Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: StreetDance 2. Ať tvůrci radši odjedou s prasaty ve vlaku

Eliška Nová

Eliška Nová

9. 5. 2012

V posledních letech se nám tvůrci tanečních filmů snaží namluvit, že když použijí nějaké cool taneční kreace, bohatě to stačí. Dotyčné snímky pak podle toho také vypadají. Snad poslední taneční film, který byl natočen inteligentně, byl Hříšný tanec. A to už je hodně, hodně dávno.

StreetDance 2 přináší něco nového – spojení street dance a salsy. Ve všem ostatním je jako přes kopírák. S tím rozdílem, že jeho kolegové uměli vyvolat emoce. StreetDance 2 už ani to. Zbývají tedy jen salvy smíchu nad klišé dialogy, které si půjčují dokonce z Titanicu. Když hlavní hrdina šeptne: „Nikdy nezapomenu,“  je to vrchol nevkusu.

Snímek StreetDance z roku 2010 navázal na úspěch podobně známé série Let’s Dance. Ta ovšem pochází z USA, zatímco StreetDance je britský film. I proto se zde objeví soutěžící z Britain’s Got Talent – skupiny Flawless a Diversity (vítězi soutěže) a ve vedlejší roli i George Sampson. V pokračování StreetDance 2 však už povýšil na jednu z hlavních.

Doba Pomády, Flashdance a Hřísného tance je ta tam. V poslední době kralují kinům všelijaké variace Dance. Let’s Dance, StreetDance a jejich přídomky 2 nebo 3, případně Muzikály ze střední. Bohužel jako by všechny byly napsány stejnými scenáristy, natočeny stejnými režiséry, jen s jinými kulisami a herci. StreetDance 2 není výjimkou.

Sexy Eva dodá salsu. To by mělo pro film stačit. Zdroj: distributor filmu

Ash je tanečník, jehož snem je vyhrát Světový pohár. A přeje si to mnohem víc od okamžiku, kdy se ztrapnil před Vincem, který, jak se zdá, je neporazitelný. Se svým novým kamarádem a manažerem Eddiem se tedy vydává napříč Evropou, aby pro svoji soutěžní skupinu získal ty nejlepší tanečníky. Když získá všechny, které potřeboval, a usadí se v Paříži, v níž soutěž zanedlouho proběhne, padne mu do oka Eva, krásná tanečnice salsy.

Hádejte třikrát! Co se asi tak stane? Ash Evu přemluví, ať se přidá k jeho skupině, vymyslí nové spojení street dance a salsy a do Evy se zamiluje. Vyhrají ale? No samozřejmě, že vyhrají. Nejdřív se ale Eva s Ashem nepohodne, její strýček má infarkt a na soutěž dorazí pozdě, takže všechno se zdá ztracené.

Polštářová válka bez emocí? I to jde

Hloupý děj se dal ostatně očekávat. Ale jak už bylo výše řečeno, dvojka nedokáže vyvolat emoce ani u třináctiletých holčiček, které by si víc než cokoli jiného přály zažít polštářovou válku. Čehož jsou si samozřejmě tvůrci vědomi, a tak na plátnech jednu rozpoutají. A ono nic! Je až neuvěřitelné, jak prvky, které v jiných filmech pro puberťáky zabírají, tady nefungují.

video
play-sharp-fill

Vedle nepropracovaného děje ale nefungují ani zcela nepropracované postavy, které ve filmu jsou, jen aby tam nebylo příliš prázdno a aby se náhodou netancovalo jen ve dvojici. Nepomohlo tomu ani herecké obsazení. Naprosto plochý rádoby krasavec s jedním okem nakřivo Falk Hentschell v hlavní roli je na tom možná ještě o něco hůř než jeho kolegyně Sofia Boutella, která je aspoň sexy, když už nic jiného.

Očima Pavlíny Nouzové: U podobných moderních tanečních filmů nejvíce zamrzí skutečnost, že možná jsou zcela špatně odvyprávěné, možná nestojí herecké výkony ani za ten strávený čas v kině… Ale stejně se najde někdo, kdo vám bude argumentovat: „Ale vždyť tam jsou krásné taneční výkony. A láska!“ Ne, bohužel, tohle opravdu nestačí. Pokud se vám líbí nějaké to street tanyny, zajděte si na pořádný battle. V kině nestačí jen pěkné pohyby.

Hodnocení: 1*

Formát 3D je tady úplně zbytečný. V některých případech i vadí, protože taneční kreace jsou díky němu rozmazané. Navíc jako by to snad byla tradice tanečních filmu, ve kterých mezi sebou soupeří jednotlivé skupiny, ta, kterou se hlavní hrdinové snaží porazit, bývá lepší, jakkoli se nám to film snaží zatajit. Konec konců i všechny taneční prvky, které se snaží být nové, jsme už viděli.

Když tančí tahle parta, tančí i stromy.

Hvězdičku dostává StreetDance 2 za počáteční ukázky jednotlivých tanečníků na pozadí těch nejznámějších památek evropských metropolí. A to je odpuštěna filmová zkratka, podle které se do Prahy jezdí ve vlaku společně s prasaty. S těmi měli tvůrci poslat herecké představitele i sami sebe.

Street Dance 2

Drama/Hudební/Romantický
Velká Británie, 2012, 85 min

Režie: Max Giwa, Dania Pasquini
Hrají: Tom Conti, George Sampson, Sofia Boutella

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: StreetDance 2. Ať tvůrci radši odjedou s prasaty ve vlaku