Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Postradatelní 3. Sylvester Stallone se vrací s mladou posilou

Nela Christovová

Nela Christovová

15. 8. 2014

Expendables alias Postradatelní už dvakrát mile překvapili a stejná porce zábavy se očekává i od dalšího pokračování. Mají drsné akční legendy být na co hrdé i tentokrát?

[imagebrowser id=2620]

Jedním z nejočekávanějších filmů letní sezóny byli jednoznačně Expendables: Postradatelní 3. První díl překvapil náloží akčních hvězd, starými dobrými bojovými scénami, které vzdávaly hold osmdesátkám a devadesátkám. Druhý díl si zase dělal legraci sám ze sebe. Kdo by si nepamatoval geniální scénu, v níž Chuck Norris s kamennou tváří vykládá o zkrocení kobry královské?

Je tedy jasné, že nároky na třetí Postradatelné nebyly nijak malé. Jakkoliv ale byl sám Sylvester Stallone unesen z nového režiséra, zřejmě nikdo jiný zas takovým optimismem nehýřil.

Více nadhledu by neuškodilo

Životním úspěchem Patricka Hughese se totiž stal krátký reklamní film s názvem Cedulky a líčení zbytku jeho stručné režijní filmografie by bylo jenom zbytečné plýtvání časem.

Hughes ale nyní předvedl, že režisérské řemeslo vážně ovládá. Přivedl na svět dobře zpracovaný film s kvalitní kamerou, velkolepými efekty i svižnými bojovými scénami. Pro akčňák ideál, v tomto ohledu výběr režiséra splnil svůj záměr. Jenže jen tohle tentokrát k úspěchu nestačí, za což může i trochu polopatický scénář.

video
play-sharp-fill

Samotnému filmu chybí právě to, čím nám učarovali jeho starší bratři. Reakcí na to, že se v jednom filmu sejde Sly s Arniem a nově třeba s Melem Gibsonem, už potřetí jen těžko bude němý úžas nebo dokonce obdiv. A stejně tak se vypařila velká část sebeshazovačných vtípků na adresu nejen akčních legend, ale i celého tohoto žánru.

Dvojitá porce akčních hvězd

A to je dost škoda, protože jednoduchá zápletka si o to přímo říká. Znovu se setkáme s Barneym Rossem (Sylvester Stallone), Lee Christmasem (Jason Statham), Gunnar Jensen (Dolph Lundgren) a novou partou neohrožených. Z nich vyčnívají hlavně Antonio Banderas nebo Wesley Snipes, vtipálci, kteří se sem tam postarají o střelenou komickou vložku. A jako vždy na řadu přišly souboje v rozličných disciplínách, které noví akční hrdinové ovládají.

Mimochodem Snipes se na svou roli dost načekal. Měl se objevit už v prvním díle, jenže kvůli odhaleným daňovým únikům měl v té době trochu jiné starosti. A nakonec z toho vznikl snad nejlepší vtípek ve třetích Expendables.

Proti Postradatelným tentokrát stane bezskrupulózní obchodník s kdečím ilegálním Conrad Stonebanks (Mel Gibson), který měl být už léta po smrti. Obvyklá pětice klaďasů je na něj krátká, a tak se sestava rozšířila o mladou krev, mezi kterou přibyl třeba v reálném životě profesionální boxer Victor Ortiz nebo olympijská judistka Ronda Rousey.

FOTO: Expendables 3

Že by se místo nezničitelnosti Chucka Norrise začalo vtipkovat o Schwarzeneggerovi?

Jenže jak už bylo řečeno, Expendables: Postradatelní 3 se chvílemi berou až moc vážně. Bez nadhledu pak akční scény přitažené za vlasy mají tendenci působit dost… Směšně. A ne zrovna v tom dobrém slova smyslu, protože jako hold létům minulým tihle Expendables neobstojí, a zároveň nedosahují kvalit současných špičkových akčňáků. Někdy nezbývá než přivřít oči, protože pohled na Gibsona, jak si dělá ze zavalitého Ramba fackovacího panáka, za to zkrátka stojí.

Verdikt:

Z trojice akčňáků Expendables je nejnovější přírůstek jednoznačně nejslabší. Ne že by snad vysvaleným hrdinům najednou docházel dech, ale tahle série nestaví jen na akci. Důležité jsou i dialogy nebo narážky, pro které jsme si Postradatelné zamilovali, a které nyní působí těžkopádně.

Ve finále se tak dočkáme mírně nadprůměrného akčňáku se sterilní zápletkou a s několika komickými vložkami. Povzbudit nás může jen ten fakt, že se všichni ti akční veteráni zase sešli pod jednou střechou. A někdy je to vážně nářez.

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Postradatelní 3. Sylvester Stallone se vrací s mladou posilou