Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: V temném dramatu Na Větrné hůrce zazářily herecké výkony

Anna Kottová

Anna Kottová

14. 10. 2011

FOTO: Isabela a KateřinaPrvní premiéra sezóny Na Větrné hůrce britské spisovatelky Emily Brotëové má své klady i zápory. Malé Divadlo Na Prádle ale opět dokazuje, že ke kvalitnímu zpracování nepotřebujete velkou scénu a hodně peněz.

FOTO: Isabela a Kateřina

Hloupoučká Isabela je protikladem manipulátorky Kateřiny Foto: Tomáš Lohin, Divadlo Na Prádle

Nejsilnější city jako láska a nenávist zaženou vaši duši do temných míst. Heatcliff (Lukáš Král), nalezenec z přístavu, ztratí po smrti opatrovníka vše, na čem mu záleželo.

Střechu nad hlavou mu sebere Hindely (Petr Besta), který je právoplatný dědic, ale hlavně opilec a karbaník. Jeho milovaná Kateřina (Anežka Rusevová) si pak musí zvolit muže stejného postavení.

FOTO: Heatcliff, Edgar a Kateřina

Manželství Kateřiny a Edgara je pro Heatcliffa největší zradou Foto: Tomáš Lohin, Divadlo Na Prádle

Kateřina zradí svoje srdce a provdá se za Edgara (Ondřej Novák), zhýčkaného panáka s ženskými manýry, kterému se donedávna s Heatcliffem posmívali.

Z Heatcliffa se po čase stane bohatý pán a Kateřina si uvědomí, jak moc pochybila. Heatcliff se vrací na Větrnou hůrku se zlobou vyrytou hluboko v srdci a s myšlenkou na pomstu.

Podívejte se: Bílá nemoc děsí svou nadčasovostí

Veselý mladík se promění v násilného tyrana. Když začne psychicky i fyzicky trýznit svoji ženu a Edgarovu sestru Isabelu (Marta Sovová), tak z toho mrazí. Karta se obrací a komické postavy, kterými zpočátku pohrdáte, na konci litujete.

Emily Brontëová: Britská spisovatelka se narodila coby pátý potomek ze šesti. Některá díla psala pod pseudonymem Ellis Bell. Sestra Charlotta napsala Janu Eyrovou a Emily pak v roce 1847 dílo Na Větrné hůrce. Záhy zemřela na tuberkulózu.

Ze zamilované a bezstarostné dvojice zůstanou pouhé trosky a lidské schránky bez duše. Vyšponovaný konec je nevyhnutelný a pro všechny zničující.

Chudá scéna o několika rekvizitách padne komornějšímu Divadlu Na Prádle jako ulitá. Několik rekvizit navíc by představení sice slušelo, ale herci dokážou malou scénu zaplnit.

Koukněte na recenzi: Gershovi motýli Na Prádle překvapí

Co tvůrci ubrali na dekoracích, přidali na kostýmech, osvětlení a hudbě. Kostýmy doplňují jednotlivé charakteristiky postav a podtrhávají divákovy emoce. Růžové lehce nadýchané šatičky Isabely vám napoví, aniž by pronesla jedinou repliku. Světla i hudba vykreslují atmosféru ponurého tragikomického dramatu s hororovými prvky.

FOTO: Kateřina a její manžel Edgar

Smrt jí sluší

Marta Sovová v roli Isabely se změní z hloupoučké nanicovaté holčičky na ráznou a rozhodnou ženu, zocelenou Heatcliffovým tvrdým zacházením.

Doporučujeme: Obchodník s deštěm se hraje v aréně

Lukáš Král a jeho Heatcliff dostane šanci k výraznému projevu až ve druhé části hry. Tyran, kterému se zlostí klepou ruce a pro ránu nejde daleko, mi nahnal strach a začala jsem ho ve skrytu duše nenávidět.

Divadlo na Prádle: U zrodu malého divadla v roce 1926 stál spolek Umělecká beseda, jehož členem byl třeba Antonín Dvořák nebo Bedřich Smetana. Na prknech divadla hrál E. F. Burian a Voskovec s Werichem tu představili Vest Pocket Revue. Prádlo, umístěno pod Petřínskou rozhlednou, je dnes azylem pro pražské divadelní skupiny, které nemají kde hrát, a představuje mix divadelní tvorby.

Herecké projevy Anežky Rusevové jako Kateřiny jsou z větší části proměnlivé. Hraje skvěle a vzápětí na tom samém místě z kvalitního výkonu nic nezbude. Výraznější prostor dostane také až ve druhé části, kde její žal a bláznovství, když objímá bílý polštář, dosáhnou vrcholu.

Čtěte také: Večeře s přáteli neřeší jen manželské problémy

Jednotlivé scény se až příliš rychle mění. Divák se nestačí vžít do děje a představení působí rozkouskovaně. Častá útržkovitost scén sice dodává dynamiku, ale připomíná puzzle. Kousky se skládají hezky za sebou, ale jsou příliš titěrné, než abyste si je dokázali vychutnat.

FOTO: Anežka Rusevová alias Kateřina

Do šílenství utíká Kateřina před realitou

Zvláštní umístění má také pauza. Do představení sice perfektně pasuje, ale rozdělí představení na zhruba 45 a 90 minut, což způsobí až příliš zdlouhavou druhou polovinu. Některá místa, hlavně právě ve druhé půlce, jsou pak hluchá a nemají už co říci. Hra graduje příliš dlouho, což diváka spíše unaví a odradí.

Inscenace Na Větrné hůrce se na prknech Divadla Na Prádle houpe jako koráb na rozbouřeném moři. Má své špičaté vrcholy, ale také mělké pády. Nikdy není jednoduché převést složitý román do pochopitelné dramatizace, ale režiséru Ondruchovi se to docela podařilo.

Na Větrné hůrce

Divadlo Na Prádle

Autoři: Emily Brontëová, Pavel Ondruch
Režie: Pavel Ondruch
Hrají: Lukáš Král, Anežka Rusevová, Ondřej Novák, Marta Sovová, Petr Besta, Hana Marie Maroušková
Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V temném dramatu Na Větrné hůrce zazářily herecké výkony