Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V inscenaci Večeře s přáteli se řeší výhody i nevýhody spojené s manželstvím

Anna Kottová

Anna Kottová

4. 5. 2011

FOTO: Daniel Rous v roli Gabea a Milena Steinmasslová v roli KarenDivadlo Na Prádle uvádí hru Večeře s přáteli. Na co se můžete těšit?  Hlavními postavami divadelního příběhu ze života se staly dva manželské páry a zároveň nejlepší přátelé. Postarší Karen a Gabe jsou jakousi rozumnější protiváhou k mladší dvojici Tom a Beth. 

FOTO: Daniel Rous v roli Gabea a Milena Steinmasslová v roli Karen

Gabe a Karen ve svazku zvaném manželství Zdroj: Divadlo Na Prádle

Dvě svíčky na stole, víno a skleničky naznačují příjemné prostředí pro přátelskou večeři. Karen (Milena Steinmasslová) a Gabe (Daniel Rous) hostí na večeři Beth (Kateřina Březinová) bez jejího manžela, který je na služební cestě. Manželé u večeře líčí, pro Beth nepodstatné, zážitky z dovolené. Najednou Beth propukne v trochu nepřesvědčivý pláč a naservíruje dvojici svůj rozvod s Tomem jako hotovou věc.

Beth: „Karen, Tom mě opouští. Odchází ode mě. Už mě nemiluje.“

Tom (František Kreuzmann) se chce rozvézt, neb se zamiloval do Nancy. Jak typické jméno pro letušku. Beth přijde z večeře unavená domů, kde se potká s Tomem, kterému zrušili lety do Washingtonu. Manžel Beth začne vyslýchat ohledně toho, co se na večeři stalo. Kdo, co, kdy, kde, jak a proč.

Co následuje po hádce?

Tom zjistí, že manželka vylíčila jejich společným přátelům celou situaci ze svého pohledu. Ví, že je dostala na svou stranu. Manželé se začnou hádat, padají sprostá slova a vášnivá hádka se najednou změní ve … vášnivý sex.

Rozvod Beth a Toma ovlivní samozřejmě i druhý manželský pár. Na čí stranu se přiklonit? Oba znají dlouho, ale s kým se přátelit teď? Karen se automaticky přikloní na stranu ženy a Tom na stranu svého kamaráda. Začíná klasická přetahovaná o přátele.

FOTO: František Kreuzmann v roli Toma a Daniel Rous v roli Gabea

Tom a Gabe vidí manželství každý po svém

Gabe kamaráda mezi čtyřma očima přemlouvá, aby si to ještě rozmyslel a vyzkoušel všechny možnosti. Tom a Gabe ale v životě hrají opačnou roli. Gabe je konzervativní a zodpovědný manžel, který miluje svou rodinu, děti a manželku. Tom se nikdy nechtěl usadit a ve složitém závazku se dusil. Děti a rodina mu nic neříkají a rád si užívá života naplno.

Oba dva pohledy, ať už Toma nebo Gabea, nesou kousek pravdy. Spokojený Gabe si na manželství občas zanadává, ale raději s trochou sebezapření žije s rodinou. Tom se v manželství utápěl už dlouho. Nechápe, proč by měl dál upřednostňovat rodinu na úkor svého života. Pamatujme ale, že žádné manželství není bezproblémové, a na vině jsou vždycky dva.

Donald Margulies

FOTO: Milena Steinmasslová v roli Karen

Karen nevěru neodpouští

Americký autor Donald Margulies se narodil v roce 1952 v Brooklynu. Ve 38 letech získal cenu za nejlepší hru a dostal se do širšího divadelního povědomí. Nebylo překvapením, když pak v roce 2000 vyhrál Pulitzerovu cenu právě za inscenaci Večeře s přáteli.

Výsledek neohromí

Vyváženými a souznějícími hereckými výkony zaujala dvojice Daniel Rous a Milena Steinmasslová. Především herecký projev Steinmasslové byl více uvěřitelný. Role Karen je výmluvná, tvrdá a uštěpačná na jedné straně, na druhé ukazuje věrnou a milující manželku se všemi problémy, které k takto dlouhým vztahům patří. Kateřina Březinová v roli Beth afektovaně přehrává a František Kreuzmann jako Tom naopak výrazně nedohrává.

Tom: „Žádnej ženatej chlap neonanoval tolik jako já.“

Gabe: „No, možná by ses divil.“

Mezi herci se projevují rozdíly v hereckých výkonech a i vtip se ze hry postupně vytrácí. Naopak sprostá slova na nepravých místech postupně přibývají. Inscenace ve finále ničím nenadchne ani nepřekvapí. Možná ve 40 letech bych na dramatizaci pohlížela jinak, ale pro mladého diváka je na tuhle hru brzy. Zatím.

Večeře s přáteli

Divadlo Na Prádle

Autor: Donald Margulies

Režie: Petr Hruška

Hrají: Milena Steinmasslová, Daniel Rous, Kateřina Březinová, František Kreuzmann

Hodnocení: 3 ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V inscenaci Večeře s přáteli se řeší výhody i nevýhody spojené s manželstvím