×
TOPZINE.cz

Robert Carlyle: Jeden padouch za druhým

Robert Carlyle!Profil herce!Jeho role měly vždy zvláštní nádech pesimismu. Ať už se jednalo o nacistické diktátory, drogové dealery nebo geniální vědce. Carlyle má na svém kontě pěknou řádku záporáků a rozhodně v tom hodlá pokračovat, i kdyby byl poslední herec se zápornou karmou na planetě.

FOTO: Robert Carlyle
Robert Carlyle jako Begbie, Zdroj: distributor filmu

Robert Carlyle se narodil 14. dubna 1961 v Glasgow. V mládí to neměl vůbec lehké – matka Roberta opustila rodinu už v jeho čtyřech letech. Vychován byl pouze otcem a dalšími členy místní hippie komunity, živil se jako malíř pokojů a díky svému spíše levicovému zaměření se rozhodl přidat k místním odborům.

K divadlu a hraní se dostal o něco později, zaujala ho totiž divadelní hra Arthura Millera – Čarodějky ze Salemu. Proto se také pokusil vystudovat Royal Scottish Academy of Music and Drama, ale zklamán výukou školu po jednom semestru opustil. Po tomto neúspěchu vystupoval v oblastních divadlech a v roce 1991 založil svoji vlastní divadelní společnost Raindog Theatre.

Role kriminálníků mu sedí

V průběhu herecké kariéry spolupracoval s mnoha významnými britskými režiséry jako třeba Kenem Loachem, Antonií Birdovou, Michaelem Winterbottomem nebo Dannym Boylem. Debutní snímek si zahrál právě po obsazení Kenem Loachem v sociálním dramatu Lůza (1990) a hned se jednalo o roli ústřední, kde jako stavební dělník Steve s kriminální minulostí proplouvá životem. Další spolupráce nastala až o 6 let později, v dramatu Carlina píseň.

FOTO: Robert Carlyle
Robert ve filmu Kněz

V televizi hrál role menší, šlo o seriály jako třeba Taggart nebo Bedna. S Antonií Birdovou natočil v roce 1994 psychologické drama Kněz, kde si zahrál homosexuální postavu Grahama, s nímž naváže známost mladý kněz. Dílo vyvolalo v katolických kruzích velkou míru nevole a spousty kritických názorů. Právě zde ukázal, že má i na jiné role než doposud.

Teprve Danny Boyle změnil jeho kariéru – nabídl mu roli psychopatického rváče Begbieho ve snímku Trainspotting (1996), kde po boku tenkrát ještě mladičkého Ewana McGregora zazářil a stal se hvězdou. Nejen domácí publikum si film oblíbilo, ale i americký filmový institut zařadil Trainspotting na desátou příčku nejlepších britských filmů. Za roli byl nominovaný na skotskou BAFTA Awards.

Film Do naha! (1997), kde Robert ztvárnil dobráckého břídila Gaze, který se snaží jako nezaměstnaný slévač uplatnit na trhu striptýzu, měl také režírovat Danny Boyle, ale nabídku odmítl, protože ho scénář příliš nezaujal. Sympatický film s nečekaným komerčním ohlasem – statistiky uvádí, že šlo o nejvýdělečnější film britské historie. Celosvětově vydělal 256,9 milionu dolarů a Carlylovi pomohl dostat se do britské herecké špičky.

Za roli byl opět nominován na cenu BAFTA, kterou si tentokrát odnesl domů. V té době se herec také oženil s kosmetičkou Anastasiou. Mají spolu dceru a dva syny, žijí ve skotském Glasgow a jakékoli skandály se této rodině vyhýbají mílovými kroky. Nepřeslechnutelný je jeho skotský akcent, který rád obměňuje: „Když v jednom roce hraju ve čtyřech různých filmech, mám čtyři různé přízvuky. Roli musíte milovat, abyste ji zahráli dobře, a na to je nejlepší pořádná změna.“

Robert  využil situace nastolené snímkem Do naha!, a putoval z role do role. Zahrál si lupiče, otce opilce nebo se objevil v roli podivínského Daffyho v Boylově dramatu Pláž (2000). Vyzkoušel si dokonce i dva hollywoodské padouchy. V prvním snímku  – Jeden svět nestačí (1999) se postavil do cesty Jamesi Bondovi jako terorista Renard. A ve fantasy Eragon (2006) si zahrál  černokněžníka Durzu.

Ujetý vědec i drsný diktátor

Velký úspěch měl Robert jako již zmiňovaný nejslavnější diktátor všech dob. V Kanadském televizním snímku Hitler: Vzestup zla (2003) ztvárnil postavu vůdce velmi věrohodně a pod taktovkou krutosti a nelidskosti zmapoval historii Adolfa Hitlera.

FOTO: Trainspotting
Trainspotting s Ewanem McGregorem

V současné době přestal účinkovat v seriálu Stargate: Universe (2009), který byl zrušen po druhé sezóně. Hrál zde věčně nabručeného a podivínského doktora Nicholase Rushe, který byl posedlý původní misí lodě Destiny. I přes zrušení Stargate přichází pro fanoušky mrzutého doktora Rushe dobrá zpráva, herec slíbil účast v dalším seriálu. Stanice ABC ho obsadila do svého chystaného Once Upon a Time (2011). Je to seriál tak trochu z jiného soudku, ale snad to bude role opět záporná.1 Komentář Robert Carlyle: Jeden padouch za druhým

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..