Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Vypsaná fixa na novém albu Detaily zvukově dospěla

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

23. 11. 2011

Pardubický pop punk opět ožil. Tentokráte díky Vypsané fixe a jejich novému albu Detaily, které vás provede sídlištním životem pěkně krok za krokem.

FOTO: Vypsaná fixa

Vypsaná fixa neztratila svůj punkový šmrnc, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Vypsaná fixa po vydání alba Klenot dva roky odpočívala a nabírala síly. Fixa se ale opět rozepsala a dnes se kapela může pyšnit další deskou. Nese název Detaily a posouvá pop punkovou hudbu zase o kousek dál.

Celkově jsou Detaily povedeným albem. Obsahují dvanáct skladeb, které pokračují v linii Márdiho surrealistického myšlení. Hledáček byl zaměřen na zvuk a tak se deska může pyšnit operním zpěvem nebo hrou na vysušovač vzduchu. A přesto, že většina skladeb plyne v pohodovém mírnějším tempu, nadcházející festivalová sezóna jich bude dozajista plná.

Vypsaná fixa je pardubická kapela, která vznikla v roce 1994. Fixácké písně zná pravděpodobně každý festivalový nadšenec, jejich pop punkové melodie a surrealistické texty jsou dnes již kultovní. Kapela hraje v sestavě: Michal Mereda alias Márdi (zpěv, kytara), Milan Kukulský alias Mejla (kytara), Daniel Oravec alias Mejn (baskytara) a Petr Martínek alias Pítrs (bicí). Kapela má na svém kontě sedm desek, ke kterým nedávno přibyly také Detaily.

Dveře do městského světa plného paneláků otevírá skladba Show pana Loba. Z téhle věci přímo prýští rukopis Vypsané fixy. Jako by se čas vrátil o nějakých deset let zpět a Fixa zavzpomínala na staré časy. Pan Lob se pro posluchače stává vyzrálým průvodcem vyprávějícím detailní příběhy ze sídliště.

[youtube_660]g82EgBmwCGo[/youtube_660]

První příběh přivádí do panelákového bytu, ve kterém vegetuje Diskokaktus. Pohodovému tempu absolutně dominuje Márdiho houkání. Zdánlivě nepodstatný zvuk totiž dokáže z obyčejné skladby vytvořit bláznivý kousek, který z posluchače vyloudí nejeden podobně vyznívající skřek.

Pořádná dávka hudební extáze ale přichází až se skladbou Detaily. Poměrně nenápadný začátek v sobě totiž ukrývá živelné překvapení v podobě refrénu. Z Detailů jsou cítit odvaha a energie, které jsou vysoce nakažlivé. Nebojím se tedy napsat, možná pod vlivem oné nákazy, že Detaily jsou singlem číslo jedna tohoto alba.

Čtěte také: Vypsaná fixa pokřtila Detaily. Koncert kazilo nesnesitelné horko

Bubetce posluchač nenajde žádný nástrojový chaos. Naopak. Kytary i bicí klidně dokreslují Márdiho zpěv, který hraje prim. Mentální dávidlo představuje dvě minuty a deset sekund nepřetržitého hudebního masakru. Lujza a Telma vyzývají posluchače k pogotanci. Schovaná mírnějším tempem a vtipným textem vykouzlí úsměv na tváři. Nechybí ani hravá melodie, hrdě ji zastupuje Vše za 39.

Jedinci, kteří s Vypsanou fixou vyrůstali a dospívali, se stejně jako kapela ve svém životě kamsi posunuli. Počátky Fixy byly hodně syrové, živočišné a v jistém smyslu náhodné. Kapela ale již proplula oceánem zkušeností a doplula na jeho samotný konec, na němž se nachází skvělý zvuk, aranžérská promyšlenost a především vyzrálost celkového projevu.

[youtube_660]fR2eHK3_syY[/youtube_660]

Ani na Detailech ale nechybí jeden kus, který je jaksi mimo celou desku. Tentokrát nese název Nájemník. Spousta zvuků, které člověka baví, elektronika a kouskovaný zpěv mají sílu. Přičteme-li ještě Márdiho již zmíněný operní zpěv, musíme siglu zkrátka věnovat pozornost. Jeho hodnocení bude patrně všelijaké, já ho však oceňuji jedničkou.

Vypsaná fixa dokáže zapůsobit i na emotivní stránku člověka

Kapela s Detaily připravila také několik melancholických kousků. Bibi Balderis, Jizvy nebo Dohasnul. Všechny tři skladby v sobě mají něco, co člověka nutí přemýšlet. Jejich baladický charakter srší z každého tónu. Dohasnul je jako pohřební serenáda. Opustíme tvoje tělo. Opustíme San Piego.

Vypsaná fixa sestavila album, které je plné nejroztodivnějších nálad, zvuků, melodií a textů. Každý z nich ale má co říci – o světě, o životě či o sídlišti. Člověk by se nikdy neměl vracet zpátky a couvat. Detaily jsou tak dalším krokem Vypsané fixy kupředu. Nyní lze jen doufat, že se text skladby Dohasnul nestane skutečností a San Piego nezůstane opuštěným šedým místem uprostřed ničeho.

FOTO: Vypsaná fixa - přebal alba DetailyVypsaná fixa – Detaily

Vydáno: 2011

Skladby: Show pana Loba, Diskokaktus, Detaily, Bubetka, Mentální dávidlo, Bibi Balderis, Vše za 39, Schovaná, Nájemník, Lujza a Telma, Jizvy, Dohasnul

Celkový čas: 40:11

Vydalo: San Piego Records

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vypsaná fixa na novém albu Detaily zvukově dospěla