Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Stargate Universe: Nesprávní lidé na nesprávném místě

Jan Neuman

Jan Neuman

2. 7. 2010

Za devatero hvězdami a galaxiemi cestuje vesmírná loď Destiny… Ne opravdu se nejedná o pohádku, ale o nové pokračování kultovního seriálu Stargate (Hvězdná brána). A kam nás tedy „kruh stojaté vody“, schopný poslat kohokoli na druhou stranu galaxie, zpět a ještě dále, pošle tentokrát?

Obsazení Stargate Universe. Zdroj: stargate.mgm.com

Příběh Stargate Universe, je postaven na tom, že se skupina vědců a vojáků dostane na desítky galaxií vzdálenou výzkumnou loď Destiny, o které je zmínka v Antických databázích. (Jen tak pro pořádek, Antikové byli nejrozvinutější rasou v naší galaxii.) Jenže to není tak jednoduché, je potřeba vyřešit složitou rovnici, s kterou si neví rady ani nejlepší vědci.

Když se povede tento problém vyřešit, může se vyrazit za dobrodružstvím! Jenže to opět není tak jednoduché, jak se z počátku zdá. Aby se mohla expedice vydat na cestu, musí odejít z planety, která má unikátní zemské jádro (to vše kvůli mimořádné energetické náročnosti, kterou vyžaduje cesta na tak dlouhou vzdálenost). Díky nečekanému útoku několika ha’taků (vesmírných lodí), se výprava mění v útěk a výprava odchází vstříc dobrodružství právě proto, že jiná šance již nebude. Hned poté totiž planeta vybuchne a nesourodá expedice tvořená vojáky, vědci a civilním obyvatelstvem se ocitá na místě, na kterém se ocitnout nechtěli. Tím místem je loď Destiny.

Nepřipomíná vám to něco? Ano, podobný příběh zde již byl, vesmírná loď Voyager byla poslána až do Kvadrantu DELTA a vydává se na dlouhou a strastiplnou cestu domů. S tím rozdílem, že na palubě Voyageru byla zkušená posádka pod vedením kapitána Janewayové, ze které se později stává dokonce Admirál, kdežto na palubě Destiny je nesourodá posádka, která místy ani neví, kdo jí velí.

Jak by mohl napovědět úvod, novým kabátem starého motivu se stává výše zmíněná loď Destiny. Ta je po tisíciletích cestování vesmírem ve velmi špatném stavu a nová posádka musí od první minuty bojovat o holý život.

Celý začátek série se nese v duchu vytváření příběhu, mezilidských vztahů a odhalování toho, co vlastně Destiny umí a dokáže, což je někdy zdlouhavé a brzdí to seriálové tempo. Poté, přesně v polovině, jako by se něco zlomilo, seriál začíná nabírat obrátky a nechybí napětí, ani překvapivé zvraty. Nepřijdeme o vesmírné bitvy, mimozemské rasy, a dokonce ani o výlet do lidské mysli.

Použítí dokumentární kamery v akci. Zdroj: stargate.mgm.com

Filmový štáb překvapivě zvolil oproti původní Stargate i netradiční použití kamery, které tak dobře známe z Battlestar Galacticy. Jedná se a tzv. dokumentární kameru. Ta krouží kolem herců a různě se natáčí, což v divácích vyvolává pocit, že se procházejí po palubě spolu s posádkou. S tímto postupem se například pojí i fakt, že kameře chvíli trvá, než zaostří.

Maskéři a tvůrci kostýmů nám zase vystřihli zbrusu nového emzáka a k tomu dost nechutného pavouka. Za to skafandry nejsou tak úplně překvapením a ani novinkou, neboť v něčem podobném se v galaxii Pegasus prohánějí Asgardé. Jinak nám většina kostýmu připomíná klasickou Stargate, kombinézy a maskáče, jen s označením jiného projektu.

Nový mimozemšťan do sbírky. Zdroj: stargate.mgm.com

Dalším novinkou je hudba, která překvapí hlavně tím, že se skládá z celých úryvků písní a to i se slovy, což z předchozích Stargate neznáme, nebo jen velmi výjimečně.

Série je plná herců, kteří jsou povětšinou nezkušení, nevyhraní a občas působí na scéně zmateným dojmem, což se časem začíná zlepšovat. Z celého hereckého obsazení zatím nejvíce vyniká Robert Carlaile, držitel Řádu Britského Impéria a herec, který si zahrál např. v Eragonovi nebo ve filmu Jeden Svět Nestačí, kde ztvárnil ničemu Renarda. Je vidět, že mu role charizmatického, avšak arogantního vědce perfektně sedí. Celou expedici „vede“ plukovník Young (Louis Fereira), známý například ze Saw 4 a Saw 5. Ty uvozovky proto, že musí neustále soupeřit a získávat převahu nad Dr. Rushem a Camile Wray (Ming-Na), která si zahrála například ve Final Fantasy: Esence života.

Robert Carlaile. Zdroj: stargate.mgm.com

Přestože nám budou chybět staré známé tváře a peprné hlášky plukovníka a později generála O’ Neilla, který se zde ale také občas mihne, a dokonce se bude po Destiny i procházet, nikdo se je naštěstí nesnaží uměle napodobit, jako se o to snažil plukovník Mitchell v původní Stargate.

Stargate Universe je zcela nová série, která se odpoutává od původního fenoménu a vydává se svojí vlastní cestou. A jak nám ukázala druhá polovina série a hlavně poslední epizody, určitě se bude na co se dívat i za rok.

Název: Stargate Universe
Délka: 1 sérií (20 dílů po 43 min)
Tvůrci: Brad Wright, Robert C. Cooper
Kanál originálního vysílání: Sci-fi (SyFy)
Kanál vysílání u nás: u nás zatím nevysíláno
Hrají: Robert Carlaile, Brian J. Smith, Elyse Levesque, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Lou Diamond Phillips, Ming-Na, Louis Fereira

Hodnocení: ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stargate Universe: Nesprávní lidé na nesprávném místě