Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Gershovi motýli v Divadle Na Prádle jistě mile překvapí

Anna Kottová

Anna Kottová

4. 3. 2011

FOTO: Marie Doležalová v roli Jill TannerovéPředstavte si sedm řad po čtrnácti židlích a dostanete celé přízemí malého Divadla Na Prádle, o kterém většina lidí nikdy neslyšela. Nezaměňujme ale slova neznámé a nezajímavé, protože láfstory amerického autora Leonarda Gershe … i motýli jsou volní okouzlí diváka nejenom humorem, ale i posledními momenty hry.

FOTO: Marie Doležalová v roli Jill Tannerové

Marie Doležalová jako Jill a Lukáš Král jako Don Foto: Divadlo Na Prádle, Jan Černý

Před divákem se otevře skutečná kopie chudé místnosti s holými stěnami. Představení běží v Divadle Na Prádle již pátým rokem, a tak stojí výkony všech aktérů i scéna Adama Pitry za pochvalu. Prostor dostávají v alternaci Jill dvě mladé herečky Anna Kulovaná, známá ze seriálu Dobrá čtvrť, a Marie Doležalová, stydlivá Saša ze seriálu Comeback. V roce 1972 přišla do kin také zfilmovaná verze s českým názvem Motýli jsou svobodní oceněná Oscarem za herečku ve vedlejší roli.

Autor a režisér

Leonard Gershe se nechal inspirovat větou z díla Charlese Dickense Ponurý dům. Hra se sice jeví jako současná, ale Gershe ji napsal před více než čtyřiceti lety v období volnomyšlenkářských hippies. Na představení se podepsala i zkušená ruka režiséra Karla Smyczka, který stojí za filmy jako Bylo nás pět, Lotrando a Zubejda nebo za seriálem Dobrá čtvrť.

Anna Kulovaná jako střelená Jill a Lukáš Král jako slepý Don

Láska není jednoduchá, Anna Kulovaná a Lukáš Král Foto: Divadlo Na Prádle, Jan Černý

Na první pohled obyčejný 26letý kluk Don Baker (Lukáš Král) mluví po telefonu se svou matkou, když se z vedlejšího pokoje ozve na plný pecky písnička Statisfaction od Rolling Stones. Zvědavý Don rychle ukončí hovor s matkou: „Nějak se mi ztrácíš, zítra si zase zavoláme. Nazdar,“ a zjistí, že za hlasitou hudbou se skrývá mladičká Jill Tannerová (Marie Doležalová). Ztřeštěná holka odvedle na něj hned zapůsobí svou bezprostředností. Ve svých 19 letech se už stihla stát na pouhých šest dní paní Bensonovou, a následně i rozvést.

D: „Kde je ten popelník?“

J: „Tady, seš snad slepej?“

D: „Ano, jsem.“

Pohybů typických pro slepého člověka, které Král po celou dobu na jevišti věrohodně předvádí, nepřikládá ani pozorný divák velkou důležitost. Po tomto smutném zjištění vám sice ztuhne úsměv na rtech, ale jenom na chvilku, protože hra jede rychlým tempem dál. Don slepotu bere jako samozřejmost, a ještě si z ní tropí legraci.

Volní jako motýli, dokud…

Jill jako neřízená střela neustále zapomíná na jeho stav a Don se díky ní cítí normální. Její průpovídky typu: „Jestli chceš vidět opravdový bordel, tak se běž podívat ke mně,“ dostávají v této situaci zcela nový rozměr. Každý z nich ale bere náhlé vzplanutí jinak. Zodpovědný Don se zamiluje až po uši. Naopak Jill chce být volná jako motýl a neplánovaně si létat po světě. Závazek jako láska by ji zničil křídla svobody.

Mami?

Jill má na sobě Donovu košili, on sedí na gauči pouze v trenkách a drnká na kytaru. Vtom se na scéně objeví v cihlovém kostýmku jeho matka (Jitka Smutná), která o něj přehnaně pečuje a nedokáže si představit, že by dokázal bydlet sám. Má tedy jediný cíl, dostat svého syna zpět pod bezpečnou střechu domova. Mladá dvojice se domluví na společné večeři v půl osmé. Don podléhá tvrdému výslechu matky, zatímco Jill se odběhne připravovat na herecký konkurz do divadla.

M: „Mohl bys maminku pozvat na večeři.“

D: „Já bych rád, ale bojím se, že bys pak přišla.“

V půl desáté večer zhasíná jeho matka romanticky vyhlížející svíčku, a tím ukončuje i Donovy naděje, že se Jill ještě ukáže. Nakonec dorazí i s režisérem divadelní hry Ralphem Austinem (Jakub Saic), na první pohled nesympatickou postavou v havajské košili a kovbojském klobouku, a oznámí Donovi své plány na stěhování k Ralphovi. Z večera se tak stane smutná katastrofa, kdy se Jill s kufry na prahu zastaví na poslední sousto. Dokáže překonat svůj strach ze závazků, nebo odletí o dům dál jako volný motýl?

FOTO: Don Baker a jeho maminka paní Bakerová

Vrať se domů, synu. Jitka Smutná a Lukáš Král Foto: Divadlo Na Prádle, Jan Černý

Představení nenechá diváka ani na chvilku vydechnout. Přestože se na scéně většinou objevují pouze dva herci, nestihnete se nudit. Jeden konverzační vtip střídá druhý, ještě lepší. Ke konci hra stihne vygradovat momentem posledního napětí doplněným tesknou hudbou Petra Maláska, ze které běhá mráz po zádech.

Malé a útulné

Představení se odehrává během několika hodin v Donově obýváku. Proto se přesně hodní na malou scénu komornějšího divadla, kde herci předvádí své umění několik metrů od vás. Nevědomí lidé si vybírají nejdražší lístky v domnění, že cena určuje kvalitu. Divadelní fajnšmekr ale ví, že komornější scéna nabídne divákovi zcela jinou atmosféru, rodinnou.

… i motýli jsou volní

Divadlo Na Prádle

Autor: Leonard Gershe

Režie: Karel Smyczek

Hrají: Lukáš Král, Anna Kulovaná/ Marie Doležalová, Jitka Smutná, Jakub Saic

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gershovi motýli v Divadle Na Prádle jistě mile překvapí