Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Kabaret Laura a Oliver: Reality show vzpomíná. To ale nestačí

Aneta Filipová

Aneta Filipová

11. 11. 2012

FOTO: Laura a Oliver_Molavcová a SuchýPražské divadlo Semafor uvedlo premiéru kabaretu Laura a Oliver: Reality show. TOPZINE.cz nechyběl u jejího uvedení a byla to vůbec reality show?[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/laura-a-oliver_semafor/]
Jiří Suchý, Jitka Molavcová a Karolina Gubasová v hlavních rolích nové malé semaforské formy připomněli minulost. Trochu sebeironicky vzpomínali a naznačili snahu o generační pokračování divadla.

Nepřehlédněte: Zaniklá Komedie získala první ocenění

Tématem Laury a Olivera: Reality show je comeback zapomenutých umělců Laury (Jitka Molavcová) a Olivera (Jiří Suchý). Uvedení provázela umělecká aura semaforského zakladatele, genius loci SEdmi MAlých FORem a pozitivní (nejen umělecká) energie Jitky Molavcové, která exceluje v první půlce inscenace saxofonovým sólem.

FOTO: Laura a Oliver_Semafor

Podaří se Xandře Dix naplánovat comeback Laury a Olivera? Zdroj: Dušan Dostál, Semafor

Výstavba fabule je jednoduchá, stejně jako scénografie, svícení a klipové dotáčky doplňující jeden z výstupů Xandry Dix (Karolina Gubasová). Gró inscenace spočinulo tradičně na hravých textech a hudbě písní Jiřího Suchého. Ty vytvořily v druhé půlce kabaretní pásmo doplněné scénkami, uhlazeným slovním humorem, bonmoty a úvahami.

Očima Jany Kumherové: Inscenace Laura a Oliver je zajímavou exkurzí do zákulisí zašlých hvězd, které dohání stáří, ale rozhodnou se pro poslední vzestup. Přináší ojedinělou atmosféru, občas dobré vtipy a také povedené herecké výkony.

Zejména ze začátku mu ale schází šmrnc a během večera tuto mezeru doplní pouze částečně. Vystoupení pro diváka rychle odsýpá a hezky se na něj kouká, ale nejspíš mu neutkví v paměti příliš dlouho poté, co opustí divadelní sál.

Hodnocení: 60 %

Na hereckých projevech a výstavbě příběhu byla vidět proslulá hravost a schopnost dělat si legraci sami ze sebe, a to nejvíce skrze písňové texty (Je to něco mezi snem a smrtí nebo A proto se ptám, kde jsou ty časy veselý, kam se poděly?). Současně zazněly i písně, které vše rámcovaly uměleckým i životním  nadhledem tvůrce divadla fungujícího více než padesát let, jako například úryvek V rytmu toho masakru si zpívám.

FOTO: Laura a Oliver_Molavcová a Suchý

Jitka Molavcová a Jiří Suchý jako Laura a Oliver

Několikasmyslné úryvky písní mohou narážet na nepřívětivou situaci českých divadel, ale i ukazovat na to, že ty opravdu veselý časy Semaforu už tolik nevyznívají. Chtělo by se říci, že inscenace Laura a Oliver: Reality show navazuje na semaforskou tradici, ale chybí k tomu energie, která sálá z fotografií lemujících schodiště a předchozí historie divadla.

Proč píšete pořád nový písničky, když ty starý už nikdo nepamatuje?“
„Veřejnost se v úsudku často mýlí
.“

Je škoda, že naše a budoucí generace nezažila Semafor v plné síle a známe ho jen z nahrávek a záznamů. I z nich ale sálá energie, atmosféra a možná i filozofie, která jako by se v nové premiéře vytratila.

Stále ale působí na diváky a pamětníky inteligentním humorem a vzpomínkou na doby dávno minulé. Snad to ani celé nebyla snaha o divadelně nové postupy, ale o to dát publiku ještě další semaforský kabaret.

Laura a Oliver: Reality Show

Divadlo Semafor

Autor: Jiří Suchý

Režie: Jiří Suchý

Hrají: Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Karolina Gubasová

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kabaret Laura a Oliver: Reality show vzpomíná. To ale nestačí