Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Sedmero havranů vříská v Semaforu. Odvážný muzikál nadchl

Jana Kumherová

Jana Kumherová

26. 1. 2013

Známá pohádka Boženy Němcové se dočkala muzikálního zpracování. Svérázné pojetí nešetří expresivitou a emocemi. Mezi zástupem žalostných elegií si našly místo i veselé a hravé rýmy. Výsledkem je spokojené publikum Semaforu.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/sedmero-havranu/]

Na samém začátku byste možná neuhádli, že předlohou pro muzikál byla kniha pro děti. Sedmero havranů vtrhne na scénu a ta se v momentě stane místem hoře a úzkosti. Temnota prostupuje ze všech stran skrze chmurnou hudbu, tmavé kostýmy i bezútěšné texty.

Recenzujeme: Reality show Laura a Oliver vzpomíná

Temnota nezaniká ani v dalších úsecích a příběh nás provází cestou vřískotu a skučení po celou věčnost. Nářek nenáleží pouze sedmi bratrům zakletým v havrany. Jejich matka se trápí a sestra Bohdanka se vydává na náročnou cestu za spasením svých sourozenců.

FOTO: Sedmero havranů

Setkání Bohdanky a bratrů je prvním okamžikem naděje v muzikálu. Zdroj: Sedmero havranů

Jakmile k sourozencům Bohanka dorazí, neštěstí bere zasvé a setkání plní funkci jakési pohádkové vložky. Melodie náhle zvolní, taneční krůčky se zklidní a do textu prostoupí slova naděje a radosti.

Děj se dále složitěji rozvíjí, přičemž se pohybuje na protipólech jemné a hororové balady. Scény k sobě dobře zapadají a písně si pohrávají s nápaditými a veselými rýmy. Stejně jako je nezapomenutelná i hudba, jejíž noty zůstanou v hlavě znít ještě o mnoho déle.

FOTO: Sedmero havranů

Ztrátu Bohdančina dítěte nese sedmero havranů stejně těžce jako jejich sestra.

Zatímco kulisy ukazují naprostou stylizaci, kostýmy i ve své jednoduchosti zahrnují spoustu originality. Místy autenticky vykreslují bídu sedmi bratrů, místy dovedou celý sál rozesmát.

Pochvalu si zaslouží rozhodně sborové písně stejně jako skvělé choreografie, které je báječně doplňovaly. Herecké výkony zářily ze všech stran, přičemž mě nejvíce zaujalo přátelské a civilní ztvárnění hlavní hrdinky Bohdanky.

FOTO: Sedmero havranů

Veronika Savincová působila coby Bohdanka velmi přirozeně.

Na samém začátku inscenace užívá až příliš skřeku a úzkosti. Kvůli tomu nebylo v některých částech účinkujícím rozumět. Konec naopak trochu zaniká a místo aby ukázal gradaci a vyvrcholení, spíše pomalu vyplývá.

Z celkového hlediska je ale muzikál Sedmero havranů velmi povedeným dílem, které menší nedostatky nedovedou snížit. Nemusel by se bát soupeřit ani s mnohem většími projekty z velkých muzikálových scén. Nemalou část z nich hravě překonává.

Sedmero havranů, Divadlo Semafor, libreto: Tereza Karpianus, námět: Jana Ferstlová, hudba: Pavel Trojan Jr., režie: Pavel Ondruch, obsazení:Veronika Savincová / Monika Sommerová, Tomáš Vaněk, Marta Sovová, Dáša Zázvůrková a představitelé sedmera havranů

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sedmero havranů vříská v Semaforu. Odvážný muzikál nadchl