Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Olomouckým divadlem se přehnal festival. Co stojí za vidění?

Jana Kumherová

Jana Kumherová

1. 10. 2012

Moravské divadlo Olomouc uspořádalo začátkem nové sezony činoherní přehlídku. Koncem září se mohli návštěvníci seznámit s tvorbou, jakou jim tato scéna nabízí. Akce měla přilákat místní obyvatele i milovníky kultury z jiných měst.

Festivalový program Moravského divadla Olomouc (MdO) se neomezoval pouze na prostory jeviště. Ve foyer čekala na diváky beseda s Vladimírem Franzem, hudebním skladatelem a kandidátem na prezidenta. Členky činoherního souboru se zase předvedly coby zpěvačky. Jejich šansony doprovázeli Filip Krejčí a Matěj Plíhal na kytaru a elektrické piano.

Čtěte také: Herectví není jako pípat zboží v krámu, říká Klára Klepáčková

Přesto se nejpodstatnější část festivalu odehrála v hlavním sále. Na pódiu se divadlo rozhodlo ukázat své nejpovedenější inscenace. Které byste si tedy neměli nechat ujít?

Shakespeare opět trochu jinak

Díla nejslavnějšího dramatika viktoriánské doby se na jevištích drží po celá staletí. Z toho důvodu mají tvůrci tendenci dodávat starým a velmi dobře známým hrám něco nového. Stejně tak je tomu i s Něco za něco v pojetí MdO.

Kostýmy mohou originalitou mírně šokovat a věrnost předloze u nich hledat nemůžeme. Zajímavé nápady ale zajisté ano. I text a scénář se poměrně výrazně uzpůsobuje dnešní době. Ať už jde o různé lechtivé vtipy nebo narážky na aktuální situaci. Například mezi vyjmenovávanými přečiny náhle skončí pokus o transportování láhve vína v krabici.

FOTO: Něco za něco

Nazdobené tanečnice by sotva někdo hledal u Shakespearovy klasiky Zdroj: MdO

Jak vypovídá název, v příběhu jde o protislužby a hlavním tématem je snaha kolektivu potrestat nepravost a nečestnost. Zastupující vladař rozhodne o popravě muže, který smilnil se svou milou před svatbou. Za nešťastníka se přimluví jeho cudná sestra a dozví se, že ho může vykoupit pouze svým tělem. Jenže co dělat, když panovník ani tak nedostojí svému slovu?

Nejsilnější stránkou provedení jsou herecké výkony. Všechny postavy působí přesvědčivě, výrazně a velice osobitě, nejvíce chvály přísluší představitelům hlavních rolí – Petru Kubesovi, Kláře Klepáčkové a Jiřímu Suchému z Tábora.

Nedá se říct, že by inscenace byla netradiční, jelikož dnes už klasické ztvárnění Shakespeara začíná být naopak spíše vzácnost. Přesto se MdO předvedlo ve svém vlastním stylu a vší originalitě.

Něco za něco

Autor: William Shakespeare

Režie: Bohdan Kokotek

Hrají: Petr Kubes, Jiří Suchý z Tábora, Josef Bartoň, Vojtěch Lipina, Jaroslav Krejčí, Klára Klepáčková, Vendula Fialová, Roman Vencl a další

Hodnocení: 70 %

Stavitel Solness vybudoval na jevišti paláce

Na provedení klasického díla Henrika Ibsena si dalo MdO záležet. Herci šplhají po monumentálních dřevěných stavbách a na diváky dýchá z kulis pečlivost i autentičnost. Není problém se do představení vžít, děj rychle plyne a šumí jako vodopád.

Recenzujeme: Muzikál Sugar rozesmál diváky v Olomouci

Stavitel Solness je schopen vybudovat obdivuhodná díla, jenže kvůli silným závratím si netroufá na ně vystoupat. Do života mu ale vstoupí ztřeštěná Hilda, která touží svůj idol spatřit na vrcholu a bezmezně věří, že to zvládne. Mistr zatouží naplnit sen, který o něm děvče od svého dětství snilo.

FOTO: Stavitel Solness

Stavitel Solness vede náročný boj sám se sebou

Skvělým doplňkem je v inscenaci strhující hudba, kterou pro divadlo složil Vladimír Franz. Nejpotetovanějšího muže republiky mohli návštěvníci potkat během doprovodného programu festivalu. Na besedě ve foyer je seznamoval se svými postoji k aktuálním a nadčasovým tématům. Posluchače nadchl a po skončení se vytvořila fronta u petice podporující jeho kandidaturu na prezidenta.

Nejen kvůli muzice stojí Stavitel Solness za vidění. Díky dobrému hereckému obsazení se vzájemně doplňují odlišné temperamenty, čímž je vystoupení živelnější.

Stavitel Solness

Autor: Henrik Ibsen

Režie: Michael Tarant

Hrají: Petr Kubes, Naděžda Chroboková, Jaroslav Krejčí, Josef Bartoň, Jiří Suchý z Tábora, Vendula Fialová, Tereza Richtrová/Klára Klepáčková a další

Hodnocení: 80 %

Když jste nespokojení, může za to Bůh

Žaloba proti neznámému má neobvyklý, ale prostý příběh. Čtyři lidé jsou z různých důvodů nešťastní. Prokurátorovi přijdou oznámit, že podávají na Boha žalobu, kterou mu ještě toho dne hodlají osobně doručit. Plánují sebevraždu. Advokát se zoufale pokouší zabránit jim v bláznovství a rouhání a hodlá jim pomoci znovu nalézt smysl života.

Mohlo by vás zajímat: Arabská noc vás vtáhne do skleněného boxu

Hra se stylem dosti podobá známým Dvanácti rozhněvaným mužům a zakládá se především na dobře napsaných dialozích. Moravské divadlo Olomouc podpořilo atmosféru dramatickou a působivou hudbou a zajímavými kulisami i rekvizitami.

FOTO: Žaloba proti neznámému

Ke čtyřem nespokojeným se postupně připojují další odhodlaní sebevrahové

Na začátku možná nalezneme zdlouhavější pasáže, z celkového hlediska ale děj rychle odsýpá. Pomáhají k tomu zajímavé zvraty i psychologie jednotlivých postav. Diváka uvede k zamyšlení a drží ho v napětí, jak celý řetězec nakonec vyústí. Ačkoli ne každý se svede vtělit do člověka, který hodlá žalovat Boha a opouštět dobrovolně tento svět, i tyto charaktery se v závěru ukážou být lidské.

Žaloba proti neznámému

Autor: Georges Neveux

Režie: Jan Sládeček

Hrají: Josef Bartoň, Jaroslav Krejčí, Václav Bahník, Vojtěch Lipina, Lenka Kočišová, Vendula Fialová, Vlasta Hartlová a Ivana Plíhalová

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Olomouckým divadlem se přehnal festival. Co stojí za vidění?