Menu
TOPZINE.cz
Apetit

První ocenění pro zaniklou Komedii. Kolik jich letos získá?

Letos podvanácté udělily Divadelní noviny výroční ceny za uplynulou sezonu. Odborná porota dvojnásobně ohodnotila jako nejlepší Divadlo Komedie. Bodovalo i Národní divadlo, Archa a liberecké Naivní divadlo.

FOTO: Odpad, město, smrt

Gabriela Míčová porotu přesvědčila v roli Romi v inscenaci Odpad, město, smrt. Zdroj: Kamila Polívková, DK

Ceny Divadelních novin za uplynulou sezonu se udělovaly v pěti kategoriích: Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr, Činohra, Hudební divadlo, Tanec a balet a Alternativní divadlo. O vítězích rozhodla odborná porota složená z členů redakce, jejích blízkých spolupracovníků a divadelních kritiků.

Recenzujeme: Inscenace Odpad, město, smrt bodovala i na TOPZINE.cz

Laureátkou ceny v kategorii Herecký výkon bez ohledu na žánr se stala Gabriela Míčová za roli Romi v inscenaci Odpad, město, smrt. Hru v Divadle Komedie zinscenoval Dušan Pařízek, který si za ni odnesl cenu v kategorii Činohra, jako jednu z posledních premiér v minulé sezoně. Ta uzavřela úspěšné desetileté působení Pražského komorního divadla na této scéně. Jedno z nejodvážnějších pražských divadel skončilo loni v srpnu.

Gabriela Míčová byla za roli Romi nominovaná už na Cenu Alfréda Radoka za rok 2011. Nominaci na stejné ocenění sklidila ještě o dva roky dříve za titulní roli v dramatu Goebbels/Baarová uváděném taktéž v Divadle Komedie. Na této scéně si Míčová zahrála ve více než třiceti inscenacích. Filmoví diváci ji mohou znát ze snímku Alice Nellis s názvem Mamas & Papas.

FOTO: opera Gloriana

V kategorii Hudební divadlo zvítězil Jiří Heřman za režii opery Gloriana ve Zlaté kapličce. Zdroj: Hana Smejkalová, ND

Stejně spjatý s Divadlem Komedie byl i oceněný režisér Dušan Pařízek. V letech 1998–2002 stál u jeho zrození a zcela přirozeně se stal ředitelem a uměleckým šéfem souboru. Ve funkci setrval do loňského roku, kdy Komedie zanikla kvůli neshodám vedení s pražským magistrátem ohledně financování.

Pařízek se v Divadle Komedie významně podílel na desítkách inscenací, ať už režijně, scénograficky či úpravou a adaptací textů. Za svou práci byl několikrát oceněn prestižními českými i evropskými divadelními trofejemi. Za rok 2007 získal pro svou scénu Cenu Alfréda Radoka v kategorii Divadlo roku.

Cenu Divadelních novin v kategorii Hudební divadlo si z Ypsilonky, kde se trofeje divadelníkům předávaly, odnesl Jiří Heřman. Porota ocenila režii opery Gloriana uváděnou v jeho domovském Národním divadle. Heřman má za sebou ve Zlaté kapličce dráhu uměleckého šéfa opery. Loni z této funkce po čtyřech letech odešel. Jedním z důvodů byl nesouhlas s kontroverzním spojením Národního divadla a Státní opery.

Foto: Simulante Bande

Inscenace Simultance Bande boří fyzické bariéry. Zdroj: VerTeDance

Za tvůrčí počin v oblasti  tance a baletu si Cenu Divadelních novin odnesly choreografky a tanečnice Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová ze souboru VerTeDance. Porota odměnila jejich inscenaci nazvanou Simulante Bande. Ke spolupráci na ní si autorky přizvaly dvě tělesně postižené dívky. Propojení vystoupení zdravých a tělesně postižených tanečníků dokázalo, že tanec není podmíněný fyzickou dokonalostí.

Poslední kategorii, často opomíjené alternativní divadlo, ovládl Vít Peřina. Cenu Divadelních novin získal za vytvoření loutkového Budulínka v libereckém Naivním divadle. Inscenaci mohou diváci zhlédnout v neděli 4. listopadu v pražském Divadle v Celetné v rámci festivalu Loutky v Celetné.

Ze Studia Ypsilon si laureáti odnesli barevný diplom s fotografií Vojtěcha Brtnického Taneční múza a originální grafický list Vladimíra Suchánka Commedia dell´arte.

Ceny Divadelních novin za sezonu 2011/2012

Herecký výkon bez ohledu na žánr: Gabriela Míčová (Divadlo Komedie: Odpad, město, smrt)

Činohra: Dušan Pařízek (Divadlo Komedie: Odpad, město, smrt)

Hudební divadlo: Jiří Heřman (Národní divadlo: Gloriana)

Tanec a balet: Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (VerTeDance: Simultante Bande)

Alternativní divadlo: Vít Peřina (Naivní divadlo: Budulínek)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První ocenění pro zaniklou Komedii. Kolik jich letos získá?