Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Země bez zákona. Americká prohibice jde do kin ve správný čas

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

18. 9. 2012

Tři bratři (nikoliv v triku) dodávají během americké prohibice alkohol všem potřebným. Pro nás Čechy aktuální téma, v němž však poučení nalezneme jen těžko.

Zatímco Česká republika si prožívá svou malou prohibici, filmoví diváci mají skvělou příležitost zjistit, jak to vypadalo v USA, kde byly veškeré alkoholické nápoje ilegální po celých patnáct let. Nový film Země bez zákona se odehrává v posledních letech, kdy už měl tzv. Volsteadův zákon namále. Kromě toho, že se to zde jen hemží známými jmény, nese film také lákavé označení podle skutečné události.

Filmografie australského režiséra Johna Hillcoata ukazuje, že jeho hlavním zájmem jsou lidé na okraji společnosti, dohnaní do extrémních situací, postavení před nelehká rozhodnutí. Jeho debut, snímek Ghosts… of the Civil Dead (1988), přivádí diváka do vězení pro ty nejnebezpečnější zločince. Mimo civilizaci žije i hlavní hrdina filmu Mít a udržet si (1966). Následovalo drama o bratrech stojících mimo zákon Proposition (2005) a postapokalyptický snímek Cesta (2009).

Pokud máte nebo jste vždy chtěli mít slavné předky, kteří by vynikli na poli cti a slávy a se kterými byste se mohli chlubit v hodinách dějepisu, k pátrání po nich by vás mohl inspirovat příběh Matta Bonduranta. Tento americký romanopisec se rozhodl, že bohatou historii své rodiny nenechá upadnout v zapomnění a život svého dědečka zaznamenal v knize, která v Česku vyšla pod názvem Krajina pašeráků.

FOTO: Zeme bez zakona (2012)

Forrest a Jack na číhané. Zdroj: Bontonfilm

Bratři Bondurantovi, Howard (Jason Clark), Forrest (Tom Hardy) a Jack (Shia LaBeouf), vlastní benzínovou stanici s malým bistrem. Bokem si však přivydělávají jako výrobci a distributoři likéru s poetickým názvem moonshine (měsíční svit), čiré whisky s 95 procenty alkoholu. Rodinu po smrti rodičů vede zamlklý Forrest. Nejmladší Jack se ale rozhodne vyzdvihnout rodinný podnik na vyšší úroveň. V té době však do jejich městečka přichází nelítostný a zkorumpovaný polda (Guy Pearce).

Očima Ondřeje Novotného: Ten film snad nemohl dopadnout špatně – perfektní obsazení, atraktivní prostředí, solidní literární předloha… Jenže zatímco u Cesty uvařil režisér Hillcoat z podobných ingrediencí dech beroucí snímek, Zemí bez zákona laťku bohužel jen podlezl. Její hlavní bolestí je až příliš přímočarý děj s pár slepými uličkami (kam se v závěru filmu poděl charizmatický mafián Floyd Banner?), největším plusem naopak pohlcující atmosféra. Obrázky ze zapadlého městečka Franklin County podbarvené podmanivou hudbou Nicka Cavea zkrátka mají kouzlo.

Hodnocení: 4****

Bratrská rivalita, neschopnost komunikace, drsná atmosféra venkovské Virginie, to vše dává tušit, že zde nepůjde o pohádku na dobrou noc. Ačkoli má film i romantickou linii v rozkvétající lásce Forresta k Maggie (Jessica Chastain) a Jacka k reverendově dceři Bertě (Mia Wasikowska), převážně jde o příběh setkání několika opravdu surových chlapů.

video
play-sharp-fill

Nejprve tedy k té pravdivosti. Příběh je založen na skutečné události, což většinou znamená, že alespoň jedna z věcí v něm se skutečně stala. Zde, tedy ve Spojených státech, skutečně byla prohibice a během ní se tři bratři skutečně živili jako pašeráci alkoholu. Těžko říct, jak dalece platí moto snímku: „Kde neplatí zákon, z psanců se stávají hrdinové.“ Nelze tedy jasně definovat, kdo je ve filmu ten hodný a kdo zlý.

Pozdní western

Záleží čistě na preferencích diváka, zda mu jsou sympatičtější výrobci ilegálního alkoholu, nebo lidé, kteří jim v tom chtějí zabránit. Země bez zákona stojí na příběhu a jeho postavách. Nejdetailněji se seznamujeme s floutkem Jackem, který film zároveň vypráví, nejhůře se zase proniká pod kůži Forrestovi. Obě postavy, naivní mladík i zkušený samotář, jsou typickými westernovými figurami a snímek také svým vývojem částečně kopíruje westernový syžet.

Koně však tvůrci filmu schovali pod kapoty aut, kterými se pašeráci prohánějí kolem nezaměstnaných, stojících u silnice a žebrajících o práci. Nesmíme totiž zapomenout, že příběh se zároveň odehrává v době Velké hospodářské krize a že bratři Bondurantovi žijí americký sen, který si většina obyvatel mohla nechat jen zdát.

FOTO: Zeme bez zakona (2012)

Sbalit reverendovu dceru není žádná hračka.

Pokud jste viděli trailer Hillcoatova filmu, jistě vás donutil uvažovat nad tím, zda je výsledek skutečně tak dobrý, nebo zda platí tradiční poučka, že jediné dobré scény jsou právě ve filmové ukázce. Země bez zákona má rytmus, zbytečně se neloudá a nepozastavuje nad vedlejšími liniemi. Jde si tvrdě za svým až do snadno předvídatelného finále.

Jde o dobře natočený western, který je ale pod tím vším násilím tak trochu bezkrevný. Snad by to chtělo otevřenější hlavní postavu – každého zajímá nejvíce Forrest, který se ale schovává za fráze o cti a odpovědnosti k rodině. A ve výsledku se ani o té prohibici mnoho nedozvíme. Přinejmenším kýžený recept na pálení whisky zůstává tajemstvím.

Země bez zákona (Lawless)

Krimi / Drama / Western
USA, 2012, 115 minut

Režie: John Hillcoat
Hrají: Tom Hardy, Shia LaBeouf, Jason Clark, Jessica Chastain, Guy Pearce, Mia Wasikowska, Gary Oldman

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Země bez zákona. Americká prohibice jde do kin ve správný čas