Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Romeo a Julie v Českém Krumlově. Otáčivé hlediště ožilo Shakespearem

Redakce

Redakce

18. 7. 2012

FOTO: Romeo a Julie v Českém KrumlověVěčný příběh osudové lásky zažil premiéru v romantikou protkaném prostředí zámecké zahrady v Českém Krumlově. Baletní provedení dramatu Romeo a Julie s hudbou Sergeje Prokofjeva představilo Jihočeské divadlo. Choreografii stvořil umělecký šéf baletu Attila Egerházi.

FOTO: Romeo a Julie v Českém Krumlově

Romeo a Julie před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově Zdroj: Petr Neubert

Vzhledem k nevyzpytatelnosti počasí patří letní divadelní scéna v Českém Krumlově mezi rizikové. Je-li v repertoáru mistr klasik William Shakespeare a drama natolik proslulé – Romeo a Julie, přivábí to nejednoho zvědavce.

K tématu: TOPZINE.cz vybírá z programu Otáčivého hlediště

Očekávání jsou velká, jelikož mýty opředená Shakespearova tragédie skýtá nesčetně možností zpracování pro divadelní prkna. Hranice mezi uvedením příběhu o velké lásce nebo obrovským kýčem je křehká.

FOTO: Jihočeské divadlo předvedlo baletní podání dramatu Romeo a Julie

Otáčivé hlediště se ocitlo na plese ve Veroně

Jihočeskému divadlu se povedlo přenést baletní provedení dramatu z kamenné do přírodní scény velmi citlivě. Mistři tance se přizpůsobili nejen prostředí, ale i nátuře většinového publika. Sladily nejen kostýmy, ale i umělcovu a divákovu řeč.

Balet je krásný, něžný a elegantní způsob, jak předat myšlenku. Ve svých ladných pohybech ovšem ukrývá také komplikovanost a možnou nesrozumitelnost. Divákovi se tu a tam, decentně, připomenula dějová linka. To aby se snad neztratil v Prokofjevových melodiích.

Pohled z otáčivého hlediště skýtal neopakovatelnou a přirozenou krásu

Nelze pominout náročnost terénu, nemůžeme hovořit o prknech či jevišti. Baletní piškoty nemusely tancovat mezi kapkami deště, jak tomu na točně často bývá, večerní vláha však baletní výkony nepodpořila. Divákovo oko se většinou soustředilo jen na kouzlo spojení tance, silného dojemného příběhu a neopakovatelné krásy českokrumlovské scenérie.

Nezapomenutelný zážitek přinesla především dvojice tančící Romea (Šimon Kubáň) a Julii (Cristina Porres Mormeneo). Její tanec byl nabitý vášní, něhou, radostí i smutkem. Éteričnost Julie byla takřka hmatatelná.

Balkonová scéna se neodehrála s legendárními verši o vyznání lásky, proběhla beze slov, přesto zprostředkována dokonale. Tato část děje jednoduše je a bude nesmrtelná. Je možná známější než samotný konec. Ten měl rychlý spád, smrt přišla záhy.

FOTO: Milostná dvojice v Shakespearově dramatu Romeo a Julie

Mladičký pár představující Romea a Julii zatančil skvostně

Tanec umí vyjádřit všechny emoce. Ani v této inscenaci, nejen díky Shakespearovu peru, ale i zdatnosti režiséra Attily Egerháziho, nechyběla žádná z nich. Chvílemi vynikala obyčejná radost, celou dobu publikum pozorovalo bezbřehou lásku a až příliš dobře poznávalo zášť, vztek a smutek. Celým baletem se navíc nesla svěžest v podobě mládí, ruku v ruce se zkušeností a možná až příliš rezignujícím postojem, co se týče náročnosti na diváka.

Milostný příběh s nešťastným koncem jako balet okouzlil

Konec příběhu, tance, života a lásky symbolizovala také zima, která se vtírala do hlediště. I zde se ukázala příroda jako mocná čarodějka. Sama udávala směr, kudy se ubíraly lehké kroky tanečníků a sama ukončila ten mocný příběh. Shakespeara, stejně jako balet, můžete nenávidět, nechápat a nepřipouštět si ho k tělu. Génius loci českokrumlovského divadelního venkovního prostoru však nejlépe dokazuje, jak neuvěřitelně působivé divadlo je.

FOTO: Tragédie Romeo a Julie v Českém Krumlově

Milostný příběh Romeo a Julie doprovázela hudba Sergeje Prokofjeva

Lidský život není dokonalý. A to se projevilo i v této inscenaci. Paradoxně z inscenace pocit nedokonalosti nevznikl. Vše spolu souvisí. Životní pády a baletní uklouznutí, příroda a osud, láska a smrt. Jihočeské divadlo s grácií ukázalo, oč vlastně v Shakespearovi a v životě běží.

Romeo a Julie

Jihočeské divadlo, Otáčivé hlediště v Českém Krumlově

Autor: William Shakespeare

Režie: Attila Egerházi

Tančí: Šimon Kubáň, Cristina Porres Mormeneo / Nikol Šneiderová, Peter Revó, Jakub Sadílek / Filip Löbl, Zdeněk Mládek / Viktor Svidró a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Romeo a Julie v Českém Krumlově. Otáčivé hlediště ožilo Shakespearem