Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo Na Prádle: Bílá nemoc Karla Čapka děsí svou nadčasovostí

Eva Síčová

Eva Síčová

12. 3. 2011

FOTO: Karel Čapek - Bílá nemocDivadlo Na Prádle uvedlo druhou premiéru inscenace hostujícího Divadla Rity Jasinské Bílá nemoc od Karla Čapka. Hra, která si na nic nehraje. Představuje nám pohled samotného Čapka a poctu tomuto významnému českému dramatikovi skládá režisér Pavel Ondruch hlavně tím, že jeho text neupravil ani v nejmenším. Slovo od slova, jako by Čapek sám diktoval hercům repliky, se před vámi odehrává hrozba bílé nemoci, neboli Morbus Tshengi.

FOTO: Karel Čapek - Bílá nemoc

Baron Krüg (Martin Písařík) a Maršál (Milan Enčev)

Je to více než sedmdesát let, co se Karel Čapek svým dílem snažil varovat lidi před demagogií, válkou, zaslepeností a honbou za svými vlastními zájmy. Divadlo Rity Jasinské neusiluje o dramaturgické změny v díle tak významném a předkládá jej divákovi téměř v syrovém stavu. Scéna ponuře osvětlená a doplněná o pár rekvizit neodvádí pozornost od hereckých postav.

Dialogy mají správně rozloženou dávku humoru. Herci je předávají velmi přesvědčivě a v situacích hraničících se sobeckým zájmem jsou děsivě reálné. Jednou z takových situací je dialog matky (Petra Špindlerová) a syna (Lukáš Burian), který bílou nemoc vítá s vidinou vlastního prospěchu. Lukáš Burian v DRJ působí hlavně jako režisér (Helverova noc, Je důležité být (s) Filipem!?, Dlouhý, Široký a Bystrozraký), ale v Bílé nemoci ukázal, že hereckého talentu mu bylo dáno do vínku požehnaně.

FOTO: Karel Čapek - Bílá nemoc

Dvorní rada Sigelius (Tomáš Valík)

Hlavní role dvorního rady Sigelia se zhostil zkušený herec Tomáš Valík. Měl nejvíc replik, které ale nevyzněly z jeho úst tak, aby si divák mohl říct, že Valík předvádí dobrý výkon. Z počátku spěchal a drmolil vše jak na zrychlené pásce. Když se představení rozrostlo o další postavy, sprintovat přestal a svůj výkon srovnal do klasického tempa.

Bohužel to jeho postavě uškodilo a v kontrastu ostatních převyšujících výkonů to bylo příliš znatelné, aby si toho divák nevšiml nebo to lehce prominul.

FOTO: Karel Čapek - Bílá nemoc

Maršal (Milan Enčev)

Malé role nejsou, jen malí herci. V malé, ale výrazně zapamatovatelné roli na jevišti zazářil jako hvězdička na temném čapkovském nebi, velký herec Martin Písařík. Kam se dnes podíváte, všude jej máte šanci vidět i slyšet. Objevuje se ve filmech, seriálech a často dabuje. Divadelní prkna však neopouští a Baron Krüg je důkazem toho, že by to ani v nejbližší době neměl dělat. Svůj rozmanitý herecký talent umí využít tak, že se jeho postavy stávají téměř reálné a cítíte z každého pohybu či gesta pravdivost a uvěřitelnost.

Záporné postavy vedou

Do role Dr. Galéna je obsazen Petr Franěk, který své postavě propůjčil smutné oči a naivní představu o svých požadavcích. Ač jeho postava patří mezi ty hlavní, lehce se přistihnete, že vám vlastně ani není moc sympatická. Naopak záporné postavy, které předvádějí ty špatné stránky lidské mysli, vám budou mnohdy bližší. Možná je to díky nastavenému zrcadlu, kterým nám hra může být. Možná jsme nenapravitelní, nebo je to jednoduše výběrem herců jednotlivých záporáků. Jedním z nich je Maršál (Milan Enčev), díky kterému je hříchem Bílou nemoc nevidět.

FOTO: Karel Čapek - Bílá nemoc

Dr. Galén (Petr Franěk)

Osobně doporučuji zhlédnout hru díky aktuálnosti nadčasového díla, které vás zamrazí, pobaví a pokud budete sedět v první řadě i polije. Nechte se zavést do Čapkovy mysli a uvidíte geniálnost jeho tvorby. Velmi oceňuji interpretaci Divadla Rity Jasinské, která je čistá a čitelná. Už samotné téma je náročné a zpracování nechává prostor pro vlastní myšlenky. Nemusíte se však bát, že byste odcházeli v depresi. Horečka Bílé nemoci je zjemněna pilulkami humoru, který udržuje inscenaci ve správné hladině rtuti teploměru stravitelnosti.

Bílá nemoc

Divadlo Rity Jasinské (host v Divadle Na Prádle)

Autor: Karel Čapek

Režie: Pavel Ondruch

Hrají: Ladislav Trojan/ Tomáš Valík, Petr Franěk, Martin Písařík, Milan Enčev, Petra Špindlerová, Anna Kulovaná, Romana Goščíková, Lukáš Burian, Ondřej Černý

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Na Prádle: Bílá nemoc Karla Čapka děsí svou nadčasovostí