí, žádná ale nepřinesla změnu skóre.

Rozhodl poněkud nešťastný okamžik ve třetí třetině, kdy Kubina ztratil v oslabení helmu a nemohl hrát. Z následné gólové akce se prosadil neobsazený Hagman a poslal Finy do vedení. Na jeho branku z 54. minuty nedokázal český tým zareagovat. Finové dlouho drželi puk pod kontrolou, Češi nevyrovnali ani v době, kdy hráli bez brankáře. Místo vyrovnání přišla trefa Filppuly do prázdné branky a v 59. minutě bylo rozhodnuto.

Pro národní výběr turnaj končí, po bronzu z Turína odjíždí z Vancouveru bez medaile. Osudným zápasem posledních let je pro českou reprezentaci čtvrtfinále. Šanci na reparát bude mít na mistrovství světa, které se hraje v Německu od 7.5. Na olympiádu si však bude muset počkat další čtyři roky.

Česko – Finsko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 54. Hagman (Niskala), 59. Filppula (M. Koivu).
Rozhodčí: O’Halloran, Watson – Sharrers (všichni Kan.), Oskirko (Rus.).
Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1.

Česko: Vokoun – Židlický, Kuba, Polák (27. Z. Michálek), T. Kaberle, Hejda, Kubina – Erat, Plekanec, Eliáš – Jágr, Čajánek, M. Michálek – Červenka, Krejčí, Fleischmann – Havlát, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Finsko: Kiprusoff – Salo, Timonen, Lepistö, Niskala, Kukkonen, Lydman – Selänne, S. Koivu, Lehtinen – T. Ruutu, M. Koivu, Filppula – Miettinen, N. Kapanen, Hagman – O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.