Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Muž na hraně. Avatar Sam Worthington chce skočit. A davy šílí

Nela Christovová

Nela Christovová

9. 2. 2012

Pocházet z režisérské rodiny vám ještě nezaručí slávu a úspěch. O tom se přesvědčil i režisér filmu Muž na hraně, který svým prvním thrillerem díru do světa vážně neudělal. Přesto je na co se dívat.

Když se proti vám spikne policie, nezbývá než vzít spravedlnost do vlastních rukou. Drobný detail, že tím porušíte minimálně půl tuctu zákonů, už samozřejmě nikoho moc nezajímá. Na tomto principu vznikla už spousta filmů, ale i seriálů – stačí vzpomenout na populární Útěk z vězení.

Přestože má na svém kontě jen dva filmy, Asger Leth není na režisérském poli žádným nováčkem. Jako asistent svého otce, režiséra Jørgena Letha, se podílel na experimentálním snímku Pět překážek. Vlastní režisérskou práci si vyzkoušel na méně úspěšném dokumentu Ghosts of Cité Soleil o rozpadající se haitské rodině.

I bývalý policista Nick Cassidy (Sam Worthington) má za sebou zkušenost s kriminálem, ze kterého se mu podaří s menší pomocí mladšího bratra (Jamie Bell) dostat. Zpátky už se nevrátí ani omylem, proto si raději vyhlédne opravdu vysokou okenní římsu, a rázem ze z něj stane Muž na hraně.

FOTO: Muž na hraně

Buď skočíte sami, nebo vás sejme zásahovka, Zdroj: distributor filmu

Jediný, kdo může ublíženému Nickovi rozmluvit epické rozplácnutí se o newyorský chodník, je policejní psycholožka Lydia Spencer (Elizabeth Banks). Takhle začíná chvílemi ospalá jízda, kterou ale oživuje napřeskáčku vyprávěný děj. Teprve zhruba v polovině filmu se dozvíme, za co byl Nick odsouzen a (kdo by to byl řekl) nic není tak, jak se na první pohled zdá.

Když vás hecuje tisícovka čumilů

Veškerý scenáristický um tkví v tom, že postavy jsou vždy o krok před divákem. Tenhle bezpečný odstup jim má zaručit, že nám spadne čelist pokaždé, když se tintítko Jamie Bell vyseká z opravdu ošklivého problému. No ne, ono to bylo v plánu! Možná je to jednoduché, ale proč by ne. Fungovalo to ve všech Dannyho parťácích a s klidem na srdci můžeme žasnout i teď.

Ano, tvůrci občas dělají z diváka neinteligentní hovádko, přesto je ale tenhle thriller napínavá podívaná. Bohužel ne skvělá, ale minimálně se dá označit jako slušná. Vyloženě výborné jsou záběry na tetelící se dav, který vytrvale hecuje chudáčka sebevraha, aby už skočil. Toliko k nejrealističtější části filmu.

[youtube_660]buANBjMFZF8[/youtube_660]

Problémová je i vizuální složka. Samozřejmě – při počtu thrillerů, které nás každoročně zaplavují, není divu, že všechny použité efekty jsme už někde viděli. A pravděpodobně i lepší, takže pak opravdu nejde tvářit se uchváceně, když hlavní postava deset pater nad zemí mýrnyx týrnyx přeskakuje z římsy na římsu.

Očima Pavlíny Nouzové: Sam Worthington přibral a nasadil look taťky od vedle. A docela mu to vychází. Tentokrát i vypadá, že zřejmě umí hrát, a dokáže v divákovi vzbudit jakési sympatie. Jeho brácha Jamie Bell ho ovšem přehrál, a to nemusel znovu baletit (nebo snad…?).

Muž na hraně by byl výborný film, který sám sebe nebere úplně vážně, pokud by mu to vydrželo až do konce. Jenže jakmile někde použijete scénu já jsem tvůj otec a dotyčný nemá černou helmu, pohybujete se na tenkém ledě, který velice pravděpodobně praskne.

Hodnocení: 3***

Cože? Já jsem se nezakulatil!

Sam Worthington se pěkně zakulatil a spíš než Avatara díky své muskulatuře připomíná Jaromíra Jágra. Jeho slušně zahraný sympaťák má do temného poldy hodně daleko. Nejde mu nefandit až do konce, stejně tak jeho kapesnímu bráškovi se sexy přítelkyní. Což je škoda, protože by režiséru Asgeru Lethovi jedině prospělo zanechat stín pochybnosti, jestli je všechno tak, jak Nick říká. Podobně i ostatní postavy jsou sice slusně zahrané, přesto ale prvoplánově černobílé.

Muž na hraně je zkrátka popcornová oddechovka, kterou na konci zkouškového zejména my, ztrhaní studenti, oceníme. Nehraje si na žádné velké umění, a tak v současných ukrutných mrazech není nutné přehřívat mozkové závity a rozpitvávat její možná hloupoučký děj.

Muž na hraně (Man on a Ledge)

Thriller / Krimi
USA, 2012, 102 min

Režie: Asger Leth
Hrají: Sam Worthington, Jamie Bell, Anthony Mackie, Elizabeth Banks, Ed Harris, Edward Burns, Kyra Sedgwick, Genesis Rodriguez, Titus Welliver, William Sadler

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Muž na hraně. Avatar Sam Worthington chce skočit. A davy šílí