×
TOPZINE.cz

První ocenění pro zaniklou Komedii. Kolik jich letos získá?

FOTO: opera Gloriana
V kategorii Hudební divadlo zvítězil Jiří Heřman za režii opery Gloriana ve Zlaté kapličce. Zdroj: Hana Smejkalová, ND

Letos podvanácté udělily Divadelní noviny výroční ceny za uplynulou sezonu. Odborná porota dvojnásobně ohodnotila jako nejlepší Divadlo Komedie. Bodovalo i Národní divadlo, Archa a liberecké Naivní divadlo.

FOTO: Odpad, město, smrt
Gabriela Míčová porotu přesvědčila v roli Romi v inscenaci Odpad, město, smrt. Zdroj: Kamila Polívková, DK

Ceny Divadelních novin za uplynulou sezonu se udělovaly v pěti kategoriích: Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr, Činohra, Hudební divadlo, Tanec a balet a Alternativní divadlo. O vítězích rozhodla odborná porota složená z členů redakce, jejích blízkých spolupracovníků a divadelních kritiků.

Recenzujeme: Inscenace Odpad, město, smrt bodovala i na TOPZINE.cz

Laureátkou ceny v kategorii Herecký výkon bez ohledu na žánr se stala Gabriela Míčová za roli Romi v inscenaci Odpad, město, smrt. Hru v Divadle Komedie zinscenoval Dušan Pařízek, který si za ni odnesl cenu v kategorii Činohra, jako jednu z posledních premiér v minulé sezoně. Ta uzavřela úspěšné desetileté působení Pražského komorního divadla na této scéně. Jedno z nejodvážnějších pražských divadel skončilo loni v srpnu.

Gabriela Míčová byla za roli Romi nominovaná už na Cenu Alfréda Radoka za rok 2011. Nominaci na stejné ocenění sklidila ještě o dva roky dříve za titulní roli v dramatu Goebbels/Baarová uváděném taktéž v Divadle Komedie. Na této scéně si Míčová zahrála ve více než třiceti inscenacích. Filmoví diváci ji mohou znát ze snímku Alice Nellis s názvem Mamas & Papas.

V kategorii Hudební divadlo zvítězil Jiří Heřman za režii opery Gloriana ve Zlaté kapličce. Zdroj: Hana Smejkalová, ND

Stejně spjatý s Divadlem Komedie byl i oceněný režisér Dušan Pařízek. V letech 1998–2002 stál u jeho zrození a zcela přirozeně se stal ředitelem a uměleckým šéfem souboru. Ve funkci setrval do loňského roku, kdy Komedie zanikla kvůli neshodám vedení s pražským magistrátem ohledně financování.

Pařízek se v Divadle Komedie významně podílel na desítkách inscenací, ať už režijně, scénograficky či úpravou a adaptací textů. Za svou práci byl několikrát oceněn prestižními českými i evropskými divadelními trofejemi. Za rok 2007 získal pro svou scénu Cenu Alfréda Radoka v kategorii Divadlo roku.

Cenu Divadelních novin v kategorii Hudební divadlo si z Ypsilonky, kde se trofeje divadelníkům předávaly, odnesl Jiří Heřman. Porota ocenila režii opery Gloriana uváděnou v jeho domovském Národním divadle. Heřman má za sebou ve Zlaté kapličce dráhu uměleckého šéfa opery. Loni z této funkce po čtyřech letech odešel. Jedním z důvodů byl nesouhlas s kontroverzním spojením Národního divadla a Státní opery.

Foto: Simulante Bande
Inscenace Simultance Bande boří fyzické bariéry. Zdroj: VerTeDance

Za tvůrčí počin v oblasti  tance a baletu si Cenu Divadelních novin odnesly choreografky a tanečnice Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová ze souboru VerTeDance. Porota odměnila jejich inscenaci nazvanou Simulante Bande. Ke spolupráci na ní si autorky přizvaly dvě tělesně postižené dívky. Propojení vystoupení zdravých a tělesně postižených tanečníků dokázalo, že tanec není podmíněný fyzickou dokonalostí.

Poslední kategorii, často opomíjené alternativní divadlo, ovládl Vít Peřina. Cenu Divadelních novin získal za vytvoření loutkového Budulínka v libereckém Naivním divadle. Inscenaci mohou diváci zhlédnout v neděli 4. listopadu v pražském Divadle v Celetné v rámci festivalu Loutky v Celetné.

Ze Studia Ypsilon si laureáti odnesli barevný diplom s fotografií Vojtěcha Brtnického Taneční múza a originální grafický list Vladimíra Suchánka Commedia dell´arte.

Ceny Divadelních novin za sezonu 2011/2012

Herecký výkon bez ohledu na žánr: Gabriela Míčová (Divadlo Komedie: Odpad, město, smrt)

Činohra: Dušan Pařízek (Divadlo Komedie: Odpad, město, smrt)

Hudební divadlo: Jiří Heřman (Národní divadlo: Gloriana)

Tanec a balet: Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (VerTeDance: Simultante Bande)

Alternativní divadlo: Vít Peřina (Naivní divadlo: Budulínek)

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..